Силовий елемент фермової конструкції, виготовлений методом металургії гранул, і капсула для його виготовлення

 

Група винаходів відноситься до виробів ракетної і космічної техніки, зокрема до конструкцій ферми і виробів для її виробництва. Винахід може бути використаний для різних формених і корпусних конструкцій, до яких пред'являються високі вимоги по геометричної стабільності розмірів при дії агресивних зовнішніх факторів, наприклад температур, тиску і т. д.

За своєю природою ферма є просторовою конструкцією, що включає в себе прямолінійні елементи, що з'єднуються в осях перетину фітингами або кільцевими шпангоутами, службовцями передавальними ланками навантаження від пристикованних суміжних корпусних відсіків.

З рівня техніки відома силова ферма, що складається з поздовжніх стрижнів, розташованих під кутом до осі ферми, і поперечних стрижнів, з'єднаними з поздовжніми у вузлах. Стержні виконані з матеріалу з більшим коефіцієнтом лінійного розширення, ніж поздовжні стрижні (див. журнал «Політ» № 6, стор 42, 2000 р., УДК 629.7 «Проектування адаптивних до дії градієнтів температур размеростабильних силових конструкцій літальних апаратів». Автори: Р. Е. Фомін, А. М. Шайда, В. Д. Байкин [1]).

Відома силова ферма, що включає пие стержні виконані з матеріалу з більшим коефіцієнтом лінійного розширення, а довжини і коефіцієнти лінійного розширення пов'язані між собою відповідно (див. журнал «Політ» № 5, стор 52, 2001 р. «Проектування размеростабильних конструкцій підвищеної жорсткості, адаптивних до дії градієнтів температур». Автори: Р. Е. Фомін, А. Н. Шайда, В. Д. Байкин [2]).

Відомі силові ферми не забезпечують достатню стабільність лінійних розмірів при дії температур, так як для збереження довжини ферми збільшується її поперечний розмір, має різну міцність зварних з'єднаннях самих стрижнів.

З рівня техніки відома (UA 2417389, G02B 23/16, 27.04.2011 [3]) силова ферма, що складається з поздовжніх, поперечних і діагональних циліндричних стрижнів, з'єднаних між собою у вузлах перетину, що відрізняється тим, що в ній діагональні, поздовжні і поперечні стержні виконані складовими, з'єднаними між собою біметалічним кільцем по його зовнішньому і внутрішньому діаметрах, при цьому в місцях з'єднання з біметалічним кільцем в стрижнях виконані поздовжні прорізи, причому геометричні розміри стрижнів, біметалічних кілець і фізико-механічні характеристики застосовуваних матеріалів пов'язані співвідношеннями.

Відома силова ферма [3] за рахунок застосування �приклад дифузійного зварювання у вакуумі, що збільшує вартість силової ферми, володіє високою трудомісткістю, ферма має різну міцність зварних з'єднаннях самих стрижнів, низьку міцність виробу, оскільки має місце неоднорідність вироби, і підвищені вагові характеристики.

З рівня техніки відома (UA 95313, B64G 1/40, 27.06.2010 [4]) капсула для виготовлення безшовної паливного бака, яка включає в себе гладку внутрішню і зовнішню оболонку капсули. Зовнішня оболонка складається з співвісно розміщених на центральній осі верхньої частини, виконаної у формі півсфери, циліндричної частини і днища, виконаного у формі півсфери. Поверхня внутрішньої оболонки капсули эквидистантна зовнішній оболонці капсули і складається з співвісно розміщених на центральній осі верхньої частини, циліндричної частини і днища. Днище внутрішньої оболонки капсули встановлено на штуцері для палива.

Спосіб виготовлення капсули для безшовного паливного бака полягає в тому, що спочатку утворюють внутрішню оболонку капсули. Для цього на центральній осі днища внутрішньої оболонки закріплюють штуцер для палива, потім співвісно і послідовно з'єднують з днищем циліндричну частину і півсферу верхній частині внутрішньої оболоч�го її з'єднують з циліндричною частиною і з верхньою частиною зовнішньої оболонки з заздалегідь закріпленими на останній основним і додатковим штуцер для підведення керуючого газу.

Недоліком [4] є те, то капсула дозволяє створити певний паливний бак вузької номенклатури і її не можна використовувати для виготовлення інших виробів.

Завдання, на яку направлена група винаходів, полягає у створенні пристрою, який забезпечує отримання равнопрочного вироби, а також створення самих виробів із зменшеним обсягом механічної обробки і скорочення зварних швів.

Технічним результатом групи винаходів є зниження ваги конструкції, підвищення однорідності конструкції шляхом створення єдиної цілої конструкції без зварних швів, підвищення міцності конструкції, зменшення трудомісткості процесу.

На досягнення зазначеного технічного результату впливають наступні суттєві ознаки.

Силовий елемент фермової конструкції складається, щонайменше, з одного вузла перетину і, щонайменше, з двох циліндричних діагональних стрижнів, з'єднаних між собою у вузлі перетину, відрізняється тим, циліндричні діагональні стержні виконані порожнистими, вузол перетину являє собою центральний циліндричний стрижень, який виконаний порожнистим і замкнутим по торцях, при цьому, щонайменше�, під кутом своїми торцями пов'язані, по меншою мірою, два діагональних циліндричних стрижня, причому одним торцем діагональні циліндричні стрижні без швів пов'язані з центральним циліндричним стрижнем таким чином, що всі циліндричні стрижні і місця перетину виконані єдиним безшовним освітою, з одного матеріалу, при цьому центральний циліндричний стрижень забезпечений усередині порожнини сполучення з діагональними циліндричними стрижнями, щонайменше, одним отвором, яке пов'язує порожнини центрального циліндричного і внутрішній простір діагонального циліндричного стрижня.

У можливому варіанті виконання центральні осі діагональних і центрального циліндричного стрижня знаходяться в одній площині.

У можливому варіанті виконання центральна вісь діагональних циліндричних стрижнів розташована під одним кутом до центральної осі вузла центрального порожнистого циліндрового стрижня.

Капсула для виготовлення силового елемента форменого конструкції, що включає в себе внутрішню і зовнішню оболонку, що відрізняється тим, що внутрішня оболонка складається з, щонайменше, двох внутрішніх труб діагональних стрижнів, внутрішнього ст�му їх перетину, дна внутрішнього склянки центрального стрижня не менше 1/10 площі зовнішнього склянки центрального стрижня, причому внутрішня труба діагонального стрижня герметично пов'язана з зовнішнім склянкою центрального стрижня, внутрішня оболонка складається з щонайменше двох обмежників, які герметично пов'язують внутрішній і зовнішній склянки центрального стрижня в місцях, що забезпечують з'єднання порожнин, утворених внутрішніми трубами діагональних стрижнів, з порожниною, утвореною внутрішнім центральним склянкою, зовнішня оболонка складається із, щонайменше, двох зовнішніх труб діагональних стержнів не менше 1/5 площі зовнішнього склянки центрального стрижня, причому зовнішня труба діагонального стрижня герметично пов'язана з зовнішнім склянкою центрального стрижня, зовнішня оболонка складається з дна зовнішнього склянки центрального стрижня і, щонайменше, одного межстаканного кільця, яке герметично сопрягает внутрішній і зовнішній склянки центрального стрижня, і, щонайменше, двох межтрубних кілець, які герметично пов'язують внутрішні труби діагональних стрижнів і зовнішні труби діагональних стрижнів на кінцях, протилежних від внутрішнього і внешнегодин обмежувач, утворює отвір і сопрягающий між собою внутрішній і зовнішній склянки центрального стрижня, при цьому зовнішнє дно центрального стрижня має, щонайменше, одну засипних горловину з пробкою.

У можливому варіанті виконання труби можуть бути циліндричними.

У можливому варіанті виконання міжтрубний кільце може бути виконано таким чином, що воно герметично сопрягает між собою і зовнішні і внутрішні труби.

За рахунок виконання силового елемента форменого конструкції з високоміцного титанового сплаву з'являється можливість зменшити товщину конструкції, це забезпечує можливість зменшення маси, виведеного на орбіту техніки. Підвищення міцності силового елемента здійснюється за рахунок можливості виконання товщини конструкції, однакової по всій площі, рівномірною або повністю відрегульованої у відповідності з необхідними вимогами, тобто без технологічних залишків матеріалу. Це, в сукупності з виготовленням його з міцного матеріалу, а також особливостей форми виконання, передбачає виключення гострих кутів, дозволяє створити для ракетної і космічної техніки силовий елемент форменого конструкції зі зниженими массовисключения зварних швів, які зазвичай на 20% слабкіше конструктивних елементів, тобто виконання без швів з'єднання стрижнів у форменому конструкції, в результаті чого виходить єдиний односкладний силовий елемент. Це виключає можливість ушкоджень еластичного пристрої, а крім цього створюється ефект відсутності критичних місць можливого зменшення міцності і місць можливого зламу. Крім того, виконання безшовного з'єднання стрижнів, тобто створення безшовної конструкції, істотно знижує трудовитрати, оскільки зварні шви високоміцних конструкцій, наприклад з титану, необхідно здійснювати у вакуумі при застосуванні спеціальних засобів, що є дуже трудомістким процесом. Виконання в центральному циліндричному стрижні усередині порожнини сполучення з діагональними циліндричними стрижнями отвори необхідно для забезпечення однакового тиску всередині стрижнів (в їх порожнинах) у процесі експлуатації в ракетній і космічній техніці, що є необхідною характеристикою для забезпечення міцності конструкції.

Суть винаходу пояснюється графічним матеріалом.

На фіг. 1 представлений силовий елемент форменого конструкції, що складається з одного центру�тральном циліндричному стрижні 1. Діагональні стрижні 2 також, як і центральний 1, виконані порожнистими. Центральний циліндричний стержень 1 замкнутий, щонайменше, по одному торцю/поперечної стороні 3, при цьому на одному торці розташований отвір 4, до центрального полому циліндричного стрижня 1 по боках/подовжній стороні 5, під кутом своїми торцями/поперечними сторонами 3 зв'язані два циліндричних діагональних стрижня 2, причому одним торцем/поперечної стороною, діагональні циліндричні стрижні 2 без швів пов'язані з центральним циліндричним стрижнем 1 таким чином, що циліндричні стрижні 2 та 1 і місця перетину виконані єдиним безшовним освітою, з одного матеріалу, при цьому центральний циліндричний 1 стрижень забезпечений усередині порожнини сполучення з діагональними порожнистими циліндричними стрижнями 2 отвором 6 для забезпечення однакового тиску всередині стрижнів, воно, отвір 6, пов'язує внутрішній простір полого центрального циліндричного 7 і внутрішній простір полого діагонального циліндричного стрижня 8.

На фіг. 2 представлена капсула для виготовлення силового елемента форменого конструкції, що включає в себе внутрішню 9 і зовнішню оболонку 10, характеризується ѵнтрального стрижня 12, який розташований між внутрішніх труб діагональних стрижнів 11 і є місцем їх перетину, дна внутрішнього склянки центрального стрижня 13 не менше 1/10 площі зовнішнього склянки центрального стрижня 14, причому внутрішня труба діагонального стрижня 11 герметично пов'язана з зовнішнім склянкою центрального стрижня 14. Внутрішня оболонка 9 також складається з двох обмежників 15, які герметично пов'язують внутрішній 13 і зовнішній склянки центрального стрижня 14 у місцях, що забезпечують з'єднання порожнин 16, утворених внутрішніми трубами діагональних стрижнів 11, з порожниною 17, утвореної внутрішнім склянкою центрального стрижня 13. Зовнішня оболонка 10 складається з двох зовнішніх труб діагональних стрижнів 18 не менше 1/5 площі зовнішнього склянки центрального стрижня 14, причому зовнішня труба діагонального стрижня 18 герметично пов'язана з зовнішнім склянкою центрального стрижня 14. Зовнішня оболонка 10 також складається з дна зовнішнього склянки 19 і одного межстаканного кільця 20, яка герметично сопрягает внутрішній і зовнішній 12 склянки центрального стрижня 14, і двох межтрубних кілець 21, які герметично пов'язують внутрішні 11 і зовнішні труби діагональних стрижнів 18 на кінцях, противопораничитель 22, утворює отвір і сопрягающий між собою внутрішній і зовнішній 12 склянки центрального стрижня 14, при цьому дно зовнішнього склянки центрального стрижня 19 має дві засипні горловини 23 з пробкою 24.

У прикладі виконання силовий елемент форменого конструкції виготовляють з гранул високоміцного титанового сплаву ВТ23. Товщина стінки силового елемента форменого корнструкции повинна виконуватися рівної по всьому периметру і при виготовленні може дорівнювати від 1 до 60 мм. Для високої чистоти внутрішньої поверхні, тобто без нерівностей і шорсткостей, які зазвичай мають місце при з'єднанні частин силового елемента за допомогою зварювання, силовий елемент форменого корнструкции виготовляють методом гранульної металургії (наприклад, див. Р. Р. Демченков, В. Т. Мусієнко. «Металургія гранул титанових сплавів: перспективи та шляхи розвитку» в журналі «Технологія легких сплавів», 2001, № 5-6, с. 132-137.) з використанням гарячого ізостатичного пресування (наприклад, див. збірник статей ВІЛС «Металургія гранул», розділ «Металургія гранул титанових сплавів», 1984, с. 159-200). При цьому гранули фракційного складу розміром 50...280 мкм високоміцного титанового сплаву отримують методом відцентрового розпилення (наприклад, патент РФ № 1332866, кл. С23С 14/36, 1985 р.). Потім отримані гранули засипають у металеву капсулу необхідної форми, проводять дегазацію, герметизацію і обробляють за технологією гарячого ізостатичного пресування з наступною термообробкою (наприклад, див. патент РФ № 2261288, кл. С23С 14/34, 2005 р.). Після цього отриману заготовку опускають в кислоту, яка розчиняє капсулу. Далі виймаємо виріб з кислоти і виробляємо механічну обробку поверхні силового елемента ферми, зокрема, наприклад, віддаляється технологічна частина, утворена засипними горловинами 24. В результаті безшовний силовий елемент форменого конструкції має межу міцності не менше 1078 МПа, відносне подовження не менше 5%, відносне звуження не менше 10%, ударну в'язкість не менш 0,19 МДж/м2. У прикладі виконання центральна вісь стрижнів 1 і 2 знаходиться в одній площині, а центральна вісь стрижнів 2 розташована під кутом 30 градусів до центральної осі стрижня 1.

У прикладі виконання капсулу для виготовлення силового елемента форменого конструкції збирають таким чином. Спочатку здійснюють а) складання сегмента внутрішніх труб 2, 14, 21 з використанням аргонно-дугового зварювання, далі б) �ателя ПТІ-14, після в) здійснюють збирання сегменту зовнішніх труб 18, 21 і + а), з використанням аргонно-дугового зварювання. Далі здійснюють г) складання сегмента внутрішнього склянки 12, і 13, і 22. Після чого здійснюється р) попередня збірка сегмента зовнішнього склянки 14 +а) +в) +д) у наступній послідовності всередину 14 ставиться збірка по м) і з використанням аргонно-дугового зварювання на прихватках з'єднуються дві збірки пз).

Для забезпечення рівномірного розсипного зазору на місцях 19 і 20 встановлюються технологічні пристосування у вигляді двох трубних заготовок і з використання аргонно-дугового зварювання проводиться прихватки усієї збірки. Після видалення технологічних пристроїв з використанням аргонно-дугового зварювання на прихватках до складання приєднуються 19 і 20. Остаточна збірка капсули проводиться в такій послідовності: до зібраної на прихватках конструкції з використанням аргонно-дугового зварювання геометрично приєднуються дві засипні горловини 23, далі проводиться зварювання всіх швів зібраної капсули і перевірка на герметичність зварних швів зібраних елементів з використанням гилиевого шукача витоків ПТІ-14.

Таким чином, група винаходів забезпечує снижних швів, підвищення міцності конструкції, зменшення трудомісткості процесу.

1. Силовий елемент фермової конструкції складається, щонайменше, з одного вузла перетину і, щонайменше, з двох циліндричних діагональних стрижнів, з'єднаних між собою у вузлі перетину, який відрізняється тим, що циліндричні діагональні стержні виконані порожнистими, вузол перетину являє собою центральний циліндричний стрижень, який виконаний порожнистим і замкнутим по торцях, при цьому, щонайменше, на одному торці розташовано щонайменше один отвір, до центрального циліндричного стрижня з боків, під кутом своїми торцями пов'язані, по меншою мірою, два діагональних циліндричних стрижня, причому одним торцем діагональні циліндричні стрижні без швів пов'язані з центральним циліндричним стрижнем таким чином, що всі циліндричні стрижні і місця перетину виконані єдиним безшовним освітою, з одного матеріалу, при цьому центральний циліндричний стрижень забезпечений усередині порожнини сполучення з діагональними циліндричними стрижнями, щонайменше, одним отвором, яке пов'язує порожнини центрального циліндричного і внутрішній простір автомобіля, зі спеці�ьних і центрального циліндричного стрижня знаходяться в одній площині.

3. Силовий елемент по п. 1, який відрізняється тим, що центральна вісь діагональних циліндричних стрижнів розташована під одним кутом до центральної осі вузла центрального порожнистого циліндрового стрижня.

4. Капсула для виготовлення силового елемента фермової конструкції, що включає в себе внутрішню і зовнішню оболонку, що відрізняється тим, що внутрішня оболонка складається з, щонайменше, двох внутрішніх труб діагональних стрижнів, внутрішнього склянки центрального стрижня, який розташований між внутрішніх труб діагональних стрижнів і є місцем їх перетину, дна внутрішнього склянки центрального стрижня не менше 1/10 площі зовнішнього склянки центрального стрижня, причому внутрішня труба діагонального стрижня герметично пов'язана з зовнішнім склянкою центрального стрижня, внутрішня оболонка складається з щонайменше двох обмежників, які герметично пов'язують внутрішній і зовнішній склянки центрального стрижня в місцях, що забезпечують з'єднання порожнин, утворених внутрішніми трубами діагональних стрижнів, з порожниною, утвореною внутрішнім центральним склянкою, зовнішня оболонка складається із, щонайменше, двох зовнішніх труб діагональних стеѳерметично пов'язана з зовнішнім склянкою центрального стрижня, зовнішня оболонка складається з дна зовнішнього склянки центрального стрижня і, щонайменше, одного межстаканного кільця, яке герметично сопрягает внутрішній і зовнішній склянки центрального стрижня, і, щонайменше, двох межтрубних кілець, які герметично пов'язують внутрішні труби діагональних стрижнів і зовнішні труби діагональних стрижнів на кінцях, протилежних від внутрішнього і зовнішнього склянок центрального стрижня, а на дні зовнішнього склянки центрального стрижня розташований, щонайменше, один обмежувач, який утворює отвір і сопрягающий між собою внутрішній і зовнішній склянки центрального стрижня, при цьому зовнішнє дно центрального стрижня має, щонайменше, одну засипних горловину з пробкою.

5. Капсула по п. 4, відрізняється тим, що труби можуть бути циліндричними.

6. Капсула по п. 4, відрізняється тим, що міжтрубний кільце може бути виконано таким чином, що воно герметично сопрягает між собою зовнішні і внутрішні труби. 

Схожі патенти:

Спосіб і система для усунення насичення інерційних коліс космічного апарату

Група винаходів відноситься до керування орієнтацією космічних апаратів (КА) з допомогою гиромаховичних виконавчих органів (ГІЗ) і, більш конкретно, до розвантаження ГІО при їх насичення. При встановленні факту насичення ГІО приймається рішення (10) про запуск маневру розвантаження. Дозвіл (20) про запуск маневру приймається, коли положення КА на його орбіті потрапляє в допустиму область маневру. Сам маневр (30) здійснюють шляхом повороту КА на деякий кут (у негласних., перевороту КА на 180°) навколо фіксованої осі наведення (Z). Поворот м. б. виконаний за допомогою одного з ГМО. В результаті маневру діють на КА зовнішні збурюючи моменти змінюють свій напрямок, стаючи разгружающими. Надалі описана процедура м. б. повторена. Технічним результатом групи винаходів є економія пального КА та спрощення системи управління КА при збереженні його необхідної робочої орієнтації (по осі Z). 3 н. і 8 з.п. ф-ли, 13 іл.

Пристрій розкриття плоских великогабаритних конструкцій космічного апарату

Винахід відноситься до обладнання космічного апарату (КА) і призначений для одноразового розкриття плоских великогабаритних конструкцій КА, наприклад радіолокаційних антен, сонячних батарей і т. п. Пристрій містить нерухому (2) секцію (НС) на рамі (1), закріпленої на КА, і поворотні (5) секції (ПС), сайти обертання з кронштейнами (7), основні та дублюючі пружинні приводи (ПП). Останні встановлені на НС (2). Пружини ПП розташовані в трубчастих корпусах (16) і взаємодіють з тросами (18). Є засоби фіксації робочого положення ПС, які включають в себе регульовані упори (32), гачки (30), а також (не показані) засувки, фіксатори-притиски, кулькові замки, контактні датчики (КД) та ін. Після звільнення від зв'язків ПС (5) під дією основних ПП починають розкриватися. При штатному розкритті секцій КД видають в систему управління КА сигнал про спрацювання пристрою. При відсутності сигналу від КД задіюються дублюючі ПП, і спрацьовування пристрою відбувається від пружин цих ПП. Відстані (L) від осей обертання ПС до осей опорних роликів (21) і від осей обертання ПС до пазів в кронштейнах (7) вибираються в залежності від сумарного моменту опору розкриття кожної з ПС і від з�конструкції і підвищення надійності КА. 10 іл.

Пикоспутник

Винахід відноситься до конструкції штучних супутників, переважно пикоспутников типу CubeSat (10×10×10 см), які м. б. використані для контролю процесу поділу і стану космічних об'єктів. Пикоспутник має кубічний корпус і оснащений антенами, сонячними (СБ) та акумуляторними батареями. Усередині корпусу закріплені електронні друковані плати. Корпус виконаний з полиэфирэфиркетона з вуглецевими нанотрубками (ТЕСАРЕЕК ELS nano, плотн. 1,44 г/см3). На всіх його гранях, у тому числі під СБ, встановлені захисні пластини з пластику на основі полііміду з наповнювачем з дисульфіду молібдену. Пластини забезпечують електричну і теплову розв'язку (в діапазоні т-р від -270°С до +300°С) СБ і корпусу. Зазначене виконання корпусу надає йому необхідні міцність і струмопровідні властивості (завдяки нанотрубок), високий радіаційний захист (без вторинної радіації) і ін. корисні якості. На різних гранях корпусу встановлені об'єктиви відеокамер (не менш п'яти). Технічний результат винаходу полягає в збільшенні терміну експлуатації пикоспутника. 1 з.п. ф-ли, 8 іл.

Спосіб балістичного забезпечення польоту космічного апарату

Винахід відноситься до космічної техніки і може бути використане для балістичного забезпечення польоту космічного апарату. Вимірюють температуру і тиску робочого тіла (РТ) - газу, визначають на кожному кроці масові залишки РТ до відбору частини РТ з робочої ємності системи за рівнянням стану ідеального газу, визначають масу газу в приладовій ємності постійного об'єму з датчиками тиску і температури, відбирають частину РТ з робочої ємності системи в забірну ємність постійного обсягу, переводять відібрану частину РТ в загальну ємність для трансформації РТ в ідеальний газ, визначають за рівнянням стану ідеального газу масу газу в загальній ємності і шукану масу РТ - газу. Загальна ємність складається із забірної і приладової ємностей. Винахід дозволяє підвищити точність визначення масових залишків газу у ємностях робочої системи. 1 іл.

Космічний апарат для калібрування радіолокаційної станції за величиною ефективної поверхні розсіяння

Винахід відноситься до бортового радиолокационному обладнання космічних апаратів (КА), призначеному для калібрування радіолокаційних станцій (РЛС) за величиною ефективної поверхні розсіяння (ЕПР). КА містить корпус у формі прямокутної призми (1) з поперечним перерізом (2) у вигляді вогнуто-опуклого многокутника. Дві грані (4, 5) призми однакового розміру з радиоотражающими поверхнями звернені всередину корпусу КА. Корпус КА забезпечений двома відкидними плоскими радиоотражающими пластинами (6, 7), шарнірно пов'язаними з гранями (8, 9). Пластини (6, 7) забезпечені механізмами розкриття і вузлами фіксації до призмі (1), утворюючи в робочому положенні двогранний уголковий відбивач. Кут між гранями відбивача укладено в діапазоні від (90-Δ)° до (90+Δ)°, причому Δ визначається з умови: 0<Δ<18λ/а, де λ - довжина хвилі калибруемой РЛС, a - розмір межі відбивача. На борту КА є навігаційна апаратура споживача систем «ГЛОНАСС» і/або GPS, мікропроцесор, мікроконтролер, блок спряження системи орієнтації та стабілізації з мікроконтролером. Технічний результат винаходу полягає в розширенні функціональних можливостей КА при калібруванні радіолокаторів, які працюють на хвилях коло�отенциальних РЛС в режимі функціонування із зниженою потужністю випромінювання. 8 з.п. ф-ли, 10 іл.

Космічний апарат

Винахід відноситься до космічної техніки і може бути використане в космічних апаратах (КА). КА містить модуль цільової апаратури, модуль службових систем з системою електроживлення з сонячними батареями, комплексом автоматики, акумуляторними батареями, систему терморегулювання, що об'єднує конструктивно блок управління, гідроблоки, панелі навісних холодних радіаторів з окремих складальних одиниць з кінцевим теплообмінником термостатування (КТТ) з рідким теплоносієм і тепловою трубою (ТТ), термоплати з рідким теплоносієм, ТТ з плоскими полицями, теплові магістралі з гидроарматур. КТТ складається з герметично сполучених вхідними-вихідними отворами блоків у вигляді порожнистих тіл обертання з радіатором-вставкою у вигляді порожнього тіла обертання і цілісної котушки, з центральною частиною у вигляді усіченого конуса. Матеріал, геометричні розміри ТТ, КТТ, крок між ТТ вибирають в залежності від забезпечення максимуму переданої теплової енергії від рідкого теплоносія до ТТ і мінімуму уразливість до впливу метеорних і техногенних частинок, площі поверхні КТТ. Винахід дозволяє підвищити живучість КА. 3 іл.

Пристрій закривання та фіксації кришки люкового пристрої

Винахід відноситься до пристроїв закривання та фіксації люкових кришок пристроїв і стосується пристроїв закривання і герметизації люків на складально-захисних блоках і блоків ракет-носіїв. Пристрій містить вузли обертання, ущільнювач, сідло, засувку закриття кришки. Вузли обертання містять петлі з упором, які розміщені на окантовці і кришці люка. На осі обертання петлі встановлені пружини кручення, розділені між собою шайбою, і взаємодіючі з додатковим упором, закріпленим у рухомій частині петлі. Сідло закріплено на окантовці люка і виконано у вигляді склянки, торець якого взаємодіє з ущільнювачем у вигляді П-образного еластичного профілю, герметично закріпленого по контуру внутрішньої поверхні кришки. Паралельно осях обертання петлі на протилежній вузлів обертання стороні кришки за допомогою кронштейна закріплена вісь, шарнірно взаємодіє з підпружиненою засувкою, поєднаної з рукояткою. Рукоятка своїм циліндричним сектором, виконаним з ексцентриситетом відносно осі засувки, взаємодіє з пазом, виконаним в жорстко закріпленому на окантовці люка кронштейні. Кронштейн на окантовці має виступ, що взаємодіє з кро�ами жорсткості. Вісь підпружиненою засувки розташована щодо паза на відстані, меншій радіусу циліндричного сектора, і ближче до окантовці люка. Досягається підвищення надійності, спрощення конструкції, зниження маси. 10 іл.

Трансформовані конструкція

Винахід відноситься до космічної техніки і може бути використане у висувних фермових конструкціях. Трансформовані конструкція (ТК) містить жорсткі опорні елементи, жорсткі стулки. Між опорними елементами розташовані дві пари стулок, шарнірно з'єднані з опорними елементами і між собою. Осі обертання між опорними елементами і сполученими стулками лежать у площинах, перпендикулярних напрямку розгортання, одна площина містить в собі хоча б дві не паралельні одна одній осі обертання між стулками. Винахід дозволяє підвищити надійність розгортання і жорсткість ТК. 10 іл.

Спосіб компонування космічного апарату

Винахід відноситься до теплового проектування переважно геостаціонарних телекомунікаційних супутників з тепловим навантаженням близько 4,5-5,5 кВт. Супутник виконують з двох модулів: модуля корисного навантаження (ПН) і модуля службових систем (СС). Прилади модуля СС і частина приладів модуля ПН встановлюють на внутрішніх поверхнях взаємно протилежних стільникових панелей "+Z" і "Z". Останні виконують функції радіаторів і включають в себе теплові труби, паралельні осям +Y-Y супутника. Інші прилади модуля ПН розміщують на оператора панелі, перпендикулярній панелям "+Z" і "Z". Прилади модуля СС з найбільш вузьким температурним діапазоном встановлюють на внутрішніх обшивках їх панелей радіаторів "-Z" і "+Z". Прилади з великою теплоємністю і широким температурним діапазоном розміщують всередині силової конструкції корпусу і на нижній панелі. Інші прилади встановлюють на панелі "+Х" і внутрішньої панелі з вбудованими рідинними колекторами. Елементи замкнутих дубльованих рідинних контурів з'єднують з электронасосним агрегатом системи терморегулювання за певною послідовною схемою. Технічний результат винаходу спрямований на зменшення маси і спрощення технології

Космічний апарат

Винахід відноситься до засобів кріплення на космічному апараті (КА) елементів устаткування, зокрема сонячних батарей (СБ). КА містить корпус (1) і панель (6) СБ, закріплену на рамі (2) у вигляді стрижневий фермової конструкції, яка має форму скошеної піраміди. Підстава (3) піраміди шарнірно закріплено за допомогою кронштейнів (5) на корпусі (1) КА. У вихідному положенні воно фіксується пиросредствами (4). У робочому положенні вершина (7) піраміди взаємодіє з засувкою (див. поз «В»), жорстко закріпленою на корпусі (1) КА. Конструкція рами (2) і її кріплення володіють підвищеною жорсткістю. Цим забезпечується підвищення частоти і зменшення амплітуди коливань панелей СБ, що виникають внаслідок програмних розворотів КА та інших маневрів. Технічним результатом винаходу є підвищення надійності КА і збільшення часу його активного функціонування шляхом зменшення часу загасання кутових коливань КА. 4 іл.
Up!