Звукопоглинальний елемент

 

Винахід відноситься до промислової акустики й може бути використано для зниження шуму приводу машин, облицювання виробничих приміщень та інших звукопоглинальних конструкцій.

Найбільш близьким технічним рішенням по технічній сутності і досягається результату є звукопоглинальний елемент, що застосовується в якості облицювання виробничих приміщень, відомий з патенту РФ №2463412 (прототип).

Недоліком технічного рішення, прийнятого за прототип, є порівняно невисока ефективність шумоглушення за рахунок наявності порожнеч між шарами, де відсутнє поглинання звуку між шарами звукопоглотітеля.

Технічний результат - підвищення ефективності шумопоглинання і надійності конструкції в цілому.

Це досягається тим, що в звукопоглинаючому елементі, що містить гладку і перфоровану поверхні, між якими розміщена багатошарова звукопоглинаюча конструкція, остання складається з трьох шарів звукопоглинального матеріалу, при цьому перший шар, більш жорсткий, виконаний суцільним і профільованим і закріплений на гладкій поверхні, а другий шар, більш м'який, ніж перший, виконаний переривчастим і розташований в фокусі звукоот�оглощающего матеріалу, наприклад будівельної герметизуючої піни, і розташований між першим, більш жорстким шаром, і перфорованою поверхнею звукопоглинального елемента.

На кресленні зображена схема звукопоглинального елемента.

Звукопоглинальний елемент виконаний у вигляді перфорованих верхній і нижній відповідно 1 і 2 поверхонь, між якими розміщена звукопоглинаюча конструкція, що складається з трьох шарів звукопоглинального матеріалу, при цьому перший шар 3, більш жорсткий, виконаний суцільним і профільованим і закріплений на верхній перфорованої поверхні 1, другий шар 4, більш м'який ніж перший, виконаний переривчастим і розташований в фокусі звуковідбивальних поверхонь першого шару 3.

Переривчастий звукопоглинаючий шар 4, розташований у фокусі профільованого суцільного шару 3, виконаний у формі тіл обертання, наприклад у вигляді куль, еліпсоїдів обертання, і кріпиться за допомогою стрижнів 6 (на кресленні показано перетин з одним стрижнем 6), паралельних верхній 1 і нижній 2 перфорованим поверхнях, які жорстко зв'язані з верхньої перфорованою поверхнею 1 за допомогою вертикальних, перпендикулярних до них кріпильних елементів, наприклад у вигляді пластин 7, один кінець яких жестк� 6 і стягуючого його гвинтом (на кресленні не показано).

Суцільний профільований шар 3 звукопоглинального елемента виконаний з більш жорсткого звукопоглинального матеріалу, у якого коефіцієнт відбиття звуку більше, ніж коефіцієнт звукопоглинання, причому профілі 5 утворені сферичними поверхнями, з'єднаними між собою таким чином, що в цілому кожен з профілів 5 утворює цілісний куполоподібний профіль, фокусуючий відбитий звук на один і той же м'який переривчастий звукопоглинаючий шар 4.

Третій шар 8 звукопоглинального елемента виконаний зі спіненого звукопоглинального матеріалу, наприклад будівельної герметизуючої піни, який підвищує звукоізолюючі властивості конструкції в цілому за рахунок заповнення порожнин, утворених шарами 1 і 2, а також збільшує надійність конструкції в цілому при установці її на обладнанні, що працює в умовах з підвищеними ударними і вібраційними навантаженнями. Третій шар 8 розташований між першим, більш жорстким, шаром 3 і перфорованою поверхнею 2 звукопоглинального елемента.

Як звукопоглинального матеріалу першого, більш жорсткого шару 3 застосований матеріал на основі алюминесодержащих сплавів з подальшим наповненням їх гідридом титану або повітрям з п�5...10 МПа, міцність на вигин в межах 10...20 МПа, наприклад пеноалюминия.

Як звукопоглинального матеріалу другого, більш м'якого шару 4 може бути застосована мінеральна вата на основі базальтової типу «Rockwool», або мінеральна вата типу «URSA», або базальтова вати типу П-75, або скловата з облицюванням стекловойлоком, або спіненого полімеру, наприклад поліетилену або поліпропілену.

Матеріал перфорованих поверхонь 1 і 2 може бути виконаний з твердих, декоративних вібродемпфіруючих матеріалів, наприклад пластикату типу «Агат», «Анти-вибрит», «Швим», причому внутрішні поверхні перфорованих поверхонь 1 і 2, звернені у бік звукопоглинаючої конструкції, облицьовані акустично прозорим матеріалом, наприклад склотканиною типу ЕЗ-100 або полімером типу «Повиден».

Звукопоглинальний елемент працює наступним чином.

Звукова енергія, пройшовши через шари перфорованих поверхонь 1 і 2 і третій шар 8 звукопоглинального елемента, виконаного зі спіненого звукопоглинального матеріалу, падає на переривчастий звукопоглинаючий шар 4, розташований у фокусі профільованого суцільного шару 3, де відбувається первинне розсіювання звукової енергії. Потім звукическими поверхнями, утворюють цілісний куполоподібний профіль, і фокусуючий відбитий звук на м'який звукопоглотитель 4. Тут здійснюється перехід звукової енергії в теплову (дисипація, розсіювання енергії), тобто в порах звукопоглотітеля, що представляють собою модель резонаторів "Гельмгольца, мають місце втрати енергії за рахунок тертя коливання з частотою збудження маси повітря, що знаходиться в горловині резонатора, про стінки самої горловини, має вигляд розгалуженої мережі мікропор звукопоглотітеля. Коефіцієнт перфорації перфорованих поверхонь 1 і 2 приймається рівним або понад 0,25.

1. Звукопоглинальний елемент, що містить перфоровані поверхні, між якими розміщена звукопоглинаюча конструкція, що складається з трьох шарів звукопоглинального матеріалу, при цьому перший шар, більш жорсткий, виконаний суцільним і профільованим і закріплений на верхній перфорованої поверхні, другий шар, більш м'який, ніж перший, виконаний переривчастим і розташований в фокусі звуковідбивальних поверхонь першого шару, при цьому переривистий звукопоглинаючий шар, розташований у фокусі профільованого суцільного шару, виконаний у формі тіл обертання, наприклад у вигляді куль, і кріпиться з помй перфорованою поверхнею допомогою вертикальних, перпендикулярних до них кріпильних елементів, наприклад у вигляді пластин, один кінець яких жорстко закріплений на верхній перфорованої поверхні, а другий виконаний у вигляді хомута, що охоплює стрижень і стягуючого його гвинтом.

2. Звукопоглинальний елемент по п. 1, який відрізняється тим, що суцільний профільований шар звукопоглинального елемента виконаний з більш жорсткого звукопоглинального матеріалу, у якого коефіцієнт відбиття звуку більше, ніж коефіцієнт звукопоглинання, причому профілі утворені сферичними поверхнями, з'єднаними між собою таким чином, що в цілому кожен з профілів утворює цілісний куполоподібний профіль, фокусуючий відбитий звук на один і той же м'який переривчастий звукопоглинаючий шар.

3. Звукопоглинальний елемент по п. 1, який відрізняється тим, що як звукопоглинального матеріалу першого, більш жорсткого шару застосований матеріал на основі алюминесодержащих сплавів з подальшим наповненням їх гідридом титану або повітрям з щільністю в межах 0,5...0,9 кг/м3з наступними міцнісними властивостями: міцність на стиск в межах 5...10 МПа, міцність на вигин в межах 10...20 МПа, наприклад пеноалюминий.

4. Звукопоглинальний ел�ена мінеральна вата на основі базальтової типу «Rockwool», або мінеральна вата типу «URSA», або базальтова вати типу П-75, або скловата з облицюванням стекловойлоком, або спіненого полімеру, наприклад поліетилену або поліпропілену.

5. Звукопоглинальний елемент по п. 1, який відрізняється тим, що матеріал перфорованих поверхонь виконаний з твердих, декоративних вібродемпфіруючих матеріалів, наприклад пластикату типу «Агат», «Антивибрит», «Швим», причому внутрішня поверхня перфорованої поверхні, звернена в бік звукопоглинаючої конструкції, облицьована акустично прозорим матеріалом, наприклад склотканиною типу ЕЗ-100 або полімером типу «Повиден». 

Схожі патенти:

Акустична кабіна кочетова

Винахід відноситься до безпечних засобів праці. Акустична кабіна містить основу, каркас, обладнання життєзабезпечення, віконні та дверні прорізи та огорожі у вигляді акустичних панелей. Підстава встановлено принаймні три пневматичних виброизолятора, виконаних у вигляді резинокордной оболонки, а до нього жорстко кріпиться каркас кабіни у вигляді акустичних шумопоглинаючих панелей, виконаних у вигляді паралелепіпеда, утвореного передньою і задньою стінками панелі, між якими розміщений шумопоглинач. Кожна зі стінок має П-подібну форму. На передній стінці є щілинна перфорація, коефіцієнт перфорації якої приймається рівним або понад 0,25. Передня стінка виконана з склінням, виконаним з шумоотражающей світлопрозорої панелі, виконаної у вигляді багатокутника, наприклад прямокутника, утвореного П-подібної форми ребрами, виконаними з вібродемпфери матеріалу. Як шумоотражающего світлопрозорого елемента використовується панель з суцільного листа екструдованого полікарбонатного пластику. Каркас складається з стельової частини зі світильниками, задньої стінки, розташованої в площині, паралельній плоскостайней мірою в 2 рази більше площі передньої стінки, а бічні стінки, що примикають до передньої стінки, виконані похилими по відношенню до неї і з склінням, а примикають до задньої стінки - перпендикулярні до неї. Кабіна виконана герметичною і обладнана системою життєзабезпечення у вигляді системи штучного мікроклімату з пультом управління, наприклад у вигляді касетного кондиціонера фірми General Climate. Робоче місце оператора оснащене робочим столом і стільцем з виброизоляторами у вигляді пластин з еластомеру, прикріплених до ніжок стільця. Як еластомеру застосовується тип «віброфлекс EP/25A» або вибродемпфирующие пластини типу «ВЕП». Винахід дозволяє підвищити ефективність роботи оператора за рахунок зниження рівнів пилу і шуму. 9 іл.

Резонансний звукопоглотитель кочетова

Винахід відноситься до засобів зниження шуму на промислових і транспортних об'єктах. Технічний результат винаходу полягає в підвищенні ефективності шумоглушення на високих частотах. Резонансний звукопоглотитель містить жорсткий каркас, що складається з верхньої активної частини і нижньої реактивної частини. Реактивна частина виконана у вигляді трьох коаксіально і осесиметричних розташованих резонансних циліндрів, порожнини яких забезпечені отворами різного діаметру, які виконують функції горловин резонатора Гельмгольца. Опорні диски, розташовані по торцях циліндрів, жорстко і герметично з'єднують їх між собою, утворюючи реактивну частину жорсткого каркаса звукопоглотітеля. Верхня активна частина виконана у вигляді жорсткої перфорованої циліндричної обичайки з перфорованою кришкою і суцільним підставою. Порожнину циліндричної обичайки заповнена звукопоглинальним матеріалом. Навколо перфорованої циліндричної обичайки розташований, принаймні один, гвинтовий звукопоглинальний елемент, виконаний по формі у вигляді циліндричної гвинтової пружини, що охоплює обичайку. З'єднання верхньої і нижньої частин виконано за допомогою упругодемпфирующего елемен�

Звукопоглинальний елемент для акустичних екранів, штучних звукопоглиначів, перегородок

Винахід відноситься до промислової акустики й може бути використано для зниження шуму приводу машин, облицювання виробничих приміщень. Пристрій містить перфоровані поверхні, між якими розміщена многолослойная звукопоглинаюча конструкція. Між перфорованими стінками розташовані шари звукоотражающего і звукопоглинального матеріалів різної щільності. Шари звукоотражающего матеріалу виконані складного профілю, що складається з рівномірно розподілених пустотілих тетраедрів, розташованих у перфорованих стінок. Шари звукоотражающего матеріалу виконані з теплоізоляційного матеріалу, здатного підтримувати заданий мікроклімат в приміщенні. Звукопоглинальний елемент по всій поверхні облицьований акустично прозорим матеріалом. Як звукопоглинального матеріалу використаний пористий матеріал або матеріал у вигляді спресованої крихти з твердих вібродемпфіруючих матеріалів. Підвищується ефективність шумопоглинання і надійність конструкції. 2 з.п. ф-ли, 1 іл., 1 табл.

Звукопоглинаюча конструкція кочетова

Винахід відноситься до промислової акустики й може бути використано для зниження шуму приводу машин, облицювання виробничих приміщень. Технічний результат - підвищення ефективності шумопоглинання і надійності конструкції. У звукопоглинаючої конструкції, що містить суцільні і перфоровані поверхні, між поверхнями розміщений багатошаровий звукопоглинальний елемент. Звукопоглинальний елемент виконаний у вигляді трьох шарів: центрального шару з звукоотражающего матеріалу складного профілю, що складається з рівномірно розподілених пустотілих тетраедрів, і симетрично прилягають до нього звукопоглинальних шарів з матеріалів різної щільності. Як звукопоглинального матеріалу використовують плити з мінеральної вати на основі базальтової типу «Rockwool», або мінеральної вати типу «URSA», або базальтової вати типу П-75. Звукопоглинальний елемент облицьований акустично прозорим матеріалом. 4 з.п. ф-ли, 1 іл.

Комплекс кочетова для акустичної захисту оператора

Винахід відноситься до засобів безпеки роботи операторів в умовах надзвичайних ситуацій, зокрема при підвищених рівнях шуму. Технічний результат - підвищення ефективності шумопоглинання. Це досягається тим, що в комплексі для акустичної захисту оператора, що містить робоче місце оператора, розташоване між акустичними екранами, і акустичний підвісна стеля, у верхній зоні приміщення для зниження звукової вібрації робоче місце оператора оснащують підлогою на пружній основі, при цьому здійснюють двохкаскадний виброзащиту оператора. 2 табл., 7 іл.

Звукопоглотитель кочетова комбінованого типу

Винахід відноситься до засобів зниження шуму на промислових і транспортних об'єктах. Технічний результат полягає в підвищенні ефективності шумоглушення на високих частотах. Звукопоглотитель комбінованого типу містить звукопоглиначі активного і реактивного типів, розміщені на жорсткому каркасі, каркас складається з двох частин, при цьому нижня, реактивна, частина виконана у вигляді жорсткого порожнього циліндра, днище якого з'єднано з опорним диском, що зв'язує його з опорним диском, на якому через упругодемпфирующий елемент закріплена верхня частина каркасу, яка виконана у вигляді жорсткої перфорованої циліндричної обичайки з перфорованою кришкою і суцільним підставою, сполученим з опорним диском, порожнину циліндричної обичайки заповнена звукопоглинаючим матеріалом, а з'єднання верхньої і нижньої частин виконано за допомогою упругодемпфирующего елемента, дозволяє гасити високочастотні коливання, при цьому до перфорованої кришки перфорованої циліндричної обичайки шарнірно закріплений елемент, за допомогою якого каркас кріпиться до потрібного об'єкту, наприклад стелі виробничого приміщення, а навколо жорсткої перфорированн по формі у вигляді циліндричної гвинтової пружини, охоплює її, і спирається на опорний диск, причому порожнину циліндра реактивної частини каркаса герметично закрита опорним диском з принаймні одним отвором, що виконує функцію горловини резонатора Гельмгольца, який утворений спільно з порожниною циліндра, а навколо порожнього циліндра, розташований, принаймні один, гвинтовий звукопоглинальний елемент, виконаний по формі у вигляді циліндричної гвинтової пружини, що охоплює порожнистий циліндр, і впирається в опорні диски. 1 з.п. ф-ли, 1 іл.

Захисна кабіна оператора

Винахід відноситься до безпечних засобів праці, зокрема, при роботі операторів в надзвичайних ситуаціях, що супроводжуються підвищеними рівнями пилу і шуму. Технічний результат - підвищення ефективності роботи оператора за рахунок зниження рівнів пилу і шуму. Захисна кабіна оператора містить основу, каркас, обладнання життєзабезпечення, віконні та дверні прорізи та огорожі у вигляді акустичних панелей. Підстава встановлено принаймні три пневматичних виброизолятора, виконаних у вигляді резинокордной оболонки, а до нього жорстко кріпиться каркас кабіни у вигляді акустичних шумопоглинаючих панелей, виконаних у вигляді паралелепіпеда, утвореного передньою і задньою стінками панелі, між якими розміщений шумопоглинач. Кожна зі стінок має П-подібну форму. На передній стінці є щілинна перфорація. Передня стінка виконана з склінням, виконаним з шумоотражающей світлопрозорої панелі, виконаної у вигляді багатокутника. Як шумоотражающего світлопрозорого елемента використовується панель з суцільного листа екструдованого полікарбонатного пластику. Стельова частина виконана зі світильниками. Задня стінка розташована в плоскнними по відношенню до неї і з склінням, а що примикають до задньої стінки - перпендикулярні до неї. Кабіна виконана герметичною і обладнана системою життєзабезпечення у вигляді системи штучного мікроклімату з пультом управління. Шумопоглинач виконаний у вигляді жорстких і перфорованих стінок, між якими розташовані шари звукоотражающего, а також звукопоглинального матеріалів різної щільності, розташовані в два шари. Причому шари звукоотражающего матеріалу виконані складного профілю, що складається з рівномірно розподілених пустотілих тетраедрів, що дозволяють відображати падають у всіх напрямках звукові хвилі, і які розташовані відповідно у жорсткій і перфорованою стінок. Шари звукоотражающего матеріалу виконані з теплоізоляційного матеріалу, здатного підтримувати заданий мікроклімат в приміщенні. Як звукопоглинального матеріалу використовуються плити з мінеральної вати або скловати з облицюванням стекловойлоком. Звукопоглинальний елемент по всій своїй поверхні облицьований акустично прозорим матеріалом. 8 іл.

Резонансний шумопоглинач

Винахід відноситься до засобів захисту техногенних зон від негативного акустошумового впливу. Резонансний шумопоглинач містить з'єднуються між собою панель з технологічними отворами, в які вставляються змінні елементи, і короб. В елементах змінних виконуються отвори, які виконують функції горловин, діаметр яких, а також довжина цих елементів, відстань між центрами отворів горловин і між задньою внутрішньою стінкою короби і закінченням змінного елементу вибираються таким чином, щоб забезпечити необхідний спектр поглинаються частот. Для збільшення жорсткості пристрої можуть застосовуватися ребра жорсткості. Змінні елементи встановлюються таким чином, щоб забезпечити щільне прилягання елементів на панель. Технічний результат полягає у створенні умов для більш ефективного захисту від акустошумового забруднення відкритих техносферних зон при зниженні собівартості кожного окремого пристрою. 5 з.п. ф-ли, 7 іл.

Акустична конструкція цеху

Винахід відноситься до промислової акустики. Технічний результат винаходу полягає в підвищенні ефективності шумопоглинання. Акустична конструкція виробничих приміщень містить каркас цеху, несучі стіни з огорожами у вигляді підлоги і стелі, які фанеровані звукопоглинальними конструкціями, віконні та дверні прорізи, штучні звукопоглиначі. Штучні звукопоглиначі виконані у вигляді елемента глушника шуму, що складається з корпусу з відкидною кришкою, заповненого звукопоглинальним матеріалом, поміщених у захисну оболонку. При цьому стінки корпусу утворені звукопоглинаючою конструкцією, виконаної у вигляді циліндричних перфорованих коаксіальних оболонок - зовнішньої і внутрішньої, між якими розташований звукопоглотитель. Звукопоглотитель виконаний, принаймні, з одного профільованого пористого листа, причому профіль листа в перерізі може бути трикутним, прямокутним, трапецеидальним, у вигляді дуг кіл, синусоїдальним. 7 іл.

Акустична обробка цеху

Винахід відноситься до промислової акустики. Технічний результат винаходу полягає в підвищенні ефективності шумопоглинання. Акустична конструкція виробничих приміщень містить каркас цеху, несучі стіни з огорожами у вигляді підлоги і стелі, які фанеровані звукопоглинальними конструкціями, віконні та дверні прорізи, штучні звукопоглиначі. Штучні звукопоглиначі виконані у вигляді елемента глушника шуму, що складається з корпусу з відкидною кришкою, заповненого звукопоглинальним матеріалом, поміщених у захисну оболонку. Стінки корпусу утворені звукопоглинаючою конструкцією, виконаної у вигляді циліндричних перфорованих коаксіальних оболонок - зовнішньої і внутрішньої, між якими розташований звукопоглотитель. Звукопоглотитель виконаний, принаймні, з одного профільованого пористого листа, причому в профіль лист в перерізі може бути трикутним, прямокутним, трапецеидальним, у вигляді дуг кіл, синусоїдальним. 1 з.п. ф-ли, 8 іл.
Up!