Спосіб виготовлення листового сталевого вироби і листове сталеве виріб

 

Область техніки, до якої належить винахід

Винахід відноситься до способу виготовлення листових сталевих виробів, при якому заготовки із сталевого листа або сталеві стрічки різної товщини та/або матеріалу зварюються один з одним вздовж стикового шва, утвореного кромками заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок, а також листовому сталевого виробу (напівфабрикату), який призначений для виготовлення обробленого тиском в гарячому стані конструктивного елемента і зібраний із заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок різної товщини та/або різного матеріалу, зварені один з одним вздовж стикового шва.

Рівень техніки

У сучасному автомобілебудуванні застосовуються зварені один з одним заготовки із сталевого листа, які зібрані з різних товщин листів та/або різного якості матеріалу. Це дозволяє пристосувати різні місця пізніх конструктивних елементів до місцевих навантажень, що інакше вимагає додаткових частин підсилення. Завдяки цьому може бути зменшений вага відповідного конструктивного елемента. Далі можуть бути скорочені витрати на виготовлення. З'єднання заготовок із сталевого листа для�"Tailored чарівна історія пусті клітинки" або "Tailored Weldet чарівна історія пусті клітинки" (виготовлені у відповідність із замовленням заготовки). Завдяки спрямованому впливу зварювального процесу, зокрема, з допомогою різкого охолодження зварного шва водою після процесу стикування досягається подкалка зварного шва, завдяки чому зменшує чутливість зварного шва до зламу (запобігання різкого зниження твердості) і його міцність може підвищуватися, щонайменше, може встановлюватися міцність однакова з основними металами. Якщо Tailored чарівна історія пусті клітинки деформуються з допомогою обробки тиском в гарячому стані з утворенням тривимірного конструктивного елемента, то, однак, структурі зварного шва в результаті термічної обробки зварного напівфабрикату надається однорідність. З-за несприятливих умов охолодження або недостатності геометричного замикання між інструментом пластичної деформації і деталлю може відбутися неповне перетворення аустеніту в мартенсит і предэвтектоидное виділення фериту з наслідком втрати твердості у порівнянні з основними металами.

Розкриття винаходу

В основі цього винаходу поставлена задача розробки способу виготовлення листових сталевих виробів, що підлягають обробці тиском у гарячому стані продуктів із сталевого листа, встановлювати міцність зварного шва порівняно з основними металами підлягають з'єднанню сталевих листів, щонайменше, на однаковому рівні, так що різке падіння твердості зварного шва може припинятися навіть після гарячої обробки тиском при попередньому нагріві до температури аустенітізації.

Ця задача вирішується в способі з ознаками пункту 1 формули винаходу, відповідно ознаками для листового сталевого вироби (напівфабрикату) з ознаками пункту 20 формули винаходу.

Запропонований у відповідність з винаходом спосіб відрізняється тим, що перед зварювальним процесом на, щонайменше, на одну зварювану крайку підлягають зварюванні один з одним заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок наноситься щонайменше, частково в'язка рідина, зокрема, паста, або консистентное, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина, яка, відповідно яке містить, щонайменше, один компонент, що підвищує міцність створюваного зварного шва.

З допомогою введення, щонайменше, одного компонента, що підвищує міцність створюваного зварного шва, поверх, щонайменше, однієї з кромок сталевих листів, що визначають стиковий шов, в рідку ванну розплавленого металу направлено досягається змінена диференційовано в своєму хімічному з� охолодження в зварювальному процесі (наприклад, з допомогою швидкого охолодження водою), нагрівання в процесі гарячої обробки тиском (термічна обробка вище температури аустенітізації) і охолодження в процесі обробки тиском (пряма обробка тиском відповідно загартування на пресі), але також на етапах процесу опосередкованої гарячої обробки тиском, має переважно більш тверду вторинну структуру, ніж з'єднуються зварюванням основні метали, щонайменше, ідентичну по твердості структуру.

Запропоноване у відповідності з винаходом листове сталеве виріб (напівфабрикат) відповідно до цього відрізняється тим, що його зварний шов після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенітізації і повторного різкого охолодження має переважно більш тверду структуру, ніж з'єднуються зварюванням заготовки із сталевого листа відповідно сталеві стрічки, причому структура, щонайменше, ідентична по міцності.

Дослідження показали, що міцність зварного шва може підвищуватися при лазерному зварюванні завдяки введенню, зокрема, вуглецю у ванну розплавленого металу при зварюванні.

Переважний виконання запропонованого у відповідність з винаходом способу �чи консистентне мастило. Ці містять вуглець рідини відповідно тверді, порошкоподібні або подібні аерозолю речовини, які, щонайменше, містять компоненти, що підвищують міцність створюваного зварного шва, переважно містять вуглець, відносно сприятливі в економічному відношенні і можуть особливо просто підводитися до рідкої ванни розплавленого металу при зварюванні.

Інше переважний виконання запропонованого у відповідність з винаходом способу відрізняється тим, що в якості в'язкої рідини застосовується рідина, в якій дисперговані частинки графіту. Таким чином, в рідку ванну розплавленого металу вуглець може підводитися зі змінною концентрацією, зокрема, у відносно високої концентрації. Підведення при цьому знову ж таки може бути дуже простим, наприклад, за допомогою трубопроводу для флюїду, який ведеться уздовж стикового шва і відкривається на відстані щодо від зварювальної струменя. Трубопровід для флюїду може бути при цьому виконаний жорстким на вигин, так що він може одночасно застосовуватися в якості механічного маніпулятора для ведення зварювальної струменя уздовж стикового шва.

Нанесення в'язкої рідини з, щонайменше, одним повиша�зиції обробки незалежної від зварювального пристрою. Переважно нанесення в'язкої рідини відповідно до твердого, порошкоподібного або подібного аерозолю речовини, яка/яке містить щонайменше один елемент, що підвищує міцність зварного шва, переважно вуглець, але здійснюється онлайн, тобто у вигляді йде разом відповідно до попередньої обробки у зварювальній установці. Завдяки нанесенню рідини поблизу точки роботи зварної струменя в'язка рідина може подаватися надійно і втрати рідини запобігають значною мірою.

У частині спрямованого підведення елемента, що підвищує міцність, в рідку ванну розплавленого металу, а також невеликої витрати містить елемент рідини далі, бажано, якщо згідно кращого виконання запропонованого у відповідність з винаходом способу рідина має володіє високою в'язкістю або пастоподібну консистенцію. Кінематична в'язкість рідини, що містить підвищує міцність елемент, становить при навколишній температурі 20°З, наприклад, щонайменше, 50×10-6м2/з, переважно, щонайменше, 100×10-6м /с, особливо переважно, щонайменше, 500×10 м2/с.

Інше переважний виконаний�е, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю вибирається та/або встановлюється так, що зварний шов після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенітізації і повторного різкого охолодження має міцність, яка, принаймні, дорівнює, переважно, щонайменше, вище на 100 МПа, особливо переважно, щонайменше, вище на 200 МПа, ніж міцність заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок, що з'єднуються зварюванням.

Зокрема, передбачено, що в'язка рідина відповідно тверде, порошкоподібний або подібне аерозолю речовини у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю вибирається та/або встановлюється так, що зварний шов після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенітізації і повторного охолодження має міцність, яка лежить в діапазоні від 1500 до 2000 МПа, переважно в діапазоні від 1700 до 1900 МПа. В якості альтернативи можуть також застосовуватися матеріали у формі дроту, але також порошкоподібні або подібні аерозолю речовини, які придатні переважно для підвищення міцності створюваного зварного шва.

Інші бажані і корисні варіант�бретением продукту із сталевого листа наведено в залежних пунктах формули винаходу.

Короткий опис креслень

Нижче винахід пояснюється більш докладно з посиланням на додані креслення.

Де в схематичному зображенні показують:

фіг.1 - пристрій для лазерного зварювання, вид збоку;

фіг.2 - пристрій для лазерного зварювання і дві зістиковані один з одним заготовки із сталевого листа в перспективному вигляді.

Здійснення винаходу

На кресленні зображена частина зварювального апарату для лазерного зварювання, а саме механізм поперечної подачі 1 для фокусує головки 2 (обробній головки) та сполучене з нею пристрій 3 підведення для нанесення в'язкою, переважно має високу в'язкість рідини, яка містить, щонайменше, один компонент, що підвищує міцність створюваного зварного шва 10, переважно вуглець. У разі рідини мова йде, наприклад, про що містить вуглець жирної пасті, що має високу в'язкість олії (мінеральному маслі) або графитной дисперсії. Графитная дисперсія складається переважно з тонко розмолотого графіту, який дисперговані у маслі.

Масло, відповідно містить вуглець рідина підводиться через трубопровід 4 для флюїду, який розташований попереду робочої точки (фокус) 5 лазерного променя ьними листами 8, 9. Трубопровід 4 для флюїду, в основному, утворений жорстким до вигину і одночасно функціонує як ощупивающего елемента відповідно направляючого елемента для направлення лазерного променя 6 уздовж стикового шва.

У разі підлягають зварюванні один з одним сталевих листах 8, 9 мова ведеться про заготовках із сталевого листа або сталевих стрічках різного якості матеріалу або товщини листа. Вони складаються переважно з сталі містить марганець і бор стали, наприклад із сталі марки 22МпВ5. Ця поліпшується термічною обробкою сталь після гарячої обробки тиском володіє чудовими механічними властивостями міцності. Зібраного із сталевих листів 8,9 продукту (Tailored Blank) потім за допомогою гарячої обробки тиском надається форма тривимірного конструктивного елемента, наприклад, листа двері автомобіля.

Завдяки введенню вуглецю та/або іншого елемента, що підвищує міцність зварного шва 10, у формі має високу в'язкість масла відповідно рідин поверх прилеглих один до одного кромок різу сталевих листів 8, 9 в рідку ванну розплавленого металу направлено створюється первинна структура, змінена в своєму хімічному складі в порівнянні зі струк�ремешивается з допомогою застосування способу змішування газів. Змінена таким чином первинна структура зварного шва 10 має після охолодження (різкого охолодження) у процесі лазерного зварювання, нагрівання в процесі гарячої обробки тиском до температури вище температури аустенітізації і заключного охолодження, щонайменше, ідентичну по твердості, переважно більш тверду вторинну структуру, ніж основні метали, з'єднані зварюванням. Це дійсно як для заключного охолодження в процесі гарячої обробки тиском (пряме затвердіння при пресуванні), так і для опосередкованої гарячої обробки тиском (опосередковане затвердіння формуванням).

Масло, відповідно вуглець містить рідину в частині утримання в ньому/ ній вуглецю вибирається та/або встановлюється так, що зварний шов 10 після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенітізації і повторного охолодження має міцність, яка лежить в діапазоні від 1500 до 2000 МПа, переважно в діапазоні від 1700 до 1900 МПа.

У порівнянні з заготовками з сталевого листа або сталевими стрічками 8, 9, з'єднаними за допомогою зварювання, зварний шов 10 після різкого охолодження в процесі зварювання, нагрівання до температури вище температ�ї міру, на 100 МПа, особливо переважно щонайменше на 200 МПа більш високу міцність. Для цього масова частка вуглецю в зварному шві 10 підвищується до від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно до від 0,30 до 0,40% за вагою.

Часткове підвищення вмісту вуглецю в зварному шві 10 залишається - за умови, що не здійснюється ніякого повторного перетворення зварного шва в рідкому стані розплаву - при всіх наступних стадіях обробки. Таким чином, завдяки термічної обробки зварного шва 10 в цій галузі досягається, по меншою мірою, ідентична по твердості, переважно більш тверда структура.

Більш висока пропозиція вуглецю в зварному шві 10 відповідно в певних областях зварного шва спонукає аустеніт при утворенні поглинати з рідкої розплавленої фази більшу кількість вуглецю, завдяки чому в зварному шві 10 відповідно в певній галузі лазерного зварного шва для зростання твердості присутній збагачений вуглецем аустеніт, що реалізується в покращеній подкалке.

Зокрема, при пресуванні складних по геометрії конструктивних елементів визначаються конструктивні дані інструментів пластичної деформації щодо одержанн� з більш високим вмістом вуглецю, щоб незалежно від геометричного замикання і з ним швидкості охолодження в зварному шві 10 отримати мартенситовую структуру. Також спрямована подкалка областей зварного шва, які в готовому конструктивному елементі повинні визначати місця заданого руйнування, може досягатися за допомогою запропонованого у відповідності з винаходом способу. При застосуванні запропонованого у відповідність з винаходом способу можливе також визначення параметрів областей зварного шва, які за особливих навантажень повинні мати особливо високу міцність. За допомогою запропонованого у відповідність з винаходом в розпорядженні є до того ж порівняно сприятливі щодо витрат методи (часткового) поєднання іншого ряду властивостей зварного шва 10.

Здійснення винаходу не обмежена вище описаним прикладом здійснення. Навпаки, можливі численні варіанти, які можуть використовуватися також при відмінному формуванні від винаходу, наведеного в доданих пунктах винаходу. Так, наприклад, також в рамках винаходу лежить ролик для нанесення що має високу в'язкість олії, відповідно має високу в'язкість містить вуглець рідина замість виходить нЈкообразних або подібних аерозолю речовин, завдяки чому характеристики і властивості зварного шва можуть направлено регулюватися при лазерному зварюванні.

1. Спосіб виготовлення листових сталевих виробів із заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок різної товщини та/або матеріалів, що включає зварювання заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок один з одним вздовж утвореного їх кромками стикового шва (7), відрізняється тим, що перед процесом зварювання на, щонайменше, одну зварювану крайку підлягають зварюванні один з одним заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9), щонайменше, частково наносять в'язку рідину, зокрема пасту або тверде, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина, яка/яке містить, щонайменше, один компонент, що підвищує міцність зварного шва (10), причому в'язку рідина або тверде, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю обирають або встановлюють з умови, що зварний шов після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність в діапазоні від 1500 до 2000 МПа.

2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що в'язку рідина або тверде, порошкообр�умови, що зварний шов після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність в діапазоні від 1700 до 1900 МПа.

3. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що в якості в'язкої рідини застосовують масло, зокрема мінеральне масло, та/або консистентне мастило.

4. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що в якості в'язкої рідини застосовують рідину, в якій дисперговані частинки графіту.

5. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що за рахунок застосування в'язкої рідини або твердого, порошкоподібного або подібного аерозолю речовини підвищують масову частку вуглецю в зварному шві (10) до від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно до від 0,30 до 0,40% за вагою.

6. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що в'язку рідина або тверде, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю обирають або встановлюють з умови, що зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має, щонайменше, ідентичну по твердості, переважно більш тверду структуру, ніж з'єднані зварюванням заготовки із сталевого листа або�е або подібне аерозолю речовина у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю обирають або встановлюють з умови, що зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність, щонайменше, дорівнює або вище, переважно, щонайменше, на 100 МПа, особливо переважно на 200 МПа, ніж міцність з'єднаних зварюванням заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9).

8. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що в якості зварювальних один з одним заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) застосовують заготовки зі сталі, що містить марганець і бор.

9. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що нанесення в'язкої рідини здійснюють у вигляді спільної обробки поряд зі зварюванням.

10. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що зварені один з одним заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) потім, при необхідності, після однієї або декількох обрізок обробляють тиском за допомогою гарячої обробки з утворенням тривимірного конструктивного елемента.

11. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що в'язка рідина при навколишній температурі 20°C має кінематичну в'язкість, щонайменше, 50×10-6м2/з, переважно, щонайменше, 100×10-4м2/з, особливо п� з одним заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) застосовують заготовки зі сталі, що містить марганець і бор.

13. Спосіб за п. 7, який відрізняється тим, що в якості зварювальних один з одним заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) застосовують заготовки зі сталі, що містить марганець і бор.

14. Спосіб за п. 6, відрізняється тим, що зварені один з одним заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) потім, при необхідності, після однієї або декількох обрізок обробляють тиском за допомогою гарячої обробки з утворенням тривимірного конструктивного елемента.

15. Спосіб за п. 7, який відрізняється тим, що зварені один з одним заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) потім, при необхідності, після однієї або декількох обрізок обробляють тиском за допомогою гарячої обробки з утворенням тривимірного конструктивного елемента.

16. Спосіб за п. 6, відрізняється тим, що в'язка рідина при навколишній температурі 20°C має кінематичну в'язкість, щонайменше, 50×10-6м2/з, переважно, щонайменше, 100×10-4м2/з, особливо переважно 500×10-4м2/с.

17. Спосіб за п. 7, який відрізняється тим, що в'язка рідина при навколишній температурі 20°C має кінематичний в'яз�нно переважно 500×10-4м2/с.

18. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що в якості в'язкої рідини застосовують рідину, в якій дисперговані частинки графіту, причому за рахунок застосування в'язкої рідини або твердого, порошкоподібного або подібного аерозолю речовини підвищують масову частку вуглецю в зварному шві (10) до від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно до від 0,30 до 0,40% за вагою.

19. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що за рахунок застосування в'язкої рідини або твердого, порошкоподібного або подібного аерозолю речовини підвищують масову частку вуглецю в зварному шві (10) до від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно до від 0,30 до 0,40% по вазі, причому в'язку рідина або тверде, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю обирають або встановлюють з умови, що зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має, щонайменше, ідентичну по твердості, переважно більш тверду структуру, ніж з'єднані зварюванням заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9).

20. Спосіб за п. 1 або 3, який відрізняється тим, що за рахунок застосування в'язкої рідини або твердого, порошкооесу, переважно до від 0,30 до 0,40% по вазі, причому в'язку рідина або тверде, порошкоподібний або подібне аерозолю речовина у частині вмісту в ній/в ньому вуглецю обирають або встановлюють з умови, що зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність, щонайменше, дорівнює або вище, переважно, щонайменше, на 100 МПа, особливо переважно на 200 МПа, ніж міцність з'єднаних зварюванням заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9).

21. Листове сталеве виріб для виготовлення конструктивного елемента з допомогою гарячої обробки тиском, зібране з заготовок у вигляді сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) різної товщини та/або матеріалу, зварені один з одним уздовж стику з утворенням звареного шва (10) з, щонайменше, ідентичною по твердості, переважно більш твердою, структурою, ніж з'єднані зварюванням заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9), після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження, і має міцність в діапазоні від 1500 до 2000 МПа після різкого охолодження, на�личающееся тим, що зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність в діапазоні від 1700 до 1900 МПа.

23. Виріб за п. 21 або 22, відмінне тим, що зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність, щонайменше, дорівнює або вище, переважно, щонайменше, на 100 МПа, особливо переважно на 200 МПа, ніж міцність з'єднаних зварюванням заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9).

24. Виріб за п. 21 або 22, відмінне тим, що зварний шов (10) має зміст вуглецю, щонайменше, від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно, щонайменше, від 0,30 до 0,40% за вагою.

25. Виріб за п. 21 або 22, відмінне тим, що зварені один з одним заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) є заготовками зі сталі, що містить марганець і бор.

26. Виріб за п. 21 або 22, відрізняється тим, що його зварний шов (10) має зміст вуглецю, щонайменше, від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно, щонайменше, від 0,30 до 0,40% по вазі, при цьому зварені один з одним заготовки із сталевого листа або сталевих льон�то зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність, щонайменше, дорівнює або вище, переважно, щонайменше, на 100 МПа, особливо переважно на 200 МПа, ніж міцність з'єднаних зварюванням заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9), при цьому зварені один з одним заготовки із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9) є заготовками зі сталі, що містить марганець і бор.

28. Виріб за п. 21 або 22, відмінне тим, що зварний шов (10) має зміст вуглецю, щонайменше, від 0,25 до 0,40% по вазі, переважно, щонайменше, від 0,30 до 0,40% по вазі, при цьому зварний шов (10) після різкого охолодження, нагрівання до температури вище температури аустенізації і повторного різкого охолодження має міцність, щонайменше, дорівнює або вище, переважно, щонайменше, на 100 МПа, особливо переважно на 200 МПа, ніж міцність з'єднаних зварюванням заготовок із сталевого листа або сталевих стрічок (8, 9). 

Схожі патенти:
Винахід відноситься до способу автоматичного зварювання неповоротних кільцевих стиків, розташованих у горизонтальній площині. Винахід може бути використаний при зварюванні труб з жаростійкого матеріалу типу ВНС-16. Здійснюють стикування труб. Фіксують прихваткою по крайках стику. Наносять на поверхню крайок зварюваних труб шар активуючого флюсу АФ-71 у вигляді шихти, розчиненої в етиловому спирті. Запалюють дугу з вольфрамовим електродом дугу і переміщають уздовж зварюваних кромок. У процесі підготовки з'єднання під зварювання стику між трубами виконують визирную канавку глибиною 1 мм з кутом розкриття кромок 45°. 1 з.п. ф-ли.

Пристрій для з'єднання двох секцій направляючої

Винахід відноситься до засобів з'єднання встик секцій направляючої для підвісних пересувних вантажопідіймальних механізмів і подібних пристроїв, складеної з двох половин. Секції з'єднують за допомогою втулок, приварених на їх торцях. При з'єднанні секцій їх втулки суміщають і пропускають крізь них болт, на виступаючий кінець якого нагвинчують гайку. Кінцевий ділянка зварного шва, який з'єднує втулку з стінкою секції направляючої, відходить убік від втулки на відстань 10...30 мм від неї під кутом 15º...45º до подовжньому напрямку секції направляючої. При цьому шов повинен бути безперервним при переході в кінцевий відводиться в сторону ділянку, який повинен бути прямолінійним або дугоподібним в галузі освіти кута з основною ділянкою. Таке виконання зварного шва дозволяє підвищити міцність з'єднання та стійкість до динамічних навантажень. 21 з.п. ф-ли, 3 іл.

Спосіб електроконтактного зварювання металевих листів із покриттям

Винахід відноситься до способу електроконтактного зварювання металевих аркушів з неэлектропроводним покриттям. Винахід може бути використано в будівництві для виготовлення покрівельних матеріалів, в автомобілебудуванні при виробництві кузовних деталей, в авіабудуванні і ракетної техніки при виготовленні деталей внутрішньої та зовнішньої обшивки літальних апаратів і т. п. Металеві листи здавлюють електродами і пропускають попередній імпульс струму між ними. Для зварювання згаданих листів використовують електроди з робочою частиною, виконаною у вигляді конуса з кутом при вершині від 100º до 140с. За допомогою згаданої робочої частини забезпечують проникнення електрода до поверхні металевого листа і електричний контакт між електродами і металевими листами. Після пропускання попереднього імпульсу струму збільшують здавлює зусилля і пропускають основний імпульс струму. Винахід дозволяє отримати якісні зварні з'єднання методом контактної точкової зварювання металевих аркушів з одностороннім неэлектропроводним покриттям. 2 іл., 1 табл.

Спосіб виготовлення з різнорідних матеріалів високоміцної тонкостінної зварної конструкції, що працює під тиском

Винахід відноситься до способу виготовлення з різнорідних матеріалів високоміцної тонкостінної зварної конструкції, що працює під тиском, що складається з обичайки зі сферичним дном і горловини. Попередньо з гуртка високоміцної сталі типу СП-28 або ГП-30 листового прокату формують обичайку з зовнішнім кінцевим потовщенням циліндричної частини і сферичним дном змінного перерізу. З вуглецевої сталі 35 формують посилену горловину. Товщину зварювальної кромки горловини вибирають у співвідношенні 2:1 до товщини зварювальної крайки обичайки. Здійснюють збирання конструкції в зварювально-складальному пристосуванні зі знімною підкладкою із забезпеченням співвісності і кільцевого технологічного зазору в стику, дорівнює 0,10...0,16 товщини зварювальної крайки обичайки. Зварювання виконують в середовищі захисних газів. Винахід забезпечує якість зварного з'єднання з різнорідних сталей і равнопрочность зварного з'єднання. 6 з.п. ф-ли, 10 іл.

Спосіб і пристрій для зварювання дротів

Винахід відноситься до способу і пристрою зварювання металевих дротів. Зварку виконують з допомогою лазерного джерела з утворенням звареного з'єднання, по суті, не виходить за радіальне поперечний переріз зварювальних дротів. Перед зварюванням щонайменше одну із підлягають зварюванні дротів піддають відпалу з допомогою потоку гарячого газу та/або під час зварювання щонайменше виникає місце зварювання піддають відпалу з допомогою потоку гарячого газу. При цьому отримують високоякісне зварне з'єднання, що не вимагає подальшої механічної обробки. 3 н. і 17 з.п. ф-ли, 5 іл.

Спосіб замонолічування зварюванням в середовищі захисних газів кромок гофр стінок корпусів трансформаторів з одночасною приварюванням підсилюють прутків

Винахід може бути використано в енергомашинобудуванні при виготовленні гофростенок зварних корпусів трансформаторів з протяжними поверхнями активного охолодження. Укладають на гофри з двох сторін стінки підсилюють прутки і фіксують їх притисками. Затискають кромки і утримують їх при зварюванні допомогою зварювальних губок. Присадочні дріт подають у зазор між прутками і гофрою паралельно привариваемому прутку. Зупиняють подачу зварювального дроту і розплавляють дугою кінець присадного дроту між прутками і гофрами з приварюванням прутків у місці їх зіткнення з гофрою. У момент розплавлення присадного дроту відривають її кінець від зварювальної ванни реверсом подаючого механізму. Зварюють кромки гофри з утворенням загальної зварювальної ванни. Після закінчення зварювання переміщують зварювальні пальники разом з подаючим механізмом дроту до наступної гофре або переміщують на крок стінку з подачею на позицію зварювання наступній гофри. Спосіб забезпечує підвищення якості зварних замоноличивающих швів з одночасним збільшенням продуктивності виготовлення гофростенок. 2 іл.

Спосіб виготовлення зварної тонкостінної конічної обичайки з поздовжніми гофрами

Винахід відноситься до способу виготовлення зварної тонкостінної конічної обичайки з поздовжніми гофрами, що використовується, наприклад, в якості теплового екрана сопла ВМД. Виробляють формування сегментів обичайки з поздовжніми гофрами і відігнутими кромками. Розміщують сегменти на підставі з ложементи під гофри і попередньо фіксують на підставі. Після цього на підставі коаксіально поверх сегментів розміщують жорсткий обжимний каркас. Потім проводять остаточну фіксацію сегментів і електронно-променеве зварювання поздовжніх стиків сегментів у вакуумній камері з відігнутим кромок з подальшою їх локальної термообробкою. Зварювання стиків і їх термообробку проводять спочатку через один стик по всьому периметру обичайки, а потім послідовно-залишилися стиків. При цьому зварювання здійснюють в імпульсному режимі з певними параметрами. Локальну термообробку зварного шва виробляють за допомогою нагрівання шва сканированним електронним променем. Після закінчення зварювання та термообробки всіх стиків готову обичайку охолоджують, розфіксовується і знімають з підстави. Винахід дозволяє спростити процес виготовлення тонкостінних обичайок, розширити технологическолучаемой зварної конструкції. 6 іл.

Спосіб лазерно-дугового орбітального зварювання

Винахід відноситься до способу лазерно-дугового орбітального зварювання і може бути застосоване при будівництві трубопроводів. Спосіб полягає в одночасному впливі на зовнішню поверхню зварюваних трубних зразків лазерного променя і дуги в середовищі захисних газів. Дугу генерують з плавкого електрода з утворенням загальної зварювальної ванни. Попередньо задають постійними величину заглиблення фокальній площині лазерного променя щодо зовнішньої поверхні зварюваних зразків, рівній (5±0,5 мм), і відстані між осями лазерного променя і електрода, рівного (3±0,5 мм). Проплавлення виконують з потужністю лазерного променя ≥10 кВт. Здійснюють регулювання кута нахилу зварювального пальника щодо лазерного променя в діапазоні від 30° до 60° зі швидкістю зміни кута нахилу зварювального пальника щодо лазерного променя, яку визначають залежно від швидкості зварювання і радіусу зварюваних трубних зразків. В якості захисного середовища використовують газову суміш, що складається з активного і інертного газів. В результаті забезпечується підвищення якості зварного з'єднання, ефективність процесу зварювання і можливість здійснення зварювання трубних зразків з більшою товщин�

Спосіб виготовлення вакуумних дугогасильних камер (вдк)

Винахід може бути використаний при виготовленні вакуумних дугогасильних камер (ВЛК) для вакуумних вимикачів на номінальну напругу 110 кВ і вище. Здійснюють збирання попередньо спаяні першим припоєм вузлів, що мають один або кілька незапаянних швів між ними. Закладають другий припій з більш низькою, ніж у першого припою, температурою плавлення. Проводять герметизацію виготовляється ВДК у вакуумній печі. Здійснюють відкачування газу з об'єму печі з додатковою витримкою при температурі не більше 100°С тривалістю, достатньою для видалення газу з внутрішнього обсягу виготовлюваної ВЛК через незапаянние шви. Здійснюють нагрів до температури обезгаживания вузлів ВЛК зі швидкістю, обраної з умови забезпечення тиску всередині ВЛК не більше 10-2 Па, з витримкою при цій температурі. Проводять короткочасний нагрів і витримку при температурі другого плавлення припою. Після зняття нагріву герметизують шви. У способі використовують бесштенгельную відкачування і герметизацію, при цьому він забезпечує можливість групової обробки вакуумних дугогасильних камер великого розміру і суміщення операцій складання, відкачування і герметизації. 3 іл.

Формування для одержання однакових характеристик листів, апарат для зварювання тертям з перемішуванням з використанням охолоджуючого елемента

Спосіб може бути використаний при виготовленні титанових конструкцій методом зварювання тертям з перемішуванням. З'єднують зварюванням титанові листи (802, 804) з утворенням заготовки, що має кілька литих зон швів (918). Поміщають заготівлю між секцією матриці і секцією кришки. Секцію матриці нагрівають для нагріву заготовки. У простір між секцією кришки і секцією матриці подають стиснений газ для вдавлювання заготовки у форму секції матриці для формування компонента. Литі зони швів мають задану відносну товщину після формування компонента, що становить приблизно від 1,1 до 1,25, так що металеві листи і сформований компонент мають кілька характеристик, які є по суті однаковими. Згадані характеристики вибирають із групи, що складалася з міцності, втомних характеристик, изломостойкости, корозійної стійкості, ударної міцності і гранулометричного складу. За рахунок регулювання процесу зварювання тертям з перемішуванням забезпечують вибір необхідної швидкості надпластичної деформації в литий зоні шва із збереженням заданої товщини згаданої зони в процесі формування. 13 з.п. ф-ли, 25 іл.

Машина для лазерної різки полюсних пластин

Винахід відноситься до машині для отримання полюсних пластин шляхом лазерного різання смуги. Машина містить станину, вузол лазерного різання, маніпулятор для різання, призначений для приведення в рух вузла різання, систему управління і, щонайменше, один вузол подачі смуги. Вузол подачі смуги містить маніпулятор для захоплення, засіб подачі смуги на задану довжину і засіб для вивільнення смуги. Маніпулятор для різання і маніпулятор для захоплення установлені на станині. Засіб для подачі смуги на задану довжину розташоване між маніпулятором для захоплення і засобом для вивільнення смуги. Система керування з'єднана з маніпулятором для різання, маніпулятором для захоплення і засобом для подачі смуги на задану довжину. Винахід забезпечує виготовлення пластин для літій-іонних акумуляторів і суперконденсаторів лазерною технологією, яка дозволяє запобігти деформування полюсних пластин і освіта задирок та відповідно забезпечує високу якість виготовлення полюсних пластин. 9 з.п. ф-ли, 5 іл.

Спосіб лазерно-плазмового зварювання металів та пристрій для його здійснення

Винахід відноситься до способу лазерно-плазмового зварювання металів і пристрою для його здійснення. Винахід може бути використаний для зварювання металів, таких як сталь і алюміній, комбінованих лазерно-плазмовим впливом. Попередньо нагрівають зварювані деталі в зоні зварного шва плазмовим потоком. Подають лазерний промінь для зварювання на стик зварюваних виробів. Здійснюють додатковий підігрів отриманого зварного шва плазмовим потоком. Плазмовий потік створюють кільцевої форми, а лазерне випромінювання подають через геометричний центр кільцевого плазмового потоку на стик зварюваних виробів. Пристрій для лазерно-плазмового зварювання металів встик містить джерело плазмового потоку і джерело лазерного випромінювання. Джерело плазмового потоку містить зовнішній і внутрішній кільцеві електроди для утворення плазмового потоку, встановлені в одній площині з суміщенням їх геометричного центру в одній точці. Джерело лазерного випромінювання виконаний з можливістю подачі лазерного випромінювання через згаданий геометричний центр зовнішнього і внутрішнього кільцевих електродів. Винахід дозволяє інтенсифікувати процес зварювання лазерним з�таллах в зоні зварювання і збільшує міцність зварного шва. 2 н. п. ф-ли, 1 іл.
Винахід відноситься до способу обробки деталей для створення поверхні з блискучими і матовими ділянками, в якому на поверхні, попередньо покритої першим шаром міді і другим шаром, що містить нижній шар нікелю і верхній шар хрому, виконують селективне видалення шару хрому на ділянці або на ділянках, що підлягають матування. Селективне видалення здійснюють за допомогою лазера, що переміщується над поверхнею, при цьому час впливу і потужність лазера регулюють для отримання різної текстури. Потім на поверхню наносять шляхом фізичного осадження з парової фази шар некорродирующего металу, що містить цирконій і хром. Спосіб забезпечує якісне створення ділянок з різною текстурою - від дзеркального блиску до матової поверхні. 4 з.п. ф-ли.

Лазерна фокусуються головка з лінзами з zns, мають товщину по краях, щонайменше, 5 мм, та встановлення і спосіб лазерного різання з використанням однієї такої фокусує головки

Винахід відноситься до фокусує лазерний промінь головки для лазерної різки, способу і установки лазерного різання металевої деталі. Фокусуються головка містить коллимирующую лінзу (13) і фокусирующую лінзу (14). Коллимирующая лінза (13) і фокусуються лінза (14) виконані з ZnS і мають товщину по краях щонайменше 5 мм. Відхиляє дзеркало (15), що функціонує під кутом нахилу (α) від 40° до 50°, розташоване між коліматором (13) і фокусує лінзою (14) на шляху лазерного променя. Установка для лазерного різання містить твердотільне лазерний пристрій (SL), що випромінює промінь лазера з довжиною хвилі від 1,06 мкм до 1,10 мкм і потужністю від 0,1 кВт до 25 кВт, згадану фокусирующую голівку і передає волокно (CF), що з'єднує твердотільне лазерний пристрій (SL) і фокусирующую голівку. Винахід дозволяє забезпечити стабільне положення фокусування лазерного променя в процесі різання. 3 н. і 10 з.п. ф-ли, 5 іл.,1 табл.

Спосіб і установка для зварювання лазерним променем щонайменше двох компонентів

Винахід відноситься до способу і установки для зварювання лазерним променем щонайменше двох компонентів (102, 104) з суперсплавов. У способі забезпечують по суті одночасне створення основного зварного шва (110) з використанням першого присадочного металу, розташованого між вказаними компонентами (102, 104), і поверхневого зварного шва (112) з використанням другого присадочного металу, виконуваного поверх основного шва. Між зазначеними компонентами, які можуть бути виконані з необов'язковим жолобком (105) уздовж поверхні (114) з'єднання (102, 104), вставляють прокладку (506). Поверх заданої поверхні (114) або всередину необов'язкового жолобка (105) подають присадочні дріт (504). Два лазера (700, 702) або лазер (600) і приєднаний розщеплювач (604) променя забезпечують створення першого і другого лазерних променів (508, 510), спрямованих на фокусні точки (512, 514), розташовані на заданій відстані (509) один від одного (наприклад, 0,05-1,5 см). Перший лазерний промінь (508) використовують для створення основного зварного шва (110) з використанням першого присадочного металу між компонентами (102, 104), а другий лазерний промінь (510) використовують для створення поверхневого зварного шва (112) з використанням другого присадо

Спосіб виготовлення сталевої труби лазерною зваркою

Винахід відноситься до способу виготовлення звареної лазером сталевої труби. Лазерне зварювання включає випущення двох лазерних променів уздовж країв на верхній поверхні відкритої труби. Зазначені лазерні промені передають через різні оптичні скловолокна, і промені мають сфокусовані плями, діаметри яких перевищують 0,3 мм. Випускають лазерні промені таким чином, щоб передній лазерний промінь і задній лазерний промінь були нахилені до напрямку виконання зварювання, причому кути падіння визначають відносно напрямку, перпендикулярного верхній поверхні відкритої труби. Передній лазерний промінь падає на верхню поверхню відкритої труби в напрямку зварювання перед заднім лазерним променем, а задній лазерний промінь падає на верхню поверхню відкритої труби в напрямку зварювання після переднього лазерного променя. Кут падіння переднього лазерного променя встановлюють більше заднього кута падіння лазерного променя. Встановлюють проміжок між центром переднього лазерного променя і центром заднього лазерного променя на задній поверхні відкритої труби 1 мм або більше. В результаті забезпечують при проведенні зварювання високу якість зварного шва та високий вихід придатних виробів за рахунок устранени

Спосіб зварювання деталей різної товщини з різнорідних металів

Спосіб зварювання деталей 1 і 2 різної товщини з різнорідних металів може бути використаний в авіабудуванні, приладобудуванні, атомній енергетиці. Формують технологічні бурти 3 і 4 на товстостінної 2 і тонкостінної 1 деталях. Висота бурту 3 в 3-4 рази більше товщини деталі 1. Висота бурту 4 дорівнює висоті бурту 3. Товщину бурту 4 визначають за формулою: S2=(1+Δ)·S1. Поверхні контакту буртів 3 і 4 обробляють ультразвуком в етиловому спирті. Деталі 1 і 2 закріплюють у зварювальному обладнанні. Забезпечують зазор в стику і зміщення буртів 3 і 4 менше 10% товщини деталі 1. Лазерний промінь 5 направляють на стик буртів 3 і 4. Винахід дозволяє підвищити міцність зварного шва за рахунок виконання раціональної конструкції технологічних буртів 3 і 4. 2 з.п. ф-ли, 4 іл.

Пристрій для отримання виробів пошаровим лазерним спіканням порошків

Винахід відноситься до галузі порошкової металургії. Пристрій для отримання виробів пошаровим лазерним спіканням порошків містить ємності для розміщення порошку і для надлишків порошку, розміщений між ними модуль формування виробу, що включає стіл з приводом його вертикального переміщення, засіб для подачі порошку на стіл з ємності для його розміщення і скидання порошку в ємність для надлишків порошку, оптичну лазерну систему спікання порошку, встановлені над столом сопла для подачі на шар порошку повітря або інертного газу і встановлений під столом з можливістю з'єднання з вакуумною системою газозаборник. Стіл виконаний газопроницаемим і оснащений закріпленої на верхній площині вогнетривкої газопроницаемой плитою, призначеної для розміщення на її поверхні і спікання шару порошку. Забезпечується підвищення якості одержуваних виробів. 1 іл.

Модуль лазерно-дугового для орбітального зварювання неповоротних кільцевих стиків труб

Винахід відноситься до автоматичної зварюванні і наплавленні неповоротних кільцевих стиків труб. Модуль містить направляючий пояс, рухливу орбітальну каретку, встановлену на спрямовуючий поясі з можливістю переміщення уздовж направляючого пояса. Каретка включає привід поздовжнього переміщення і пристрій переміщення, яке складається з системи несучих роликів і зубчастого колеса. На каретці встановлено датчик стеження за стиком, змотуючий пристрій зварювального дроту і маніпулятор. Маніпулятор складається з двох взаємно перпендикулярних лінійних направляючих з двигунами, виконаних з можливістю переміщення відносно один одного. На поперечну лінійну напрямну встановлені зварювальна головка лазерна, вузол подачі дроту, дугова зварювальний пальник, камера відеоспостереження і контролер. Винахід дозволяє підвищити продуктивність і ефективність зварювального процесу неповоротних кільцевих стиків труб і підвищити якості зварного з'єднання. 2 з.п. ф-ли, 3 іл.

Низкоинерционний маніпулятор для верстатів для різання плоского листового металу

Винахід відноситься до низкоинерционному маніпулятору для лазерного різання плоского листового матеріалу. Маніпулятор містить опорне пристосування (15) для лазерного ріжучої головки (14), виконаній з можливістю поздовжнього переміщення вздовж осі X і поперечного переміщення уздовж осі Y. Опорне пристосування забезпечене двома ковзними блоками (5, 6), які приводяться в дію відповідними незалежними виконавчими пристроями (7, 8) для їх переміщення вздовж осі Y з можливістю зміни їх взаємного відстані, і стрижнями (9, 10) для шарнірного з'єднання зазначених ковзних блоків (5, 6) з лазерної різальною головкою (14). Винахід дозволяє підвищити якість різання заготовок. 3 з.п. ф-ли, 8 іл.

Спосіб виготовлення багатошарових панелей

Винахід може бути використано в аерокосмічному машинобудуванні для виготовлення багатошарових панелей з титанового сплаву ВТ-23. Після попереднього відпалу листів заповнювача при температурі 680°C з подальшою витримкою на повітрі протягом 25 хвилин здійснюють збірку в пакет згаданих листових заготовок. З'єднують листи локально між собою електроконтактного зварювання поруч безперервних ортогональних швів і герметизують пакет по периметру. Розташовують пакет між листами обшивок, його нагрівають до температури 875°C і виробляють формування та зварювання заповнювача з обшивкою шляхом подачі газу під тиском. Попередній відпал листів з дотриманням зазначених режимів збільшує значення показника швидкісної чутливості напруги, що дозволяє підвищити міцнісні характеристики готових виробів з титанового сплаву. 2 іл.
Up!