Кумулятивний заряд

 

Даний винахід в цілому відноситься до кумулятивним зарядам, і, зокрема, до кумулятивним зарядом, що має облицювання, активизирующую экзотермическую реакцію всередині перфорационного каналу для видалення уламкового матеріалу з цього каналу.

Для здійснення видобутку свердловинної текучого середовища (нафти або газу) з продуктивного пласта, що містить вуглеводні, такий пласт в типовому випадку піддають перфорированию, виконуваного з свердловини, для полегшення проходження текучого середовища між резервуаром і свердловиною. Типова операція перфорірованія включає опускання свердловинного перфоратора всередину свердловини (наприклад, з експлуатаційної трубі) до тієї ділянки продуктивного пласта, який підлягає перфорированию. У типовому випадку свердловинний перфоратор містить кумулятивні заряди, розташовані радіально і спрямовані назовні до ділянки гірської породи пласта, яку слід перфорувати. У такому варіанті кумулятивні заряди вибухають, створюючи відповідні кумулятивні перфораційні струменя, які пробивають обсадну колону свердловини (якщо свердловина обсаджена) і утворюють відповідні перфораційні канали в навколишньому гірській породі пласта.

Після випов гірської породи, а також порошку, залишеного проходять кумулятивними струменями. Цей уламковий матеріал захаращує перфораційні канали і може погіршити проникність пласта або навіть ліквідувати її.

В одному варіанті втілення цього винаходу перфорирующий апарат, призначений для застосування у свердловині, що містить кумулятивний заряд. Цей кумулятивний заряд включає оболонку, вибухову речовину і облицювання. Функція облицювання полягає в тому, щоб утворювати кумулятивну струмінь, яка створює перфораційний канал, і здійснювати экзотермическую реакцію всередині каналу для створення хвилі тиску, виштовхувальної уламковий матеріал з каналу.

В іншому варіанті втілення цього винаходу перфорирующий апарат, призначений для застосування у свердловині, що містить кумулятивний заряд. Цей кумулятивний заряд включає оболонку, вибухову речовину і облицювання, яка містить терміт.

Ще в одному варіанті втілення цього винаходу технологія, застосовна для свердловини, включає створення перфорирующей кумулятивного струменя, призначеної для пробивання перфорационного каналу, і при цьому у складі кумулятивного струменя міститься матеріал, визивающи�ного матеріалу.

Представлені нижче креслення, опис і формула винаходу дають можливість зрозуміти переваги і інші особливості цього винаходу.

На кресленнях показано:

На фіг.1 - вид у розрізі кумулятивного заряду за варіантом втілення, представленому в якості прикладу.

На фіг.2 - вид у розрізі ділянки пласта та проілюстрований процес створення хвилі тиску всередині перфорационного каналу по варіанту, представленого в якості прикладу.

На фіг.3 - блок-схема, що ілюструє технологію видалення уламків з перфорационного каналу по варіанту, представленого в якості прикладу.

На фіг.4 - схематичне креслення свердловинного перфоратора по варіанту, представленого в якості прикладу.

На фіг.5 - схематичний креслення перфоратора насосно-компресорних труб за варіантом, поданим в якості прикладу.

На фіг.6 представлена таблиця, що ілюструє термітні хімічні сполуки, які можуть бути включені до складу облицювання кумулятивного заряду у відповідності з різними варіантами втілення.

На фіг.7 наведена таблиця, в якій представлені з'єднання в вигляді нітрату металу і карбонату металу, які можуть бути включені до складу облицювання �авлени численні деталі, дають можливість зрозуміти даний винахід. Однак кваліфікованим фахівцям в даній області буде зрозуміло, що даний винахід можна застосовувати без цих деталей і що існує можливість численних варіацій і модифікацій, що відрізняються від описаних варіантів втілення винаходу.

Стосовно до даного опису терміни «вище» і «нижче», «вгору» і «вниз», «верхній» і «нижній», «спрямований вгору» і «спрямований вниз», і подібні терміни, що позначають відносне положення даної точки або елемента по висоті, використовуються для того, щоб ясніше описати деякі варіанти втілення цього винаходу. Однак у випадку застосування по відношенню до обладнання або способів, що використовуються в свердловинах з похилим або горизонтальним розташуванням, ці терміни можуть відноситися відповідно до положень зліва направо, справа наліво або по діагоналі.

Тут описані технології та системи, в яких кумулятивна перфорирующая струмінь, створена кумулятивним зарядом, використовується як для освіти перфорационного каналу в гірській породі пласта, так і для очищення перфорационного каналу від уламків. Зокрема, як описано тут, кумулятивниуя кумулятивну струмінь, яка пробиває перфораційний канал в гірській породі пласта. Ця облицювання містить енергетичний матеріал, що викликає экзотермическую реакцію всередині перфорационного каналу, а ця екзотермічна реакція, в свою чергу, створює хвилю тиску, виштовхуючу уламковий матеріал з цього каналу. Різкий підйом температури, що є наслідком екзотермічної реакції, може дати додаткові переваги, наприклад, утворення тріщин в гірській породі пласта під впливом температурних напруг, що може дозволити зменшити тиск, необхідний для ініціювання розриву пласта, при проведенні наступної операції розриву пласта.

У більш конкретному варіанті втілення, представленому в якості прикладу, кумулятивний заряд 10 (див. фіг.1), у відповідності з цим прикладом, включає чашоподібну оболонку 12 кумулятивного заряду, в якій міститься ділянку у вигляді виїмки 21, призначений для приміщення вибухової речовини 16 (як неограничивающего прикладу обрано октоген), а також облицювання 20 зазначеної виїмки. Як показано на фіг.1, ця облицювання 20 може мати у цілому конічну форму, може бути симетричною відносно перфорационной осі 22 і може мати �ой хвилею, розповсюджується по детонирующему шнуру (на фіг.1 не показано), розташованого поблизу вибухової речовини) стінки облицювання 20 складаються назустріч один одному по осі 22, утворюючи перфорирующую кумулятивну струмінь, яка поширюється назовні в напрямку 17 по осі 22 в навколишнє гірську породу пласта, пробиваючи відповідний перфораційний канал. Слід зазначити, що, хоча кумулятивний заряд 10 на фіг.1 показаний без наконечника, однак, кваліфікованому фахівцю буде зрозуміло, що кумулятивний заряд 10 може включати або не включати наконечник, залежно від конкретного варіанту втілення.

Відповідно з більш конкретним варіантом втілення, представленим в якості прикладу, енергетичний матеріал облицювання 20 може представляти собою речовину на термитной основі (також названий тут «термитом»). У такому разі облицювання 20 може бути виготовлена з традиційних металевих порошків, з'єднаних (наприклад, з допомогою сполучного речовини) з термитним речовиною. В інших варіантах втілення облицювання 20 може бути виготовлена повністю з термітного з'єднання. Більш того, як описано нижче, облицювання 20 може включати термитное з'єднання і газообразующевоплощения облицювання 20 може включати не є термитом енергетичний матеріал, призначений для здійснення екзотермічної реакції всередині перфорационного каналу, і облицювання 20 може включати комбінацію різних енергетичних матеріалів. Отже, обсяг цього винаходу, визначений цією формулою винаходу, передбачає безліч варіантів і композицій виготовлення облицювання 20.

Розглядаючи фіг.2 спільно з фіг.1, слід зазначити, що на фіг.2 показаний проміжний етап операції перфорірованія, коли високошвидкісна провідна частина кумулятивного струменя 23 пробила перфораційний канал 54 в гірській породі пласта 50, а в перфорационном каналі 54 мається уламковий матеріал 56. Частина цього уламкового матеріалу 56 може бути представлена, наприклад, порошком з кумулятивної струменя 23, а інша частина - уламками гірської породи, утвореними при пробиванні каналу 54. У ситуації, показаної на фіг.2, енергетичний матеріал (наприклад, терміт) облицювання 20 утворює відносно повільну частину кумулятивного струменя 23, наступну за провідною частиною цієї струменя, і запалюється (як показано під умовним позначенням 70) внаслідок зіткнення цього енергетичного матеріалу з гірською породою пласта 50 в закритому кінці 66 перфорационного каналу 5ского матеріалу, що призводить до утворення хвилі 74 щодо високого тиску, яка поширюється вздовж осі 22 в напрямку, протилежному до того напряму, уздовж якого поширюється кумулятивний струмінь 23, пробивающая перфораційний канал 54.

Таким чином, хвиля 74 тиску поширюється з точки, близької до закритого кінця 66 (де і утворюється хвиля 74), за перфорационному каналу 64 і виходить з каналу 54 через вхід 60 цього каналу. Хвиля 74 тиску виганяє уламковий матеріал 56 з каналу 54, як це показано на фіг.2, де ілюструється проміжне стан, коли уламки 58 вилітають через вхід 60 перфорационного каналу. На фіг.2 можна побачити, що відносно високий температурний напруження, створене екзотермічною реакцією енергетичного матеріалу, що може викликати утворення відносно тонких тріщин 80 на закритому кінці 66 перфорационного каналу 54. Наявність цих тонких тріщин може бути особливо корисним для здійснення у подальшому операції розриву пласта, завдяки тому, що ці тріщини можуть знизити значення тиску, яке могло б знадобитися для ініціації операції розриву пласта.

Згідно фіг.3 можна коротко сформулювати, що технологія 90 перфия перфорационного каналу, і включення (блок 94) в кумулятивну струмінь матеріалу, що викликає экзотермическую реакцію всередині каналу, призначену для створення хвилі тиску, очищає перфораційний канал від уламкового матеріалу.

Деякі можливі переваги застосування кумулятивного заряду 10 можна коротко сформулювати таким чином: дія кумулятивного заряду 10 здійснює очищення перфорационного каналу шляхом видалення уламків гірської породи і порошку з цього каналу, завдяки чому підвищується проникність перфорованого продуктивного пласта. Більш того, кумулятивний заряд 10 може створити тріщини в гірській породі пласта, що дає перевагу при подальшому проведенні операції розриву пласта. Крім того, хвиля тиску може бути здатною видалити частину пошкодженої оболонки каналу, що ще більше підвищує проникність пласта.

У тому випадку, коли енергетичний матеріал облицювання являє собою термитное з'єднання, цією речовиною може бути одне з термітних сполук, наведених у таблиці 250 на фіг.6. В інших прикладах можуть застосовуватись інші відповідні термітні з'єднання. Більш того, залежно від конкретного варіанту втілення, облицювання 20 може ого варіанту втілення. Таким чином, передбачено безліч варіацій, і всі вони не виходять за межі обсягу винаходу, визначені цією формулою винаходу.

Як було описано вище, зазначена екзотермічна реакція всередині перфорационного каналу утворює хвилю тиску, що очищає канал від уламкового матеріалу. Ця хвиля тиску може представляти собою газову хвилю, і при цьому джерелом газу, згідно з одним з варіантів втілення, може бути вже знаходиться всередині породи пласта вуглеводень і/або вода. З цієї точки зору можна сказати, що надвисока температура, що встановлюється в результаті екзотермічної реакції, що створює хвилю тиску всередині перфорационного каналу, призводить до перетворення вуглеводню та/або води в газ і до його розширення.

В альтернативному варіанті втілення однієї з складових або єдиною газообразующей складовою для хвилі тиску може бути продукт реакції, в якій бере участь газообразующее з'єднання облицювання 20 (див. фіг.1). Торкаючись цього питання, можна сказати, що облицювання 20 (див. фіг.1) може крім термітного матеріалу або іншого енергетичного матеріалу включати також газообразующее з'єднання, воединение може залишатися в стабільному стані до відносно високої температури, що відбувається всередині каналу екзотермічна реакція виробляє достатню кількість тепла для того, щоб викликати реакцію, перетворюючу газообразующее з'єднання (переміщається в каналі в якості компонента кумулятивного струменя 23 (фіг.2) у газ.

Як неограничивающего приклад такого газообразующего з'єднання можна привести нітрат металу, наприклад, нітрат барію (Ba(NO3)2) або нітрат стронцію (Sr(NO3)2). Іншим неограничивающим прикладом газообразующего з'єднання може бути карбонат металу, наприклад, карбонат кальцію (CaCO3). Приклади нітратів металів і карбонатів металів, які можна включати до складу облицювання з метою утворення газу всередині перфорационного канали, представлені в таблиці 280 на фіг.7. В інших варіантах втілення винаходу можуть застосовуватись інші сполуки у вигляді нітратів металів і карбонатів металів, а також сполуки, які не є нітратами металів і карбонати металів.

Кумулятивний заряд 10 можна встановлювати в різні застосовуються в свердловині інструменти в залежності від конкретного застосування. Наприклад, як показано на фіг.4, безліч кумулятивних зарядів 10 може бути встановлено в свердловинний ої колони 110, як в даному варіанті втілення. Свердловинний перфоратор 120 включає трубчастий корпус 132, в якому розміщуються кумулятивні заряди 10. У варіанті втілення, представленому в якості прикладу, кумулятивні заряди 10 можуть кріпитися до внутрішньої поверхні корпусу 132, наприклад, за допомогою наконечників цих кумулятивних зарядів 10. Як видно на фіг.4, свердловинний перфоратор 120 може також включати детонувальний шнур 124, повідомляє детонаційну хвилю (як неограничивающего прикладу можна сказати, що вона поширюється від стріляючого головки 114 або від іншого свердловинного перфоратора) для підриву кумулятивних зарядів 10.

Кожен кумулятивний заряд 10, вибухаючи, створює відповідну радіально спрямовану кумулятивну перфорирующую струмінь, який пробиває навколишнє обсадну колону 104 (якщо свердловина обсаджена, як показано на фіг.4), пробиває перфораційний канал в навколишньому гірській породі пласта 105 і очищає цей канал від уламкового матеріалу, як описано вище.

Слід зазначити, що свердловинний перфоратор 120 тут представлений у вигляді узагальнюючого прикладу, оскільки передбачені різні варіанти його конструкції і застосування кумулятивних зарядів 10, що буде понятнЕкважинний перфоратор на стрічковій основі, може включати кумулятивні заряди з наконечниками або без наконечників, може включати кумулятивні заряди, фазированние по спіралі, може включати кумулятивні заряди, фазированние по площинах і т. п. залежно від конкретного варіанту втілення винаходу. Незалежно від конкретної конструкції, свердловинний перфоратор 120 включає щонайменше один кумулятивний заряд, що має облицювання, призначений для формування перфорационного каналу і здійснення екзотермічної реакції всередині цього перфорационного каналу з метою створення хвилі тиску, що виганяє уламковий матеріал з каналу. Крім того, як зазначалося вище, облицювання може містити не тільки енергетичний матеріал, але також одне або більше інших хімічних сполук, наприклад газообразующее з'єднання, інертні з'єднання і т. п. залежно від конкретного варіанту втілення винаходу.

Кумулятивний заряд 10 можна використовувати не тільки у тих застосуваннях, головним завданням яких є формування перфораційних каналів. Наприклад, на фіг.5 показаний перфоратор 160 насосно-компресорних труб, що включає безліч кумулятивних зарядів 10 згідно з іншим варіантом втілення. ЭтоѲки або кабелю 151 всередині експлуатаційної труби 170 (неограничивающим прикладом якої може бути гнучка труба або состикованная труба), в залежності від конкретного варіанту втілення винаходу. В цілому конструкція цього перфоратора 160 насосно-компресорних труб така ж, як і у свердловинного перфоратора 120 (фіг.4), при цьому аналогічні компоненти позначені аналогічними номерами позицій. Цей перфоратор 160 насосно-компресорних труб створює кумулятивні струменя, які пробивають відповідні дірки або отвори в навколишньому трубі 170. Тобто в обсязі цього винаходу, визначеному цією формулою винаходу, передбачено безліч варіантів застосування і використання описаних тут кумулятивних зарядів, включаючи такі варіанти застосування та використання, які не були конкретно описані вище.

Даний винахід описано тут на прикладі обмеженого числа варіантів його втілення, проте, кваліфіковані фахівці в даній області, користуючись даними описом, зможуть побачити безліч можливостей для здійснення модифікацій і змін. Передбачається, що додається формула винаходу охоплює всі такі модифікації і зміни, відповідні духу винаходи і не виходять за рамки його обсягу.

1. Перфорирующий апарат для використання в свердловині, сод�отрути, розташоване усередині оболонки; облицювання кумулятивного снаряда, зчіплюється з вибуховою речовиною і виконану з можливістю утворення кумулятивного струменя при детонації вибухової речовини для пробивання перфорационного каналу; причому
компонент енергетичного матеріалу облицювання призначений для здійснення її екзотермічної реакції всередині перфорационного каналу після детонації вибухової речовини;
газотвірний компонент облицювання призначений для здійснення реакції в присутності екзотермічної реакції компонента енергетичного матеріалу для утворення газу і тим самим створення хвилі тиску, яка переміщується назад через канал для очищення каналу від уламкового матеріалу.

2. Апарат з п. 1, в якому компонент енергетичного матеріалу містить терміт.

3. Апарат з п. 1, в якому компонент енергетичного матеріалу вибирають так, щоб в результаті екзотермічної реакції в гірській породі пласта поблизу закінчення перфорационного каналу утворилася тріщина.

4. Апарат з п. 1, в якому компонент енергетичного матеріалу містить терміт, а газотвірний компонент містить нітрат металу або карбонат металу.

5. Аппар�нт енергетичного матеріалу вибирають так, щоб в результаті екзотермічної реакції всередині перфорационного каналу нагрівалася вода або вуглеводень для освіти розширюється газу, що створює хвилю тиску.

7. Апарат з п. 1, який додатково містить:
принаймні один додатковий кумулятивний заряд, при цьому кожен додатковий кумулятивний заряд містить іншу оболонку, інше вибухову речовину та іншу облицювання, при цьому зазначена облицювання виконана з можливістю формування при впливі інший кумулятивного струменя для пробивання іншого перфорационного каналу і здійснення екзотермічної реакції всередині зазначеного іншого перфорационного каналу для створення хвилі тиску для очищення зазначеного іншого перфорационного каналу від уламкового матеріалу.

8. Апарат з п. 7, який додатково містить свердловинний перфоратор для розміщення кумулятивних зарядів.

9. Апарат з п. 1, в якому газотвірний компонент вибирають із групи, що складається з нітрату барію, нітрату стронцію, нітрату кальцію, нітрату літію, карбонату барію, карбонат стронцію і карбонату кальцію.

10. Перфорирующий апарат для використання в свердловині, що містить:
кумулятивний заряд;
обол�облицювання кумулятивного снаряда, зчіплюється з вибуховою речовиною і виконану з можливістю утворення кумулятивного струменя при детонації вибухової речовини для пробивання перфорационного каналу;
компонент терміту облицювання, призначений для здійснення її екзотермічної реакції всередині перфорационного каналу після детонації вибухової речовини;
газотвірний компонент облицювання, призначений для здійснення реакції в присутності екзотермічної реакції компонента терміту для утворення газу і тим самим створення хвилі тиску, яка переміщується назад через канал для очищення каналу від уламкового матеріалу, при цьому
газотвірний компонент облицювання включає щонайменше одне з карбонату металу і нітрату металу.

11. Апарат з п. 10, в якому газотвірний компонент вибирають із групи, що складається з нітрату барію, нітрату стронцію, нітрату кальцію, нітрату літію, карбонату барію, карбонат стронцію і карбонату кальцію.

12. Апарат з п. 10, в якому газотвірний компонент містить нітрат стронцію.

13. Апарат з п. 10, який додатково містить свердловинний перфоратор для розміщення кумулятивних зарядів.

14. Апарат з п. 10, який дополнительнСпособ використання в свердловині, в якому:
створюють кумулятивну струмінь для пробивання перфорационного каналу шляхом детонації вибухової речовини кумулятивного заряду таким чином, щоб облицювання кумулятивного заряду відштовхувалася від кумулятивного заряду через стінку свердловини;
нагрівають облицювання і текуче середовище в окружності шляхом екзотермічної реакції компонента терміту облицювання, ініційованої шляхом детонації вибухової речовини кумулятивного заряду;
здійснюють реакцію газообразующего компонента облицювання в результаті тепла, отриманого при екзотермічної реакції компонента терміту для утворення газу всередині перфорационного каналу;
забезпечують хвилю тиску газу, отриманого шляхом реакції газообразующего компонента, яка переміщується назад через канал для очищення каналу від уламкового матеріалу.

16. Спосіб за п. 15, в якому екзотермічна реакція компонента терміту здійснює реакцію з водою або вуглеводнем, присутніми в перфорационном каналі для утворення додаткового газу всередині перфорационного каналу.

17. Спосіб за п. 15, в якому газотвірний компонент вибирають із групи, що складається з нітрату барію, нітрату стронцію, нітрату кальцію, ні�

 

Схожі патенти:

Спосіб закінчування свердловин

Винахід відноситься до нафтогазовидобувної промисловості і призначене для розкриття продуктивних пластів у нафтових і газових свердловинах шляхом створення перфораційних каналів і додаткової обробки приканальной зони хімічним реагентом. Спосіб закінчування свердловин включає ініціювання заряду вибухової речовини (ВР) з розташованої в торці заряду з протилежного боку ініціювання заряду виїмкою, облицьованої інертним матеріалом, метання, прискорення і стиснення матеріалу кумулятивної облицювання (КО) продуктами детонації ВР, його зіткнення на осі симетрії заряду і формування кумулятивного струменя (КС). У процесі метання і стиснення ДО додатково впливають на КО за рахунок примусового ДО взаємодії з одним або декількома додатковими тілами (ДТ), їх зіткнення і ковзання частин матеріалу ДО щодо ДП з одночасним розворотом частин матеріалу КО, зіткнення частин матеріалу ДО осі симетрії заряду з формуванням КС. ДТ або кілька ДТ виготовляють з хімічно активної речовини з щільністю не більш щільності матеріалу ДО. Кумулятивний заряд встановлюють в обсадну колону, виробляють ініціювання хімічно активного речовин� колоні і навколишньому продуктивному пласті сформованої КС з одночасним занесенням сформованої КС хімічно активної речовини і приріст поверхні фільтрації в навколишньому перфораційний канал продуктивному пласті по всій його довжині. Забезпечуються збільшення продуктивності нафтових свердловин, а також розущільнення перфорационного каналу. 2 іл.

Спосіб отримання складових кумулятивних струменів у зарядах перфоратора

Винахід відноситься до області нафтовидобувної промисловості. Переважна сфера використання - формування кумулятивних струменів в перфораторах, призначених для розкриття продуктивного пласта в нафтових і газових свердловинах. Спосіб отримання складових кумулятивних струменів у зарядах перфоратора включає ініціювання заряду вибухової речовини з відкритою порожниною у формі сферичного сегмента в тілі заряду вибухової речовини в бік порожнини, облицювання порожнини з різних матеріалів, при цьому кожен наступний шар за шаром, що примикає до порожнини заряду вибухової речовини, виконаний з матеріалу з меншою питомою масою щодо матеріалу попереднього шару, метання облицювання продуктами вибуху, вивертання облицювання по осі симетрії заряду в протилежну сторону напрямку свого руху, відрив внутрішнього шару облицювання від зовнішнього, складовою формування кумулятивного струменя з внутрішнього шару облицювання з максимальною швидкістю, більшою, ніж максимальна швидкість формованої кумулятивного струменя з зовнішнього шару облицювання. Облицювання виконують шаруватої з кількістю шарів не менше двох, всі шари виконують роздільними і разнотолщинними з�есимметричний порожнистий перетворювач з внутрішнім профілем, виконаним переважно у формі усіченого конуса, що звужується в напрямку руху кумулятивних струменів. У процесі метання і вивертання кумулятивної облицювання послідовно додатково впливають на периферійну частину облицювання, спочатку на облицювання з матеріалу з меншою щільністю, потім на облицювання з більшою щільністю матеріалу за рахунок їх зіткнення і ковзання по внутрішній поверхні перетворювача, перетворюючи поздовжню швидкість метання облицювання в радіальну швидкість її стиснення і забезпечуючи збільшення глибини перфорационного каналу. 2 іл.

Вибуховою генератор плоскої хвилі для кумулятивних перфораторів

Винахід відноситься до нафто - і газодобувної промисловості і може бути використане в кумулятивних перфораторах, застосовуваних для перфорації нафтових і газових свердловин. Вибуховою генератор плоскої хвилі для кумулятивних перфораторів складається з ініціатора, корпусу з розміщеними в ньому попередніми зарядом вибухової речовини з пустотілої лінзою з металевої кумулятивної облицюванням - лінзою і основним зарядом вибухової речовини, розміщеним під підставою конічної облицювання, перетин якої відповідає основи кумулятивної облицювання генератора з кутом розчину облицювання, визначаються з умови, щоб у момент її удару по поверхні основного заряду матеріал облицювання мав плоску форму. Облицювання - лінза виконана з спресованих порошків металу, наприклад заліза, або металокераміки, просочених целулоїдом з кількістю наповнювача, що змінюються в межах від 20 до 50%. Забезпечується підвищення ефективності кумулятивних зарядів. 2 іл.

Кумулятивний заряд

Винахід розкриває пристрій свердловинного кумулятивного заряду перфоратора, що створює при розкритті продуктивного пласта розширюється кумулятивний канал. Заряд включає корпус з шашкою ВВ і кумулятивною виїмкою у формі розкритої тюльпана. Облицювання має гострокутну конічну вершину, виготовлену із суміші порошкових металів, состикованную з металевою основою. Форма бічної поверхні основи утворена обертанням дуги навколо осі, а кут між дотичній до дуги в місці з'єднання з вершиною і віссю заряду становить (78±7)°. Досягається підвищення якості розкриття продуктивного колектора з створенням розширюється кумулятивного каналу в породі пласта. 3 іл.

Вузол з'єднання і передачі детонації кумулятивного корпусного перфоратора

Винахід відноситься до вузлів кумулятивного корпусного перфоратора і призначене для з'єднання корпусів і передачі детонації. Технічне рішення містить першу частину і другу частину, сполучені між собою роз'ємним шарнірним з'єднанням. Передавальний заряд розміщений у першій частині і з'єднаний через перший прийомний заряд з детонувальним шнуром. Другий приймальний заряд розміщений у другій частині і з'єднаний з другим детонувальним шнуром. У першій частині виконано глухий отвір з різьбою на частини отвору, в якому розміщена амортизуюча втулка. Всередині амортизуючою втулки розміщений передавальний кумулятивний заряд. Амортизуюча втулка і передавальний кумулятивний заряд закріплені всередині глухого отвору першої частини допомогою втулки, з'єднаної різьбовим з'єднанням з першою частиною. Забезпечується підвищення надійності спрацьовування. 3 іл.

Модульний перфоратор

Винахід відноситься до кумулятивним корпусним перфораторів і призначене для здійснення перфорірованія стінок свердловин. Модульний перфоратор містить окремі модулі, які з'єднані між собою вузлами з'єднання модулів з виконанням функцій механічного міцного з'єднання і передачі детонації між сусідніми модулями. Кожен з модулів має кумулятивні заряди та детонаційні канали на основі детонаційних шнурів, сполучені між собою. Кожен вузол з'єднання модулів містить першу частину і другу частину, сполучені між собою роз'ємним шарнірним з'єднанням. Передавальний кумулятивний заряд розміщений у першій частині і з'єднаний через перший прийомний заряд з детонувальним шнуром. Другий приймальний заряд розміщений у другій частині і з'єднаний з другим детонувальним шнуром. У першій частині виконано глухий отвір з різьбою на частини отвору, в якому розміщена амортизуюча втулка, всередині амортизуючою втулки розміщений передавальний кумулятивний заряд. Амортизуюча втулка і передавальний заряд закріплені всередині глухого отвору першої частини допомогою втулки, з'єднаної різьбовим з'єднанням з першою частиною. Забезпечується підвищення надійності срабатива�

Свердловинний перфоратор (варіанти) і спосіб перфорації

Група винаходів відноситься до області перфорірованія, а саме до створення перехідного стану з тиском свердловини, меншим пластового тиску, пов'язаного з перфоруванням. Перфоратор містить носій перфоратора, що проходить в поздовжньому напрямку, зарядну трубу, розміщену всередині носія перфоратора і проходить в поздовжньому напрямку, кумулятивний заряд, підтримуваний зарядної трубою, що містить чашоподібну оболонку, яка має обід, який утворює отвір у внутрішній об'єм оболонки, облицювання усередині оболонки, і вибухова речовина між оболонкою і облицюванням, причому кумулятивний заряд націлений в першому напрямку і має осьову лінію, що проходить вздовж першого напряму, що є по суті перпендикулярним подовжньому напрямку, і рідку закладку, розташовану зовні внутрішнього об'єму чашоподібною оболонки і поруч з кумулятивним зарядом в першому напрямку і перетинає осьову лінію. Забезпечує поліпшення рідинної зв'язку з резервуаром в пластах навколо свердловини. 3 н. і 19 з.п. ф-ли, 2 іл.

Спосіб формування кумулятивного струменя і кумулятивний заряд перфоратора для його здійснення

Спосіб і пристрій відносяться до перфорированию обсадних труб свердловин для видобування нафти, газу, води і можуть бути використані в кумулятивних свердловинних перфораторах, поліпшують її зв'язок пласту зі свердловиною і забезпечують підвищення дебіту свердловини. Кумулятивний заряд містить корпус, всередині якого розміщена шашка вибухової речовини. Шашка має кумулятивну виїмку, покриту облицюванням. Всередині облицювання закріплений шаром пластичного матеріалу вкладиш. Щільність шару пластичного матеріалу 0,8-2,4 г/см3. Твір щільності на товщину шару пластичного матеріалу менше товщини стінки вкладиша. Відношення товщини вершини вкладиша до діаметру основи облицювання - від 0,1 до 0,3. Відношення висоти вкладиша до висоти облицювання від - 0,5 до 0,8. Підривають шашку вибухової речовини. Продукти детонації обжимають кумулятивну облицювання, потім стискають і розігрівають пластичний матеріал. Енергія ударної хвилі зменшується. Швидкість обтиснення кумулятивної облицювання знижується. Ударну хвилю від зіткнення вкладиша і облицювання направляють із зони зіткнення з матеріалу облицювання. У формуванні кумулятивного струменя бере участь більша кількість облицювання і вкладиша. Формують кумуляти� відбору енергії вибухової речовини елементами облицювання. 2 н. і 6 з.п. ф-ли, 3 іл., 4 табл.

Пристрої та способи назад для штампування стовбура свердловини

Група винаходів відноситься до галузі видобутку нафти, а саме до способу і пристрою назад для штампування свердловин. Спосіб перфорірованія пласта підземного полягає в тому, що доставляють в свердловину кумулятивний заряд, що містить оболонку, вибуховий матеріал, розміщений в оболонці, і облицювання, навколишнє вибуховий матеріал, розміщений у зазначеній оболонці, і має верхівкову частину, профіль якої товщі профілю будь-якої іншої частини облицювання, причому зазначені облицювання і верхівкова частина виготовлені з порошкового матеріалу, щільність матеріалу верхівкової частини більше щільності матеріалу суміжної частини облицювання, а пористість матеріалу верхівкової частини менше пористості матеріалу суміжної частини облицювання; і викликають детонацію кумулятивного заряду. Забезпечує збільшення протяжності проникнення факела в пласт, що призводить до збільшення видобутку вуглеводнів та інших текучих середовищ з перфорованого пласта. 2 н. і 9 з.п. ф-ли, 9 іл.

Спосіб розкриття пласта кумулятивними зарядами

Винахід відноситься до галузі видобутку вуглеводнів і може бути використане для вторинного розтину прискважинной зони та забезпечення ефективних геолого-технічних заходів при обробці цієї зони. Спосіб включає визначення відстані кроку для конкретної породи пласта, що підлягає розкриттю, між двома парними кумулятивними зарядами, орієнтованими в одному напрямку і в одній площині. При цьому забезпечують необхідну інтерференцію ударних хвиль при ініціюванні цих зарядів для взаємного руйнування пестов в утворюваних парних каналах розкриття пласта і необхідну інтерференцію напружених зон в породі пласта для розвитку тріщин у площині парних каналів із забезпеченням газогидродинамической зв'язку парних каналів як між собою, так і з зоною пласта, що примикає до цих каналах, складання кумулятивного перфоратора з розташуванням у ньому системи парних кумулятивних зарядів з вишеопределенним кроком у кожній з пар. При цьому парні кумулятивні заряди орієнтують в заданому напрямку відносно осі кумулятивного перфоратора і розташовують за його бічній поверхні у вигляді спіралі, щонайменше однієї з відстанню між суміжними парами кумулятивних з�ації з утворенням розгалуженої дренажної системи розкриття пласта з системи парних каналів, вільних по всій їх довжині, і тріщин в площині парних каналів розкриття пласта. Забезпечує створення фільтраційної системи в прискважинной зони шару в площині парних каналів розкриття пласта. 10 з.п. ф-ли, 1 іл., 1 пр.
Up!