Сироп плодово-рослинний функціональний

 

Винахід відноситься до харчової промисловості, зокрема до виробництва сиропів функціонального призначення, і може бути використане в харчовій та переробній промисловості для одержання сиропів з використанням вітчизняного лікарсько-технічної сировини.

Відомий сироп профілактичний спеціального призначення, що містить цукор, освітлений яблучний сік, мед, лимонну кислоту, бурштинову кислоту, настій листя м'яти перцевої, листя берези, трави собачої кропиви, відвар плодів глоду, [пат. № РФ 2202229].

Недоліком даного сиропу є:

- зниження фізіологічної цінності сиропу внаслідок того, що вводиться в сироп мед підлягає кип'ятінню;

- сироп не володіє вираженими антиоксидантними властивостями, з-за низького вмісту у вихідній сировині флавоноїдів, що містять у молекулах зв'язаних структур, що дозволяють виступати в якості уловлювачів і гасителів ланцюгових реакцій вільно-радикального окислення;

- сиропи володіють слабкими бактеріостатичними властивостями, що впливають на мікробіологічні процеси та стійкість при зберіганні;

- тривалий технологічний процес із-за різних способів екстрагування лікарсько-растительн�но-технічної сировини, медового присмаку, обмежують споживчі властивості сиропу.

Завдання, на вирішення якої спрямовано винахід, полягає в доданні сиропу підвищеної біологічної цінності завдяки використанню яркоокрашенних соків прямого віджиму з високим вмістом нативних біофлавоноїдів та додатковому введенню флавоцена, стабілізації яких сприяє аскорбінова кислота, що міститься в екстрактах шипшини і кропиви, проявляє синергізм, підвищуючи антиоксидантні та бактеріостатичні властивості, завдяки високому вмісту мурашиної кислоти в екстракті кропиви.

Поставлена задача досягається тим, що сироп, що містить сік, цукор, рослинні компоненти, розчини лимонної і бурштинової кислот, на відміну від прототипу містить сік прямого віджиму з яркоокрашенних плодів або ягід, в якості рослинних компонентів водні екстракти плодів шипшини і листя кропиви, а додатково сироп містить розчин флавоцена при наступному співвідношенні компонентів, мас. %:

Сікінше
Екстракт плодів шипшини4,rowspan="0">Цукор49,9-52,23
Розчин флавоцена2,4-2,5
Розчин кислоти лимонної2,9-3,0

Соки прямого віджиму (апельсиновий, вишневий, журавлинний, красносмородиновий, малиновий, мандариновий, черноплодно-горобиновий, чорносмородиновий) мають приємні смак і запах, насичене яскраве забарвлення.

Крім того, наявність в сиропі органічних кислот знижує pH, що сприяє стабілізації кольору сиропів, а аскорбінова кислота, володіючи антиокислювальними властивостями, запобігає окисленню фарбувальних речовин фенольної природи, що додатково сприяє збереженню кольору сиропів. Вводяться в сироп соки містять до 13% сухих речовин, у тому числі легкозасвоювані цукри (глюкозу і фруктозу), органічні кислоти, вітаміни, мінеральні речовини, насамперед, солі калію.

Екстракт плодів шипшини завдяки високому вмісту аскорбінової кислоти і β-каротину, Р-активних речовин використовують для профілактики гіпо - та авітамінозів, як зміцнювальний засіб при інфекційних хворобах, захворюванні печінки і жовчного міхура, екстракти плодів шипшини підвищують сопв кропиви входить комплекс біологічно активних речовин, у тому числі аскорбінова кислота, вітаміни групи В (В1,2,3), (β-каротин (до 60 мг %), а також вітамін К, який бере участь в синтезі специфічного білка - протромбіну, необхідного для зсідання крові при пошкодженні тканини. Що міститься в екстракті мурашина кислота володіє антимікробними та бактеріостатичними властивостями, підвищує збереженість сиропу.

Флавоцен (дигідрокверцетин) - біофлавоноїд спільно з біофлавоноїдами, що містяться в соках у кислому середовищі, завдяки введенню лимонної кислоти, в присутності аскорбінової кислоти екстрактів посилює антиоксидантні та бактеріостатичні властивості сиропу. Кількість введеного флавоцена забезпечує 30% від добової норми. А з урахуванням біофлавоноїдів вихідної сировини (соків) потреба в них буде задоволена до 50% фізіологічної норми споживання. Флавоцен вводять у вигляді 1%-ного розчину, приготовленого на екстракті плодів шипшини при температурі 85°C, що прискорює розчинення і запобігає окисленню.

За рахунок виключення з сиропу меду знижується собівартість готового продукту, підвищується харчова цінність внаслідок того, що цукор в присутності соків, які містять органічні кислоти та растворѾго цукру (суміші глюкози і фруктози в рівних кількостях), який краще засвоюється, ніж сахароза і надає сиропам більш м'який солодкий смак.

Екстракти з сушених плодів шипшини і листя кропиви готують наступним чином. Сушене сировину подрібнюють окремо до розмірів частинок 2-5 мм і екстрагують дистильованою водою при співвідношенні сировина:вода (1:10) при температурі 95±2°C подрібнені плоди шипшини 20 хв, листя кропиви - 10 хв. При экстрагировании плодів шипшини і листя кропиви перехід окремих макро - і мікроелементів значний. При вмісті в сушених плодах шипшини (мг %) магнію - 42, фосфору - 19,1, калію - 74,3 в екстракт переходить відповідно 49,0, 50,3, 75,0% цих макроелементів. Вміст мікроелементів у плодах (мкг %): залізо - 800, марганець - 150, селен - 50, срібло - 2, перехід мікроелементів в екстракт становить відповідно: 29,6, 39,4, 49,6, 49,0%. При вмісті в сушених листках кропиви (мг %) магнію - 75, фосфору - 101, калію - 396,0 в екстракт переходить відповідно: 58,0, 51,3, 75,4,% макроелементів. Вміст мікроелементів у сушених листках кропиви (мкг %): залізо - 900, марганець 100, селен - 70, перехід мікроелементів в екстракт становить відповідно 25,9, 47,4, 58,0%. Загальний вміст екстрактивних речовин в екстракті плодів шипшини 1,1%, листя кра�е ГОСТ Р 52349-2005 «Продукти функціональні харчові», передбачає введення фізіологічно функціонального інгредієнта 10-50% від добової потреби, виходять з того, що при споживанні 100 г сиропу добова потреба в флавоцене буде задовольнятися на 30%. Для цього беруть 2,5 літра гарячого екстракту з температурою не нижче 85°C і розчиняють 25 г флавоцена при перемішуванні, отримуючи 1%-ний розчин. 10%-ний розчин лимонної кислоти готують із частини остиглого екстракту.

Приклад 1

0,5 кг сушених плодів шипшини подрібнюють до розміру частинок 2-5 мм, з'єднують з 5 л води, нагрівають до 95±2°C і витримують при цій температурі протягом 20 хв. 0,45 кг сушених листя кропиви подрібнюють до розміру частинок 2-5 мм, з'єднують з 4,5 л води, нагрівають до 95±2°C і витримують 10 хв. Після остигання екстракти зливають і фільтрують.

Для приготування розчину флавоцена беруть 25 г флавоцена і розчиняють в 2,5 л гарячого екстракту плодів шипшини (не нижче 85°C). Для приготування розчину лимонної кислоти беруть 3 л холодної екстракту, вносять 300 г лимонної кислоти, перемішують до повного розчинення.

У сироповарильну котел вносять апельсиновий або мандариновий, або чорносмородиновий сік прямого віджиму з вмістом сухих речовин у соках 10%, 51,21 кг цукру, доЕтавшиеся частини екстрактів. Суміш перемішують, нагрівають до 80°с і направляють на розлив у тару.

Приклад 2

Екстракти плодів шипшини і листя кропиви готуються аналогічно прикладу 1, але в сироповарильну котел вносять журавлинний, або красносмородиновий, або малиновий сік прямого віджиму з вмістом сухих речовин у соках 7%, 52,23 кг цукру, інші операції виконують аналогічно прикладу 1.

Приклад 3

Екстракти плодів шипшини і листя кропиви готуються аналогічно прикладу 1, але в сироповарильну котел вносять вишневий сік прямого віджиму з вмістом сухих речовин у соках 11%, 50,9 кг цукру, інші операції виконують аналогічно прикладу 1.

Приклад 4

Екстракти плодів шипшини і листя кропиви готуються аналогічно прикладу 1, але в сироповарильну котел вносять черноплодно-горобиновий сік прямого віджиму з вмістом сухих речовин в соку 13%, 49,9 кг цукру, інші операції виконують аналогічно прикладу 1.

Даний склад сиропу володіє підвищеною біологічною цінністю завдяки поєднанню комплексу біологічно активних речовин, що містяться в соках, макро - і мікроелементів екстрактів плодів шипшини і листя кропиви, а крім того, введення флавоцена. Сиропи мають здатність виявляти а�мируют високі органолептичні показники якості, здатні знижувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань, рівень холестерину в крові, зміцнює капіляри і судини, знижуючи артеріальний тиск.

Сироп плодово-рослинний функціональний, що містить сік, цукор, рослинні компоненти, розчин лимонної кислоти, що відрізняється тим, що містить сік прямого віджиму з яркоокрашенних плодів і ягід, в якості рослинних компонентів водні екстракти плодів шипшини і листя кропиви, а додатково сироп містить розчин флавоцена при наступному співвідношенні компонентів, мас.%:

Сікінше
Екстракт плодів шипшини4,9-5,0
Екстракт листя кропиви4,4-4,5
Цукор49,9-52,23
Розчин флавоцена2,4-2,5
Розчин кислоти лимонної2,9-3,0 

Схожі патенти:
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і пасерування в топленому маслі цибулі, бланшування парою і різання сушених білих грибів, різання і інфрачервоне сушіння до істинного відсотка ужарки моркви, різання свинокопченостей, пасерування в топленому маслі пшеничного борошна, змішування перерахованих компонентів з томатною пастою, оцтовою кислотою, сіллю, чорним перцем гірким і лавровим листом, фасування отриманої суміші і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і пасерування в жирі кулінарному моркви, кореня петрушки і ріпчастої цибулі, варіння до двократного збільшення маси крупи, різання м'яса качки і зелені, протирання часнику, змішування перерахованих компонентів з томатною пастою, оцтовою кислотою, сіллю, чорним перцем гірким і лавровим листом, фасування отриманої суміші і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і бланшування ріпи, різання і пасерування в жирі кулінарному моркви, кореня петрушки і ріпчастої цибулі, різання м'яса качки, цибулі-порею і зелені, пасерування пшеничного борошна, змішування перерахованих компонентів з томатною пастою, сіллю, чорним перцем гірким і лавровим листом, фасування отриманої суміші і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих других обідніх страв. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, різання і обсмажування в топленому жирі гусятині, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, шатківницю ріпчастої цибулі, різання зелені, пасерування пшеничного борошна, змішування перерахованих компонентів зі сметаною, білим столовим вином, оцтовою кислотою, цукром, сіллю, кмином, перцем червоним пекучим, запашним перцем і лавровим листом, фасування отриманої суміші і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих других обідніх страв. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, шатківницю ріпчастої цибулі, натирання яблук, змішування перерахованих компонентів з сіллю і чорним перцем гірким з отриманням гарніру, різання і обсмажування гусятині, фасування гусятині, гарніру і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до харчової промисловості. Продукт містить, мас.%: олія соняшникова рафінована дезодорована - 79,2-79,5; 3,25% масляний розчин прополісу - 20,0; ароматизатор апельсин, або груша, або диня, або полуниця, або лимон, або малина, або чорна смородина, або томат, або яблуко - 0,5-0,8. Винахід дозволяє отримати масложирової харчовий продукт з оригінальним смаком і ароматом, підвищеної біологічної цінності. 9 пр.
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і пасерування в жирі кулінарному моркви, кореня петрушки і ріпчастої цибулі, варіння до двократного збільшення маси крупи, різання свинини і зелені, протирання часнику, змішування перерахованих компонентів з томатною пастою, оцтовою кислотою, сіллю, CO2-екстрактом піролізної деревини, чорним перцем гірким і лавровим листом, фасування отриманої суміші і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, різання і бланшування картоплі, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і пасерування в рослинному маслі цибулі, різання сосисок, пасерування пшеничного борошна, змішування перерахованих компонентів з білим сухим вином, оцтовою кислотою, цукром, сіллю, СО2-екстракт піролізної деревини, чорним перцем гірким і лавровим листом, фасування отриманої суміші і кісткового бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, різання і пасерування в жирі моркви, білого коріння і цибулі, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і бланшування картоплі, змішування перерахованих компонентів з пшеничного борошном, томатною пастою, пюре з червоного овочевого перцю, сіллю і чорним перцем гірким, різання м'яса, фасування отриманої суміші, м'яса і лаврового листа, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Винахід відноситься до виробництва консервованих супів. Спосіб передбачає підготовку рецептурних компонентів, варіння, відділення від бульйону і різання сушених білих грибів, різання яловичини і зелені петрушки, шатківницю і заморожування свіжої декоративної капусти, різання і пасерування в топленому маслі моркви, кореня петрушки і ріпчастої цибулі, протирання часнику, пасерування пшеничного борошна, змішування перерахованих компонентів з томатною пастою, оцтовою кислотою, сіллю і чорним перцем гірким, фасування отриманої суміші і грибного бульйону, герметизацію і стерилізацію. Всі компоненти взяті при певному співвідношенні. Винахід дозволяє отримати нові консерви з використанням нетрадиційної рослинної сировини без зміни органолептичних властивостей цільового продукту.
Up!