Активна віброізолюючі система трубопроводів аварійної системи розхолоджування ядерного реактора підводного човна

 

Винахід відноситься до енергетичного устаткування підводних човнів.

Відомі конструкції (див., наприклад, кН.: Григор'єв Л. Я., «Самокомпенсації трубопроводів», Л.: Енергія, 1969 р., 161 с., Фіг.1, прототип), коли в аварійній системі розхолоджування ядерного реактора її трубопроводи жорстко уварені в корпус човна. Віброізоляція ядерного реактора по лінії трубопроводів від корпусу здійснюється за рахунок податливості трубопроводів, які виконані з погибами для здійснення само компенсації взаємних переміщень встановленого на віброізоляції ядерного реактора і корпусу. Аварійне розхолоджування здійснюється за рахунок природної циркуляції (ЄЦ) теплоносія між ядерним реактором і забортним теплообмінником, також жорстко закріпленим на корпусі.

Основним недоліком такої конструкції є підвищена з-за малої податливості трубопроводів передача вібрації від ядерного реактора на корпус і зовнішній теплообмінник, які під дією динамічних сил Qдовід трубопроводів перевипромінюють її далі в навколишнє середовище під час роботи ядерного реактора, що є надзвичайно важливим демаскує ознакою.

Відомі конструкції віброізолюючих устрниги «Уніфіковані гнучкі елементи трубопроводів», М., изд-во стандартів, 1988 р. авторів А. П. Гусенкова, Б. Ю. Лукіна і B. C. Шустова врівноважені (розвантажені) конструкції сильфонних компенсаторів.

Недоліком зазначених конструкцій є неможливість їх застосування в системі аварійного розхолоджування ядерного реактора з-за високих тисків і температур робочого середовища, яка подається у трубопроводи в аварійній ситуації, т. к. не існує компенсаторів на ці параметри.

Мета винаходу - створення високоефективної віброізоляції ядерного реактора по лінії трубопроводів аварійної системи розхолоджування і підвищення тим самим акустичної скритності підводного човна.

Суть винаходу полягає в тому, що на корпусі, ядерному реакторі і на трубопроводах аварійної системи розхолоджування встановлені датчики вібрації, що вимірюють вібрацію корпусу і реактора, і датчики динамічних сил, що вимірюють динамічні сили, що діють на корпус з боку трубопроводів аварійної системи розхолоджування, а на корпусі поруч з трубопроводами аварійної системи розхолоджування встановлені виконавчі пристрої (ВП), що створюють компенсуючі динамічні сили і здійснюють просторову компенсацію динамічних сил Етва через підсилювачі потужності (РОЗУМ) системою управління (СУ), сформованого на основі виміряних датчиками динамічних сил динамічних сил і/або виміряних за допомогою датчиків вібрації вібрацій корпусу ядерного реактора таким чином, щоб сумарний вплив на корпус від динамічних сил з боку трубопроводів і компенсуючих динамічних сил від виконавчих пристроїв була мінімальною (в ідеалі - нульовим).

Схема пропонованого пристрою наведена на малюнку 1. Пристрій містить ядерний реактор 1, встановлений на корпусі 4 на віброізоляції 5, сполучені з ядерним реактором 1 трубопроводи 2 аварійної системи розхолоджування, що проходять через корпус 4 до забортному теплообміннику 3. На корпусі 4, на ядерному реакторі 1 і на трубопроводах 2 аварійної системи розхолоджування встановлені датчики вібрації 6, вимірюють вібрацію корпусу реактора і а, і датчики динамічних сил 10, вимірюють динамічні сили Qдо, що діють на корпус 4 з боку трубопроводів 2 аварійної системи розхолоджування. На корпусі 4 поруч з трубопроводами 2 встановлені виконавчі пристрої 9, створюють компенсуючі динамічні сили Qдо, з'єднані через підсилювачі потужності 8 з системою управління 7.

Пристрій працює наступним об�а формує сигнал на підсилювачі потужності 8, живлять виконавчі пристрої 9 таким чином, щоб компенсуючі динамічні сили Qдовід виконавчих пристроїв 9 зменшували б динамічні сили від трубопроводів Qдовід вібрації а ядерного реактора 1, встановленого на віброізоляції 5, передаються на корпус 4 і забортний теплообмінник 3 трубопроводами 2 аварійної системи розхолоджування.

Завдяки використанню знайденого технічного рішення забезпечується надійна високоефективна віброізоляція ядерного реактора від корпусу, в результаті чого підвищується акустична скритність підводного човна.

Активна віброізолюючі система трубопроводів аварійної системи розхолоджування ядерного реактора підводного човна, що складається з встановленого на корпусі на віброізоляції ядерного реактора, трубопроводів аварійної системи розхолоджування, сполучених з ядерним реактором, що проходять через корпус підводного човна, сполучених з забортним теплообмінником і створюють динамічні сили від вібрації реактора, що викликають вібрацію корпусу і забортного теплообмінника, що відрізняється тим, що на корпусі поблизу кріплення до нього трубопроводів аварійної системи розхолоджування встановлені виконавчі усядерном реакторі і корпусі встановлені датчики вібрації і датчики динамічних сил, сполучені через систему управління і підсилювачі потужності з виконавчими елементами, що вимірюють вібрацію трубопроводів, ядерного реактора і динамічні сили, що діють від трубопроводів на корпус і забортний теплообмінник і видають сигнали, пропорційні величини вібрації і динамічних сил, через систему управління і підсилювачі потужності на виконавчі пристрої, оброблені системою управління таким чином, щоб компенсуючі динамічні сили від виконавчих пристроїв зменшували динамічні сили від трубопроводів аварійної системи розхолоджування. 

Схожі патенти:

Спосіб маскування підводного човна

Винахід відноситься до області підводного кораблебудування. Запропоновано спосіб маскування підводного човна при використанні пристроїв зниження опору тертя корпусу про воду за рахунок утворення перед носовою частиною корпусу рухомого апарату і навколо нього газоводной середовища. В якості робочого газу використовується перегрітий водяний пар. Виходять з отворів струмені пари утворюють за курсом руху судна хмара зважених в забортної води бульбашок, знижуючи щільність води. Після проходження човни пара охолоджується і, конденсуючись, змішується з забортної водою, не виходячи на поверхню і не демаскируя човен. Технічний результат винаходу полягає у підвищенні скритності підводного пересування човни, обладнаному пристроями зниження опору навколишнього середовища.

Морський бойовий рухомий комплекс

Винахід відноситься до суднобудування, до засобів забезпечення скритності підводних човнів

Самохідний імітатор підводного човна

Винахід відноситься до приладів гідроакустичного протидії, зокрема до пристроїв, що імітує підводний човен
Up!