Конструкція земляного полотна залізничної колії

 

Винахід відноситься до зведення насипів, в тому числі насипів залізниць.

Відома грунтожелезобетонная конструкція земляного полотна друге шляхів (А. с. 1041637 СРСР, кл. E02D 17/18. Земляне полотно друге шляхів / С. П. Першин, Т. Р. Іванов. Московський ін-т інженерів залізничного транспорту. - №3906619/22-03; Заяв. 27.03.85; Опубл. 23.09.86, Бюл. №35), виконана на укосі насипу першого шляху у вигляді прямокутних, заповнених грунтом осередків, сформованих з паль, жорстко з'єднаних між собою залізобетонними елементами.

Недоліками даної конструкції є великий обсяг дренуючого ґрунту засипки, складність конструкції.

Найбільш близькою за технічною сутністю до пропонованої конструкції є спосіб розширення основної площадки земляного полотна бічними присипками (Прокудін В. В., Грачов І. А., Колос А. Ф. Організація перебудови залізниць під швидкісний рух поїздів: Навчальний посібник для вузів ж.-д. transpose. / Під ред. В. В. Прокудіна. - М.: Маршрут, 2005. - С. 287-295). Недоліками даної конструкції є великий обсяг дренуючого ґрунту засипки, додатковий відвід земель, великий обсяг земляних робіт.

Мета винаходу - уширить основну площадку земляного полотнель досягається тим, що опорні елементи розташовані точково на відкосі земляного полотна і забезпечені сіткою в поєднанні з геотекстилем.

Суть винаходу полягає в тому, що на відкосі земляного полотна розміщені опорні елементи у вигляді металевих труб довжиною 2,0-2,5 м, при цьому в тіло земляного полотна заведено не менше 1/3 довжини труб, інші їх частини вільно розташовуються над поверхнею укосу на відстані 1,2-1,5 м один від одного і між ними розміщена сітка подвійного кручення, загорнута геотекстилем, яка нижнім краєм впирається в укіс земляного полотна, верхній її край збігається з верхом металевих труб, пазухи між сіткою і укосу земляного полотна заповнені дренирующим грунтом, верхня поверхня якого розташовується на рівні основної площадки земляного полотна і утворює нормативну узбіччя земляного полотна.

На фіг. 1 представлена пропонована конструкція земляного полотна залізничної колії, що містить вісь залізничної колії 1, рельсошпальную ґрати 2, баластну призму 3, тіло земляного полотна 4, основну площадку 5 земляного полотна 4, узбіччя 6 земляного полотна 4, укіс 7 земляного полотна 4, металеві труби 8, сітки подвійного кручення 9, геотекстиль 10�ний вісь залізничної колії 1, рельсошпальную ґрати 2, баластну призму 3, тіло земляного полотна 4, основну площадку 5 земляного полотна 4, узбіччя 6 земляного полотна 4, укіс 7 земляного полотна 4, розташовані на укосі 7 металеві труби 8, сітки подвійного кручення 9, геотекстиль 10, дренуючий грунт 11, заповнює пазухи 12, і верхній край опорних елементів 13.

Пропонована конструкція виконана наступним чином.

В даний час існують проблеми, пов'язані з тим, що геометричні параметри тривало експлуатованого земляного полотна не відповідають вимогам сучасних нормативних документів. Це викликано тим, що в даний час нормативна ширина основної площадки збільшена щодо прийнятих раніше норм, і старе земляне полотно не відповідає сучасним вимогам. Крім того, в процесі експлуатації верхньої будови колії виконуються неодноразові подъемки шляху при виконанні ремонтних робіт, що призводить до збільшення підстави баластної призми і зменшення величини узбіччя.

Для забезпечення нормативних обрисів і геометричних розмірів земляного полотна необхідно виконати розширення основної площадки земляного полотна. Крім цього, введення скоростног�х елементів, у тому числі основної площадки земляного полотна.

Нормативна ширина основної площадки земляного полотна з урахуванням нормативної ширини узбіччя відповідає (СНиП 32-01-95 залізниці колії 1520 мм, Проект СП 119.13330.2011 залізниці колії 1520 мм. Актуалізована редакція СНиП 32-01-95. - Москва, 2012) і (Правила технічної експлуатації залізничного транспорту Російської Федерації: затверджено Наказом Мінтрансу Росії від 21.12.2010 р. №286). Цієї нормативної шириною основної площадки земляного полотна визначається місце розміщення опорних елементів і довжина їх над поверхнею укосу.

Тому перед установкою опорних елементів визначають місце їх розміщення на відкосі земляного полотна, довжину опорних елементів над поверхнею укосу, виходячи з необхідної нормативної ширини основної площадки земляного полотна.

На укосі 7 земляного полотна 4 розміщені опорні елементи, виконані у вигляді металевих труб 8, між якими розміщена сітка подвійного кручення 9, загорнута геотекстилем 10, яка нижнім краєм впирається в укіс 7 земляного полотна 4, при цьому верхній край опорних елементів 13 збігається з рівнем основної площадки 5 земляного полотна 4. Отримані пазухи 12 заповнені д�дме зазначити, що пропонована конструкція земляного полотна 4 виготовляється без порушення цілісності полотна земляного, прогнозований витрата дренуючого грунту 11 визначається обсягом пазух 12. Крім того, отриманий таким чином ділянка розширення основної площадки 5 земляного полотна 4 володіє підвищеною міцністю, за рахунок пошарової укладки дренуючого грунту 11 з наступним ущільненням кожного шару.

Розширення основної площадки 5 земляного полотна 4 залізничного шляху дозволяє, використовуючи відомі матеріали, вирішувати проблеми, пов'язані з відхиленням геометричних параметрів земляного полотна 4 в процесі експлуатації від нормативних.

Таким чином, пропоноване пристрій дозволяє уширить основну площадку земляного полотна, зберігши існуючу конструкцію земляного полотна, за рахунок точкового розташування опорних елементів, а застосування сітки в поєднанні з геотекстилем дозволяє отримати певний обсяг пазух і, отже, спрогнозувати витрати дренуючого грунту. Слід зазначити, що дана конструкція земляного полотна залізничної колії виготовляється без застосування складних машин і механізмів.

Конструкція земляного полотна железнодоро�, відрізняється тим, що на відкосі земляного полотна розміщені опорні елементи у вигляді металевих труб довжиною 2,0-2,5 м, при цьому в тіло земляного полотна заведено не менше 1/3 довжини труб, інші їх частини вільно розташовуються над поверхнею укосу на відстані 1,2-1,5 м один від одного і між ними розміщена сітка подвійного кручення, загорнута геотекстилем, яка нижнім краєм впирається в укіс земляного полотна, верхній її край збігається з верхом металевих труб, пазухи між сіткою і укосу земляного полотна заповнені дренирующим грунтом, верхня поверхня якого розташовується на рівні основної площадки земляного полотна і утворює нормативну узбіччя земляного полотна. 

Схожі патенти:

Спосіб споруди плаваючою насипу

Винахід відноситься до будівництва автомобільних доріг і призначене для створення постійних автомобільних доріг на слабких заболочених підставах. Спосіб споруди плаваючою насипу включає нанесення на поверхню слабкого ґрунтової основи рідкого шару спіненого полімерного матеріалу заданої ширини, на утворену поверхню якого після настання полімеризації укладають армуючий геосинтетичний матеріал, потім повторюють процес укладання шарів необхідне число разів до досягнення необхідної висоти і геометрії плаваючою насипу. Після цього насип із спіненого полімерного матеріалу засипають мінеральним грунтом товщиною не менше 0,3 м. Влаштовують дорожню одяг, нижній шар якої зміцнюють в'яжучим. Загальна висота нижньої частини насипу зі спіненого полімерного матеріалу hп і висота верхньої частини з мінерального ґрунту разом з дорожнім одягом hмч визначається з наведеної залежності. Технічний результат полягає в підвищенні несучої здатності, зниження матеріаломісткості. 1 з.п. ф-ли, 1 іл.

Армуючий елемент

Винахід відноситься до будівництва, конкретніше до підстав і фундаментів, і може бути використано при зведенні споруд з армованого грунту. Армуючий елемент містить торовие елементи з автопокришок, з грунтовим заповненням, скріплені між собою за допомогою сполучних елементів, виконаних вирізуванням з автопокришки, покладених в контакті один з одним протекторами. Кожен торовий елемент виконаний як шина з відрізаним бортом, який пересічений радіальним розрізом і використаний в якості з'єднувального елемента. У протекторній поверхні торів елемента виконана, щонайменше, пара прорізів довжиною близько ширини відрізаного борту з можливістю закладу решт з'єднувального елемента через них. Пара прорізів розташовані в площині, паралельній борту торів елемента, переважно в зоні плечової частини торів елемента. Торовие елементи опертих на поверхню плечовими частинами, так, що прорізи суміжних торових елементів звернені один до одного. Торовие елементи скріплені між собою шляхом пропускання через ці прорізи решт з'єднувального елемента. Радіальний розріз кожного з'єднувального елемента зорієнтований до центру�онструкции, зниження трудомісткості виготовлення, забезпечення безвідходності зведення споруд. 4 іл.

Пластинчастий елемент для армування, відділення та дренування великих споруд, таких як дорожні насипи

Винахід відноситься до будівництва, а саме до елементів для армування, відділення та дренування великих споруд, таких як дорожні насипи. Пластинчастий елемент для армування, відділення та дренування великих споруд, таких як дорожні насипи, містить пластинчастий корпус, який має гратчасту структуру з основними тросами і поперечними тросами, розтягнуті вздовж двох, по суті, взаємно перпендикулярних напрямів. Троси двоосно орієнтовані зі ступенем розтягнення в зазначених двох, по суті, взаємно перпендикулярних напрямках, яка становить від 2,8 до 5,5. Основні троси, тобто в напрямку екструзії заготовки, що утворює пластинчастий корпус, мають, по суті, чотирикутний поперечний переріз і товщину в напрямку, що проходить перпендикулярно до площини розміщення пластинчастого корпусу, яка дорівнює, щонайменше, триразової товщини поперечних тросів. Технічний результат полягає в забезпеченні закріплення пластинчастого елементу в грунті, забезпечення надійної роботи і безпеки при використанні. 9 з.п. ф-ли, 11 іл.

Спосіб намиву земляних споруд

Винахід відноситься до області меліоративного і водогосподарського будівництва. Мета винаходу - очищення водних об'єктів від донних відкладень з одночасним зведенням захисних дамб. Спосіб намиву земляних споруд у вигляді вузькопрофільних дамб полягає в подачі пульпи з торця основного пульпопроводу і розосередженому випуску пульпи, що відбирається з нижньої частини основного пульпопроводу, з розподільних пульпопроводів. Намив вузькопрофільної дамби здійснюють за допомогою розподільного пристрою, що дозволяє здійснювати фракціонування та намивати бічні призми з відсортованих фракцій, а ядро дамби намивати з решти маси твердої фази пульпи. Розподільний пристрій являє собою торцевій ділянку основного пульпопроводу, до якого через розтруб, жорстко закріплений в його нижній частині, приєднані два розподільних пульпопроводу, розташовані паралельно основному пульпопроводу, із змінним відстанню між ними. Перед вхідним отвором в розтруб жорстко закріплений направляючий елемент серповидної форми, нахилений під кутом 25...30° у бік захисної решітки. Направляючий елемент виконаний з листової зносостійкої з�тройство має чотири вертикальні стійки висотою 1500...2000 мм і жорстко закріплені до них опорні елементи у вигляді вигнутих швелерів розміром 150 мм з горизонтальними ділянками довжиною 800...1200 мм. Від горизонтальних ділянок швелерів у передній частині по ходу переміщення розподільного пристрою відходять похилі ділянки з кутом нахилу до поздовжньої осі 45...55°, закріплені на розподільних пульпопроводах, що забезпечує самовиглубление розподільного пристрою при переміщенні з намитого ділянки. Знижується засмічення захисної решітки розтруба і підвищується мобільність розподільного пристрою при перебазировках. 6 іл.

Конструкція для зміцнення укосів земляного споруди в вивітрюючи скельних грунтах

Винахід відноситься до будівництва та експлуатації земляних споруд у складних природно-кліматичних і інженерно-геологічних умовах і може бути використано при будівництві та реконструкції лінійних споруд на ділянках вивітрюючи скельних грунтів, в тому числі вічній (залізниць і автомобільних доріг, магістральних трубопроводів, гребель і дамб). Конструкція для зміцнення укосів земляних споруд в вивітрюючи скельних грунтах, містить нагірну канаву, виконану у верхній частині укосу виїмки залізничного шляху вздовж земляної споруди вище межі діяльного шару, укріплену крупнообломочним грунтом. На укосі виконані, принаймні, чергуються два уступу і два валика, при цьому верхній валик виконаний між нагірною канавою і верхнім уступом, а кожен наступний валик - між сусідніми уступами. Валики виконані з дрібнодисперсного грунту, вкритого дресвяно-щебенистим грунтом. Площа поперечного перерізу уступів порівнянна з площею поперечного перерізу валиків, обсяг дрібнодисперсного і дресвяно-щебенистого грунтів відноситься, як 1 до 4-6. Технічний результат полягає у збільшенні терміну служби земляної споруди до і боллоя сезонного промерзання, формування постійного живого перерізу грунтового потоку в профілі і значного зменшення міграції води з грунтів нижче глибини сезонного промерзання в грунти діяльного шару. 2 з.п. ф-ли, 1 іл.

Спосіб реконструкції залізничного шляхи (варіанти)

Винахід відноситься до будівництва залізниць, а саме до зведення насипів. Спосіб реконструкції залізничного шляху включає нарізку уступів на відкосі земляного полотна, укладання на них габіонів. Нижній уступ виконують шириною, рівній ширині ряду габіонів, ширина наступних уступів дорівнює 1/3 ширині нижнього уступу, висота всіх уступів, включаючи нижній уступ, дорівнює висоті ряду габіонів. Отримана габіонна стінка містить N+1 рядів габіонів, причому N рядів габіонів розміщуються до рівня основної площадки земляного полотна, а верхній N-перший ряд габіонів водночас спирається на попередній ряд габіонів і основну площадку земляного полотна і підпирає баластну призму. Технічний результат полягає в посиленні земляного полотна залізничної колії, зниження матеріаломісткості і трудомісткості. 2 н.п. ф-ли, 2 іл.

Спосіб намиву земляних споруд

Винахід відноситься до області меліоративного і водогосподарського будівництва. Спосіб зведення вузькопрофільних дамб здійснюється подачею пульпи в намиваемое споруда одночасно з основного і двох розподільних пульпопроводів. Розподільні пульповоди розташовані паралельно з двох сторін основного пульпопроводу для намиву бічних призм з великих фракцій намиваемого грунту і середньої частини, що є ядром дамби, дрібних фракцій, що намивається з торця основного пульпопроводу. Випускні отвори в розподільних пульпопроводах виконані в їх нижній частині і зміщені на 20...30° від вертикальної осі в бік основного пульпопроводу, що відстоять один від одного на відстані l=dосн, де dосн - діаметр основного пульпопроводу, і діаметром dв=1/3dp, де dp - діаметр розподільного пульпопроводу, що забезпечують намив грунту по довжині бічних призм. Подачу пульпи з торця основного пульпопроводу для намиву ядра греблі здійснюють через гаситель, виконаний у вигляді поздовжніх сталевих стрижнів діаметром 10...14 мм з гладкою арматурної сталі, жорстко закріплених однією стороною по верхній зовнішній поверхні в кінцевій частині основного пульпопроводу з расположенЋх з виносом на величину l,5...2dосн і вигином кінцевого ділянки до повного перекриття вертикальної проекції торця основного пульпопроводу. З'єднання розподільних пульпопроводів з основним виконано у вигляді розтрубу, пов'язаного з основним пульпопроводом, по лінії, яка утворюється при перетині двох циліндрів однакового діаметра, рівного dосн, а з розподільними пульпопроводами у вигляді овалу, що має розмір по великій осі, рівний dосн, за малої - dp. Вхідний отвір розтруба захищено внутрішньої ґратами, виконаної у вигляді поздовжніх стрижнів з гладкою арматурної сталі діаметром 10...14 мм, жорстко закріплених тільки з напірної сторони з розташуванням стержнів один від одного на відстані 0,75dв. Винахід дозволяє зводити захисні дамби з одночасною розчисткою русел річок від донних відкладень і запобігти затоплення прилеглих територій, що покращує екологічну ситуацію в цілому. 4 іл.

Земляне спорудження на слабкому підставі

Винахід відноситься до галузі будівництва і може бути використано при будівництві та реконструкції лінійних споруд на безстічних локальних і протяжних ділянках слабких грунтів, на болотах 2-го і 3-го типів і вічномерзлих ґрунтах 3-ї та 4-ї категорій термопросадочности

Насип на сильнольдистих вічній грунтах

Винахід відноситься до галузі будівництва і може бути використано при зведенні транспортних споруд на мерзлих грунтах як в літній, так і зимовий час року

Насип і спосіб її зведення

Винахід відноситься до будівництва і може бути використано при зведенні дорожніх і гідротехнічних земляних споруд
Up!