Багатошаровий маскувальний матеріал

 

Винахід відноситься до засобів маскування особового складу, підлягають приховання об'єктів, озброєння і військової техніки.

Відомий маскувальний матеріал (патент №2118785), що містить тепловідбивний шар, полімерне покриття, прозоре в ІЧ-області спектра електромагнітного випромінювання, і шар на основі полімеру, що перетворить випромінювання поглинається в випромінювання іншої довжини хвилі, при цьому випромінювання перетворюється або у випромінювання з меншою довжиною хвилі, або у випромінювання з більшою довжиною хвилі іншій області спектра.

В даному аналогу кожен містить або не містить забарвлює пігмент шар нанесений на всю поверхню матеріалу, що тягне за собою відсутність можливості распятнения (тобто отримання деформуючої забарвлення) при виготовленні матеріалу.

Перетворення випромінювання зазначеним в аналогу чином призводить як до можливості демаскирования приховуваного об'єкта в іншій області спектру (наприклад, в області ближнього ІЧ-діапазону, що використовується, приладами нічного бачення) за рахунок перетворення теплового випромінювання випромінювання діапазону, що використовується іншими засобами виявлення, так і до невиправданого завищення вимог і обмеження номенклатури примральная вибірково відображає структура (патент №2429441), містить тепловідбивний шар і теплопроницаемий візуально непрозорий шар, при цьому теплопроницаемий візуально непрозорий шар може містити кілька фарбувальних засобів, причому ці кілька фарбувальних засобів можуть наноситися у вигляді окремих малюнків чи у вигляді одного, наприклад, камуфляжного малюнка.

Створення деформуючої (камуфляжній) забарвлення запропонованим в прототипі чином передбачає використання широкої колірної гами барвників і речовин, непрозорих у тепловій області спектру і непрозорих у видимій частині спектру електромагнітних хвиль. Однак номенклатура речовин та барвників, що володіють властивостями прозорості в тепловій області спектру і непрозорості при візуальному спостереженні, досить обмежена, що створює складності при практичному відтворенні широкої колірної гами цими речовинами. При цьому запропоноване в прототипі нанесення фарбувальних засобів для утворення одного або декількох камуфляжних малюнків у вигляді одношарових підкладки передбачає нанесення плям відповідно до заданої схемою розташування плям маскувальною забарвлення (відповідно з заданим маскувальним малюнком) або зовсім без будь-якої схеми. В �клопотання фону. У разі необхідності точного відповідності заздалегідь заданому малюнку, виготовлення маскувального матеріалу стає нетехнологічним при необхідності використання різних технологій нанесення окремих кольорів, так як призводить до необхідності невиправдано високих вимог до точності на кожній операції.

Регулювати відбивну здатність матеріалу в ближньому ІЧ-діапазоні довжин хвиль в прототипі пропонується за рахунок регулювання відбивної здатності візуально непрозорого шару. Подібний спосіб має обмежену придатність, так як складно реалізувати технічно.

Поза єдиної конструкції багатошарового маскувального матеріалу, матеріали і технічні вирішення кожного з маскувальних шарів окремо є відомими з сучасного рівня розвитку техніки, однак їх поєднання в одному матеріалі, як і раніше, є актуальною задачею.

Завданням цього винаходу є підвищення маскувальних властивостей матеріалу, а також спрощення технології його виготовлення.

Вказана задача вирішується шляхом того, що багатошаровий маскувальний матеріал, що складається як мінімум з високоотражающего у тепловому діапазоні довжин хвиль шару і про� принаймні, в деякій своїй частині принаймні одного з шарів або принаймні один з шарів виконаний у вигляді локальних областей (плям), причому допускається зсув одноколірних плям малюнка деформуючого фарбування.

Надання того чи іншого шару високоотражающих, радиорассеивающих або інших властивостей досягається за рахунок виконання шару речовини (речовин), що володіє відповідними властивостями, та/або конструкції шару, що забезпечує необхідні властивості. Порядок шарів у матеріалі визначається як малюнком маскувального фарбування і візуально-оптичними властивостями шарів, так і їх функціональним призначенням. Наприклад, у разі необхідності запобігання від пошкоджуючих факторів, що виходять від приховуваного об'єкта (тобто у разі можливості механічного пошкодження про приховує об'єкт), захисний шар може бути виконаний у вигляді внутрішнього (тобто розташованого з боку приховуваного об'єкта) шару. Однак, у разі необхідності захисту від ушкоджуючих чинників зовнішнього середовища, захисний шар може бути зовнішнім, причому крім механічного захисту йому можуть бути надані додаткові захисні властивості (стійкість до пропалювання, здатність затримувати ультрзуально прозорий) шар може грати роль середовища поширення променистої теплової енергії у разі високої ймовірності забруднення покриття. Для виконання своєї функції відображає шар повинен знаходитися на відстані не менше довжини хвилі від джерела випромінювання або не менше максимальної довжини хвилі у разі необхідності відображення будь-яких довжин хвиль з деякого діапазону довжин хвиль. Відповідно, внутрішній тепловідбивний шар повинен знаходитися на відстані не менше максимальної довжини хвилі теплового випромінювання (тобто не менше 14 мкм) від джерела теплового випромінювання. При забрудненні покриття з внутрішньої сторони, товщина теплопрозрачного шару виконує функції цієї відстані, дозволяючи виконувати свою роль теплоотражающему шару.

Радиорассеивающий або радиопоглощающий шар повинен або бути зовнішнім, або бути перекритий зверху маскують шарами (тобто шаром, що перетворює поглинається випромінювання випромінювання іншої довжини хвилі, та/або теплоізоляційним шаром, та/або тепло - і візуально прозорим шаром, та/або високотражающим у тепловому діапазоні довжин хвиль шаром, та/або візуально непрозорим, але прозорим у тепловому діапазоні довжин хвиль спектра електромагнітного випромінювання шаром), не перешкоджають приховання в радіолокаційному діапазоні довжин хвиль, тобто ці шари повинні бути радиопрозрачними або шарами,�, наприклад, радиоотражающего шару, зовнішнього по відношенню до радиопоглощающему або радиорассеивающему шару, радіолокаційний сигнал відіб'ється від об'єкта раніше, ніж може бути неуважний або поглинений на відповідному шарі.

Будь шарів матеріалу може виконувати подвійну, потрійну і більш функцію (наприклад, радиопоглощающий шар може бути також високоотражающим у тепловому діапазоні довжин хвиль). Кількість дублікатів шарів (в тому числі шарів, дубльованих шаром та/або шарами, що виконують подвійну і більш функцію) обмежується вимогами до приховує властивостями (наприклад, до кількості кольорів маскувального фарбування), а також вагою, технологією виготовлення, твердістю матеріалу та іншими експлуатаційними, технологічними та іншими особливостями, індивідуальними для конкретної реалізації матеріалу.

Пропонований багатошаровий маскувальний матеріал може бути виконаний у вигляді листового матеріалу (наприклад, але не виключно, шляхом нанесення шарів матеріалу на основу з тканини, нетканого матеріалу, полімерної плівки тощо) або шари можуть бути нанесені безпосередньо на маскируемий об'єкт у вигляді багатошарового покриття. Пропонований маскувальний матеріал може мати Їестве основи може виступати один з маскують шарів (наприклад, багатошаровий матеріал може бути виконаний на фользі, служить одночасно високоотражающим у тепловому діапазоні довжин хвиль шаром, або на прозорій у видимому і тепловому діапазоні довжин хвиль полімерній плівці, яка є зовнішнім або внутрішнім захисним шаром тощо). Шари матеріалу можуть бути виконані конструктивно роздільними, при цьому вони можуть бути об'єднані в два і більше пакету, причому кожен пакет містить два і більше шарів і являє собою конструктивно єдиний елемент, у тому числі має свою основу з сітки, тканини, нетканого матеріалу, плівки, штучної або натуральної шкіри і т. п. Матеріал може також містити точкові або обмежені за площею місця кріплення шарів і/або пакетів один до одного.

Здатність матеріалу забарвлюватися в різні кольори різна, і особливо це виражено відмінність при необхідності збереження таких властивостей матеріалів, як висока відбивна здатність у тепловому діапазоні довжин хвиль, непрозорість у видимому і прозорість у тепловому діапазоні довжин хвиль і т. п. Зберегти ці властивості відповідних шарів і отримати бажану деформуючий забарвлення маскувального матеріалу пропонується за рахунок виконання одного або декількох сл�их областях вихідного шару буде видно попередній шар іншого кольору і відпадає необхідність використовувати інші барвники (яких може не існувати) для вихідного шару. Візуально плями, виконані з різних матеріалів, в загальному випадку сприймаються як плями різних кольорів, навіть без застосування додаткових барвників. Застосування барвників з речовинами, найкращим чином окрашивающимися у відповідні кольори, також підвищує технологічність виконання деформуючої забарвлення для видимого діапазону довжин хвиль при збереженні приховують властивостей у тепловому діапазоні довжин хвиль. Таким чином, виконання багатошарового матеріалу запропонованим способом дозволяє отримати кольору деформуючої забарвлення багатошарового матеріалу або за рахунок природних кольорів приховують у тепловому діапазоні довжин хвиль речовин (наприклад, кольору металу, кольору незабарвленого люмінофора тощо), або за рахунок забарвлення речовин, простіше всього піддаються фарбуванню, у відповідні кольори без втрати приховують властивостей у тепловому діапазоні довжин хвиль, або за рахунок комбінування пофарбованих і нефарбованих речовин.

Плями різних кольорів можна отримати, виконуючи один або кілька шарів у вигляді локальних областей (плям), нанесених на попередній шар (шари), повністю заповнений або має незаповнені області, тим самим отримуючи більшу кількість кольорів деформуючої окрасшенного в колір, відмінний від кольору основи, не тільки приховує об'єкт у тепловому діапазоні довжин хвиль, але і є додатковим кольором деформуючого фарбування у видимому діапазоні довжин хвиль.

В залежності від структури фону може бути застосований той чи інший варіант комбінації шарів, за рахунок чого досягається ефект зниження контрасту маскируемого об'єкта з фоном як у видимому, так у тепловому діапазоні довжин хвиль. Для збільшення дифузності відбитого випромінювання можуть бути застосовані, наприклад, шари з глубокоматовими поверхнями. Отримання локальних областей (плям), які володіють різними приховують властивостями в тепловому діапазоні довжин хвиль, сприяє спотворенню теплового портрета маскируемого об'єкта.

Візуально непрозорий, але прозорий у тепловому діапазоні довжин хвиль шар може мати прозорість у ближньому ІЧ-діапазоні довжин хвиль, якщо навколишній фон в цьому діапазоні має відбивну здатність, відповідну відбивної здатності шару, що лежить під візуально непрозорим шаром. Високий коефіцієнт відображення в ближньому ІЧ-діапазоні при низькому коефіцієнті відбиття у видимому діапазоні в пропонованому матеріалі здійснюється, зокрема, шляхом застосування шару вещ�ного у тепловому діапазоні довжин хвиль шару таким чином, щоб цей шар був зовнішнім для високоотражающего в тепловому і ближньому ІЧ-діапазоні довжин хвиль шару. У цьому випадку високий коефіцієнт відображення в ближньому ІЧ-діапазоні при низькому коефіцієнті відбиття у видимому діапазоні обумовлений відбиттям від розташованого нижче високоотражающего шару. Необхідними властивостями володіє ряд відомих речовин, наприклад кремній, для якого має місце відсутність прозорості у видимому діапазоні, високий коефіцієнт пропускання у ближньому ІЧ-діапазоні (понад 50%) при високому коефіцієнті пропускання у тепловому діапазоні довжин хвиль. Наприклад, рослинний фон має високу відбивну здатність в ближньому ІЧ-діапазоні і відносно низьку відбивну здатність у видимому діапазоні, тому в разі розташування візуально непрозорого шару поверх високоотражающего шару, візуально непрозорий шар може бути виконаний прозорим або напівпрозорим для ближнього ІЧ-діапазону. Високоотражающий шар, закритий непрозорими для видимого діапазону шаром, в цьому випадку повинен мати дифузний характер відображення при спостереженні в ближньому ІЧ-діапазоні довжин хвиль.

Пропонований матеріал може містити шар, що перетворює поглинене і�ліна хвилі перетвореного випромінювання лежить за межами вікон прозорості атмосфери. Подібне перетворення не дозволяє виявляти об'єкт, так як перетворене випромінювання не проходить через малопрозрачную для випромінювання відповідних довжин хвиль атмосферу.

Також пропонований матеріал може містити теплоізолюючий шар і шар, прозорий як у видимій, так і в теплової частини спектра. Теплоізолюючий шар служить для підвищення приховують властивостей матеріалу, переважно в тих частинах матеріалу, де відсутній один або більше інших приховують шарів. Прозорий як у видимій, так і в теплової частини спектра шар може служити, наприклад, для механічного захисту, а також виконувати сполучні чи інші функції і розташовуватися як з зовнішньої або внутрішньої сторони, так і між шарами маскувального матеріалу.

У разі якщо високоотражающий у тепловому діапазоні довжин хвиль шар (наприклад, у вигляді тонкого шару металу) пропонованого матеріалу не перекритий іншими шарами, тобто виконує роль одного з маскувальних квітів, він виконується мають дифузний характер відбиття у видимому діапазоні довжин хвиль для зниження ймовірності засвічення від маскируемого об'єкта при дзеркальному відображенні у видимому діапазоні довжин хвиль.

Спрощення технології изготовдеформирующего фарбування.

У разі якщо нанесення плям за допомогою різних технологічних процесів (наприклад, плям з високоотражающего у тепловому діапазоні довжин хвиль матеріалу, зокрема, шляхом металізації, плям з речовини, що зрушує максимум падаючого випромінювання в іншу область довжин хвиль, і плям з речовини, прозорого в тепловому і непрозорих у видимому діапазоні довжин хвиль) у точній відповідності з початку необхідної схемою для конкретних матеріалів (у тому числі конкретного матеріалу основи) являє собою технологічно складну задачу, плями можуть бути нанесені зі зрушенням одноколірних плям. У разі якщо зрушувані відносно початкової схеми плями значно відрізняються від інших (насамперед по яскравості), не відбувається істотної втрати маскувального ефекту. Крім поздовжнього зсуву відносно спочатку заданих місць можуть бути використані також інші зміщення (поперечний зсув, поворот на який-небудь кут, тощо).

Аналогічний принцип може бути застосований для підвищення маскувальних властивостей шляхом зниження повторюваності (шаблонність) маскувального фарбування навіть у разі відсутності технологічної необхідності. Причому зазначений принцип може бути застосув�числі при попередньому фарбуванні основи (наприклад, тканини), призначеної для подальшого нанесення плям з різних матеріалів. В останньому випадку зазначений принцип найбільш актуальний для варіантів, при яких частина готового багатошарового матеріалу передбачає наявність областей, в яких основа не покрита шаром (шарами) маскують матеріалів з зовнішнього боку.

Розміри, форми і взаємне розташування плям визначаються малюнком маскувальною забарвлення, що залежить від навколишнього фону і передбачається відомим.

Для перевірки приховують властивостей пропонованого матеріалу проводилося порівняння фрагментів різних маскувальних матеріалів зі зразком варіанта пропонованого матеріалу. Матеріали з суцільним зовнішнім високоотражающим шаром металу, найбільш часто застосовуються в якості теплозахисних матеріалів, показали настільки низькі приховують властивості у видимому діапазоні, що перевірка їх приховують властивостей у тепловому діапазоні довжин хвиль не проводилася. Також, зокрема, порівнювали зразки тканини з маскувальною забарвленням артикул 16476 і цієї ж тканини зі шаром металу (нержавіючої сталі) у вигляді плям сірого кольору неправильної форми. У видимому і ближньому ІЧ-діапазонах довжин хвиль маскуючі властивості тканини і мате�104 з об'єктивом ТН61-347 і в діапазоні 8...14 мкм за допомогою тепловізора ТН5102 з об'єктивом ТН51-447.

Зразки були закріплені на нагрівальному елементі, нагрітому до фіксованої температури 30°C. Температура навколишнього фону становила 22,4°C. Через 30 хвилин температура тканини склала 28,7°C. Температура зразка пропонованого матеріалу склала 24,3°C.

Таким чином, при рівних можливостях по приховуванню у видимому і ближньому ІЧ-діапазонах довжин хвиль, у пропонованого матеріалу і тканини експериментально підтверджені підвищені приховують властивості пропонованого матеріалу у тепловому діапазоні довжин хвиль. Порівняльні випробування інших зразків показали в цілому схожі результати.

Суть винаходу пояснюється кресленнями, де на фіг.1 і фіг.2 показано поперечний розріз і вигляд зверху варіанти маскувального матеріалу з нанесенням на основу 1 шару 2, високоотражающего у тепловому діапазоні довжин хвиль і має галузі, в яких цей шар відсутній. Візуально область, в якій відсутній є зовнішнім шар 2, сприймається як пляма, колір якого визначається кольором шару, що лежить під шаром 2 (в даному випадку кольором основи 1). Нанесення шару 2 з областями, в яких він відсутній, що дозволяє одержувати візуально сприймані плями маскувальною забарвлення квітів тих верств, коѲу 1 високоотражающего у тепловому діапазоні довжин хвиль шару 2 у вигляді плям. Нанесення шару у вигляді окремих плям дозволяє використовувати його для створення маскувального фарбування у видимому діапазоні довжин хвиль.

На фіг.5 показаний варіант виконання пропонованого матеріалу, що складається з жорсткою чи гнучкої основи 1, шару 2, що володіє високими відбивають властивостями в тепловому діапазоні довжин хвиль, теплоізолюючого шару 3, шару 4, перетворюють падаюче випромінювання в випромінювання іншої довжини хвилі, прозорого в тепловому, але непрозорих у видимому діапазоні довжин хвиль шару 5. На основу 1 з зовнішньої сторони нанесений шар 2, причому деяка частина матеріалу не містить шару 2, тобто є незаповнені шаром 2 області. Ці області в даному варіанті заповнені шаром 4, у видимому діапазоні довжин хвиль утворюють плями маскувального фарбування за основним кольором з шару 2. Третім кольором маскувального фарбування для видимого діапазону довжин хвиль є не створює перешкоди в досягненні приховує ефекту у тепловому діапазоні довжин хвиль, але володіє іншими, ніж у прошарків 2 і 4, спектрально-відбивними властивостями (кольором) у видимому діапазоні довжин хвиль, шар 5. Залежно від конкретних вимог і застосовуваних матеріалів, верстви 2, 4 і 5 можуть стримати або не містити окрашиперекритая зверху непрозорих у видимому діапазоні довжин хвиль шаром 6, може мати дзеркальний характер відбиття у видимому діапазоні довжин хвиль, так як прихована шаром 5 від спостерігача і не може служити джерелом демаскирующей засвічення.

З внутрішньої сторони під основою знаходяться шари 3 і 2. На відміну від зовнішнього шару 2, що має дифузний характер відбиття у видимому діапазоні довжин хвиль, наявність подібного властивості для внутрішнього шару 2 не є необхідною, хоча і можливо. Внутрішній шар 2 (на відміну від зовнішнього шару 2) не видно спостерігачеві, і не здатний демаскувати об'єкт у видимому діапазоні довжин хвиль. У даному прикладі внутрішній шар 2 наноситься на шар 3. Теплоізолюючі властивості шару 3 засновані на низькій теплопровідності матеріалу шару. Внутрішні шари 2 і 3 можуть бути виконаними у формі плям або мати не заповнені області 6. Так як теплоізоляційні матеріали на основі малої теплопровідності мають, в основному, відчутну товщину і вага, подібні галузі можуть бути виконані, наприклад, з метою зниження ваги багатошарового матеріалу в цілому.

Теплове випромінювання від об'єкта частково відбивається назад на об'єкт внутрішнім шаром 2. Однак деяке нагрівання внутрішнього шару 2 все ж відбувається, і поширенню демаскуючої тепла назовні прний шар 2. В результаті зміни максимуму довжини хвилі, теплова енергія, що потрапила на шар 4, або перетворюється у випромінювання з максимумом поза вікон прозорості атмосфери, що приводить до приховання цих областей від тепловізійних приладів спостереження. Теплова енергія, що потрапила на зовнішній шар 2, призводить до нагрівання зовнішнього шару 2, однак висока відбивна здатність зовнішнього шару 2 за законом Кірхгофа надає йому малу випромінювальну здатність, що також призводить до приховування від тепловізійних приладів спостереження. Прозорий у тепловому діапазоні шар 5 не перешкоджає створенню маскуючого ефекту.

На фіг.6 показаний приклад варіанта пропонованого багатошарового маскувального матеріалу для приховування на фонах, для яких сірий колір є переважаючим. Для таких фонів матеріал може бути виконаний містить основу 1 і металевий шар 2-сірого кольору, причому шар 2 має високі відбивні властивості в тепловому діапазоні довжин хвиль і дифузний характер відображення в межах видимого та ближнього ІЧ-діапазону довжин хвиль. Шар 2 виконаний суцільним, а плями маскувального фарбування утворені прозорим у тепловому, але непрозорих у видимому діапазоні шаром 5, виконаним у вигляді плям. Зовнішнім шаром �ежащих під ним маскують шарів.

На фіг.7 показаний приклад варіанту виконання маскувального фарбування багатошарового матеріалу з використанням забарвлення основи 1 і компенсацією локального відсутності зовнішнього високоотражающего у тепловому діапазоні довжин хвиль шару 2 внутрішнім теплоізоляційним шаром 3. Шари 2 і 3 також можуть виконувати, наприклад, функції радіопоглинаючих шарів. У наведеному варіанті є галузі матеріалу, в яких локально відсутня високоотражающий у тепловому діапазоні довжин хвиль і володіє дифузним відображенням у видимому діапазоні довжин хвиль шар 2, що виконує роль зовнішнього маскуючого шару. У межах цих областей з зовнішньої сторони пофарбована основа не покрита зовні маскуючими у тепловому діапазоні довжин хвиль шарами. Наявність таких областей обумовлено необхідністю привнести в забарвлення матеріалу у видимому діапазоні довжин хвиль додаткові кольори, крім кольору шару 2, для чого використовується забарвлення основи 1. Втрата маскувального ефекту у тепловому діапазоні довжин хвиль у межах областей з відсутністю шару 2 в даному випадку компенсується наявністю з внутрішньої сторони шару 3, володіє малою теплопровідністю. Конструктивно шар 3 з малою теплопровідністю може бути закріплений, нап�го з'єднання, спікання і тощо).

На фіг.8 показаний приклад варіанту виконання маскувального фарбування багатошарового матеріалу з використанням забарвлення основи 1. У наведеному варіанті на основу 1, пофарбовану в один або кілька маскувальних кольорів (в тому числі, можливо, попередньо пофарбовану в готову кольорову маскувальну забарвлення, застосовувану для тканин військового призначення), нанесені у вигляді плям маскуючі у тепловому діапазоні довжин хвиль матеріали. Окремі плями високоотражающего у тепловому діапазоні довжин хвиль шару 2 покриті візуально непрозорими, але прозорими у тепловому діапазоні довжин хвиль шарами 5, мають різне забарвлення у видимому діапазоні довжин хвиль. Дифузно-відбиваючі плями високоотражающего шару 2 утворюють плями третього кольору (у разі шару, отриманого шляхом металізації, переважно сірого), а плями шару 4, перетворюють падаюче випромінювання в випромінювання іншої довжини хвилі, утворюють плями четвертого кольору. Кількість кольорів, в які була попередньо пофарбована основа 1, визначається фоном, для приховування на якому призначена відповідна маскувальне забарвлення.

В даному випадку відсутність додаткової теплової маскування з внутрішньої сторони (�вимогам до зниження маси і об'єму матеріалу в цілому, ніж вимоги за маскуючим властивостями в тепловому діапазоні довжин хвиль, або як захист від перегріву, або в силу економічних та інших міркувань.

На фіг.9, 10, 11 представлений варіант виконання маскувального фарбування зі зсувом одноколірних плям. На фіг.9 представлені спочатку необхідні форма і взаємне розташування плям маскувального фарбування плям 10 темного кольору, плям 11 середнього кольору і плям 12 світлого кольору.

На фіг.10 показаний варіант проміжної стадії підготовки забезпечення максимального збереження заданого малюнком, показаним на фіг.9, співвідношення кольорів при нанесенні плям світлого кольору 12 зі зрушенням щодо запланованого розташування, показаного на фіг.9, якщо дотримання малюнка маскувального фарбування, показаного на фіг.9, являє собою технологічну складність. У кожному конкретному випадку спосіб і порядок нанесення визначаються особливостями технології нанесення відповідних шарів. Як показано на фіг.10, для забезпечення максимального збереження співвідношення кольорів, на основу середнього кольору 11 можуть бути спершу нанесені, наприклад, плями темного кольору 10, причому як на свої місця, так і на місця 13, спочатку призначені для світлих �місцевого малюнка описаними вище або якими-небудь ще способами плями подальшого (світлого) кольору 12 можуть бути нанесені незалежно від розташування завданих раніше плям при дотриманні форми і взаємного розташування в межах одного кольору, як показано на фіг.11. Наприклад, світлі плями 12 наносяться з дотриманням форми і взаємного розташування, передбаченого початковою схемою для світлих плям 12, але незалежно від розташування темних плям 10 і плям 11 середнього кольору. Спочатку задані місця розташування 13 світлих плям в готовому малюнку виявляються, в загальному випадку, заповнені плямами іншого кольору, проте в цілому значного відхилення від запланованого співвідношення кольорів не відбувається.

1. Багатошаровий маскувальний матеріал, що має два і більше шарів, що відрізняється тим, що не менш 5% площі матеріалу не містить принаймні одного з шарів та/або не менш як 5% площі принаймні одного з шарів виконано у вигляді окремих локальних областей (плям), а у незаповнених областях вихідного шару видно попередній шар іншого кольору, при цьому шарами матеріалу можуть бути в тому числі, але не виключно, високоотражающий у тепловому діапазоні довжин хвиль шар, візуально непрозорий, але прозорий у тепловому діапазоні довжин хвиль спектра електромагнітного випромінювання шар, що володіє високими радиорассеивающими властивостями, та/або теплоізолюючий шар, та/або тепло - і візуально прозорий шар, та/або шар, що володіє вис�ня у випромінювання іншої довжини хвилі, в тому числі змінює довжину хвиль максимуму і/або більшої частини діапазону поглиненого випромінювання таким чином, що максимум або більша частина діапазону перетвореного випромінювання лежить поза вікон прозорості атмосфери, причому будь-який з шарів може бути розташований як з зовнішньої, так і з внутрішньої сторони матеріалу, в тому числі коли шари, які є зовнішніми по відношенню до шару, що володіє високим рівнем поглинання в радіолокаційному діапазоні довжин хвиль, та/або шару, що володіє високими радиорассеивающими властивостями, є радиопрозрачними та/або у свою чергу володіють радиорассевающими та/або радиопроглощающими властивостями.

2. Матеріал п. 1, який відрізняється тим, що при реалізації для суміжних фонів матеріал має середнє значення відбивної здатності не менше 70% в діапазоні довжин хвиль 250-500 нм, а при реалізації для інших фонів матеріал має середнє значення відбивної здатності не більше 30% в діапазоні довжин хвиль 250-500 нм, при цьому одноколірні плями можуть бути зрушені відносно початкової схеми розташування плям (тобто планованого малюнка деформуючого фарбування), а матеріал може мати основу з тканини, нетканого матеріалу, плівки тощо, на яку нан�кируемого об'єкта.

3. Виріб для приховування маскируемого об'єкта від візуального спостереження в тепловому і радіолокаційному діапазоні довжин хвиль, у тому числі маскувальна одяг, чохли на зброю і техніку, маскувальний комплект і т. п., що містить матеріал за пп. 1, 2. 

Схожі патенти:

Пристрій адаптивної маскування об'єктів

Винахід призначений для маскування стаціонарних або рухомих об'єктів за допомогою адаптивних маскувальних пристроїв, що працюють в оптичному діапазоні довжин хвиль. Пристрій адаптивної маскування об'єктів містить послідовно з'єднані цифрову камеру з виносним об'єктивом, ЕОМ, пристрій управління яскравістю і кольором і багатошарове покриття, що складається з послідовно розташованих шару теплоізоляційного матеріалу, шару діелектричних люмінесцентних фарб, нанесених у вигляді кольорових плям, шару прозорого емітерного електрода, у вигляді електроізольовані майданчиків, по конфігурації збігаються з кольоровими плямами, шару прозорого електрохромного матеріалу, шару твердого електроліту і шару прозорого колекторного електрода, при цьому емітерний і колекторні електроди електрично пов'язані з виходами пристрою керування яскравістю і кольором. Технічними результатами заявленого винаходу є усунення демаскирования об'єкта в інфрачервоному діапазоні довжин хвиль за рахунок зниження радіаційного контрасту об'єкта більш ніж в три рази і розширення діапазону умов застосування пристрою для маскування у видимому діапазоні довжин хвиль за рахунок � ефективності маскування. 2 табл., 1 іл.

Комбінована помилкова мета для імітації зенітно-артилерійських засобів

Винахід відноситься до засобів забезпечення скритності озброєння і військової техніки від засобів розвідки видимого, радіолокаційного та інфрачервоного діапазонів. Комбінована помилкова мета виконана у вигляді повномасштабного надувного макета зенітно-артилерійського кошти, покритого радиоотражающим покриттям і має маскуючу забарвлення, містить пристрій управління, терморегулятор і послідовно з'єднані електричні нагрівачі, вмонтовані в матеріал помилкової мети, при цьому додатково введені поворотна платформа, імпульсний джерело світла та імпульсні лазери в кількості, що дорівнює кількості стовбурів модельованого зенітно-артилерійської системи, при цьому імпульсні лазери і імпульсний джерело світла розміщені на поворотній платформі, а також засіб створення аерозольної завіси і пульт дистанційного керування, при цьому вихід пульта дистанційного керування з'єднаний зі входом пристрою управління, виходи якого з'єднані відповідно з об'єднаним входом імпульсних лазерів, входами імпульсного джерела світла і засоби створення аерозольної завіси. Технічним результатом винаходу є підвищення ймовірності прийняття помилково

Спосіб інфрачервоної маскування і пристрій для інфрачервоної маскування (варіанти)

Винахід відноситься до маскування військових об'єктів, зокрема військової техніки. Спосіб інфрачервоної маскування полягає в тому, що зовнішня поверхня об'єкта охолоджується поливом або обприскуванням водою, легкокипящих рідиною, незамерзаючої рідиною або їх сумішшю. Пристрій для здійснення способу являє собою систему трубопроводів, що має на зовнішній поверхні об'єкта періодично розташовані постійні, або прибирані, або пружні в напрямку назад форсунки. Пристрій для здійснення способу має вигляд тришарового чохла, має волокнисті або пористі зовнішній і внутрішній шари і має водонепроникний шар між ними. Технічним результатом винаходу є неможливість інфрачервоного виявлення військового об'єкта, навіть високошвидкісного. 3 н. і 6 з.п. ф-ли, 1 іл.
Винахід відноситься до складів, призначених для поглинання інфрачервоного випромінювання, генерованого зовнішніми джерелами електромагнітних хвиль інфрачервоного спектру, і інфрачервоного випромінювання, вихідного власне від об'єкта. Склад для просочення текстильних виробів містить такі компоненти (в об'ємних %): рідкі вуглеводні мінерального, напівсинтетичного, синтетичного походження технічного призначення у вигляді всесезонних моторних масел або рідкі вуглеводні рослинного походження харчового призначення у вигляді харчових рослинних масел - 99%; пігмент-барвник - сажа, у вигляді монохромного, чорного, немагнітного, механічного тонера, який рівномірно розподілений в середовищі зазначених вище рідких вуглеводнів, - 1%. Забезпечується підвищення поглинання інфрачервоного випромінювання при опроміненні об'єкта електромагнітними хвилями інфрачервоного спектру.

Маскувальна мережу

Винахід відноситься до області маскування, а саме до маскування об'єктів від засобів спостереження, зокрема до маскувальним виробів для маскування об'єктів від засобів спостереження, і може бути використано переважно при виготовленні маскувальних мереж, накидок, предметів одягу, що приховують розташований під ними об'єкт, наприклад особовий склад, техніку, споруди і т. п. Маскувальна мережу містить несучу мережеву основу з розташованих у поперечному і поздовжньому напрямках ниток, розміщених з вільними проміжками один відносно одного, електропровідні, принаймні, з одного боку полімерні стрічки з металевим покриттям, шар, повторює з обох сторін форму розподілених по його поверхні поглиблень і (або) виступів, маскувальний цветонесущий шар, при цьому нитки несучої мережевий основи розміщені з утворенням комірок, полімерні стрічки виконані у вигляді шару, що повторює з обох сторін форму розподілених по його поверхні поглиблень і (або) виступів, металеве покриття виконано відображає і нанесено на поверхню полімерних стрічок з, принаймні, з одного боку, маскувальний цветонесущий шар нанесений на відповідне відбиває по�печивающих відображення на своїх бічних поверхнях лоцирующего випромінювання, принаймні, одному напрямку, відмінному від джерела лоцирующего випромінювання, при цьому полімерні стрічки розміщені в поперечному напрямку або поздовжньому напрямку у відповідних послідовно розташованих комірках з можливістю їх утримання відповідними сторонами осередків. Технічним результатом винаходу є підвищення ефективності маскування за допомогою застосування маскують матеріалів, що використовують принцип захисту маскируемого об'єкта, заснований на зміні характеристик падаючого (лоцирующего) випромінювання. 27 з.п. ф-ли, 11 іл.

Замаскований військовий об'єкт і маскує елемент

Винахід відноситься до засобів маскування військових об'єктів за допомогою маскувального покриття, закріпленого на поверхні об'єкта. Замаскований військовий об'єкт, що має маскує покриття, зчеплене з поверхнею об'єкта, що володіє маскуючим візерунком, причому, щонайменше, одна частина покриття, що підлягає маскування об'єкта (1), і маскує візерунок цієї частини утворені нанесеними вручну маскуючими елементами (2-9), при цьому форма кожного маскуючого елемента (2-9) утворена, щонайменше, одним квадратом однакового розміру, а маскувальні елементи (2-9) виконані з можливістю підгонки один до одного без проміжків, по заданому узору, стикуясь під прямим кутом своїми рівними краями, причому кожен з маскують елементів (2-9) виконаний одноколірним, причому передбачені елементи, щонайменше, двох різних кольорів. Технічним результатом винаходу є отримання маскування менш витратними засобами. 2 н. і 8 з.п. ф-ли, 2 іл.

Спрямований на широкодіапазонне маскировочное покриття кузовних об'єктів

Винахід відноситься до маскування, зокрема до маскувальним покриттям для зниження помітності закритих кузовних об'єктів в різних діапазонах довжин хвиль. Метою винаходу є зниження помітності закритих кузовних об'єктів в різних діапазонах довжин хвиль, а також підвищення експлуатаційних показників маскувального покриття. Поставлена мета досягається тим, що маскировочное покриття виконане у вигляді надувний півсфери з численними поглибленнями у вигляді усічених гіперболоїдів, яка встановлюється над об'єктом за допомогою розтяжок і колів, при цьому зовнішня поверхня півсфери являє собою полімерну плівку з напиленням металу і шаром емалі з пігментними наповнювачами і антипиреновими добавками, а внутрішня поверхня надувний півсфери виконана з поліамідної плівки з напиленням металу. 2 іл.

Стенд для випробувань об'єкта на температурні впливи

Винахід відноситься до випробувального устаткування і може бути використане при випробуванні об'єктів на температурні впливи. Стенд містить пристосування для установки об'єкта випробувань, джерело температурного впливу з системами подачі і зливу води, встановлений під об'єктом випробувань, вертикальний екран, розташований по периметру джерела температурного впливу, закріплений на колонах і піднятий над рівнем ґрунту, виконаний з можливістю зміни відстані від рівня ґрунту до його нижнього краю, а також систему захисту від супутникового спостереження за процесом випробувань і об'єктом випробувань. Зазначена система включає горизонтальний екран, закріплений зверху на колонах вертикального екрану, що складається з металевого рамного каркаса, дискретно закріплених на ньому паралельно подовжньої осі каркаса по ширині, перевищує габаритні розміри об'єкта, канатів з жароміцного матеріалу, переплетених в поперечному напрямку в центральній частині екрана нихромовими стрічками, які повністю закривають контур досліджуваного об'єкта. Технічний результат - підвищення точності результатів випробувань з одночасним забезпеченням захисту при проведено

Пристрій для зниження радіолокаційної помітності об'єктів

Винахід відноситься до галузі радіотехніки, стосується питання застосування полімерних композитів у складі пристрою для зниження радіолокаційної помітності і вирішує задачу оптимізації конструкції за радиопоглощающим властивостями. Пропоноване пристрій складається з трьох шарів: два зовнішніх шари конструкції і ребра жорсткості виконані з полімерних композитів, а середній шар - з легкого наповнювача, що містить ребра жорсткості. В ребра жорсткості і у зовнішні несучі шари введені електропровідні матеріали з поверхневим електричним опором 90÷1200 Ом, що забезпечують поглинання падаючих електромагнітних хвиль і призводять до зниження відображення в діапазонах радіохвиль НВЧ S, С, X, Ku, Ka від поверхні пристрою з полімерних композитів в 3÷5 разів, а щодо металевій поверхні - в 5÷50 разів. Технічний результат полягає в підвищенні ефективності пристрої для зниження радіолокаційної помітності за рахунок розширення частотного діапазону радиопоглощения падаючого електромагнітного випромінювання. 1 з.п. ф-ли, 2 іл.

Тросова приховує большепролетная конструкція

Винахід відноситься до області маскувальних будівельних конструкцій з відкриваються «вікнами» і може бути застосоване для приховування військової техніки, спеціальних об'єктів і будівельних майданчиків. Тросова приховує большепролетная конструкція з натягнутих між колонами несучих поздовжніх і поперечних тросів, утворюють вікна обмеженою величини, закриті прямокутними масками, встановленими в підшипникових вузлах з можливістю почергового їх відкриття поворотом навколо центральної осі на 90° з горизонтального положення у вертикальне за допомогою систем лебідок, канатів, блоків, при цьому підшипникові вузли прямокутних масок встановлені між суміжних вікон обмеженою величини вздовж поздовжніх тросів у місцях перетину поздовжніх і поперечних тросів з їх жорстким з'єднанням. Технічними результатами є збільшення вікон обмеженої величини у два рази і підвищення жорсткості і надійності конструкції. 7 іл.
Up!