Спосіб інфрачервоної маскування і пристрій для інфрачервоної маскування (варіанти)

 

Винахід відноситься до маскування стаціонарних та рухомих воєнних об'єктів, зокрема військової техніки, як наземної, так і кораблів, літаків, вертольотів.

Відомі пристрої для інфрачервоної маскування, що представляють собою теплоізолюючі чохли, див. інтернет www.voennavtayna.ru. Принцип їх дії у тому, що зовнішня поверхня чохла має меншу різниця температур з навколишнім фоном, однак ця різниця все ж є. А сучасні тепловізори легко розпізнають градієнт температур менше 0,1 градуса, тому такий чохол все одно буде виявлено, хоча і з меншої відстані. До того ж чохлом неможливо покрити корабель, літак або вертоліт - чохол зірве хвилею або повітряним потоком.

Завдання і технічний результат винаходу - неможливість інфрачервоного виявлення військового об'єкта (далі «об'єкта»), навіть високошвидкісного.

ВАРІАНТ 1. СПОСІБ. Для цього зовнішня поверхня об'єкта охолоджується поливом або обприскуванням водою, легкокипящих рідиною, або їх сумішшю.

Щоб на поверхні об'єкта не утворилися соляні сліди, воду краще брати дистильовану, або більш дешеву дощову або снігову (отриману від танення чистого снігу або конденсационн� відсутності такої води можна використовувати талу воду від прісноводного льоду - вона містить менше домішок, ніж вихідна вода. В крайньому випадку можна використовувати будь-яку воду.

Для зниження температури поверхні об'єкта можна використовувати легкокипящие рідини - етиловий або пропіловий спирт, ацетон, ефір, а для запобігання замерзання - гліколі, гліцерин. До такої рідини пред'являються особливі вимоги - не тільки низька температура кипіння, але і мала токсичність, велика питома теплота випаровування, бажана розчинність у воді, бажана негорючість. Кращою рідиною буде водно-спиртовий розчин, тобто горілка. У зимовий час концентрація розчину може бути підвищена, в літній - знижена (критерій - негорючість суміші).

Для кращого змочування поверхні об'єкта зазначена рідина може мати добавки, що знижують її поверхневий натяг - так звані Пави (поверхнево активні речовини).

Обприскування рідиною краще поливу, так як частина рідини в розпиленому стані буде інтенсивно випаровуватися, і її температура зменшиться.

Даний спосіб має додаткове призначення - при застосуванні чистої води або малоконцентрованого водно-спиртового розчину він може використовуватися як додаткове або основне �про для здійснення вищезазначеного способу являє собою систему трубопроводів, має на зовнішній поверхні об'єкта періодично розташовані постійні, або прибирані, або пружні в напрямку назад форсунки.

Форсунки можуть забиратися шляхом поздовжнього втягування їх на територію об'єкта, або шляхом повороту їх відносно шарніра, що має внутрішню порожнину для проходу рідини. Але при достатній міцності вони можуть бути стаціонарними.

Обертові форсунки можуть бути не убираемими, але пружними в напрямі назад. Тобто при зачіпанні якої-небудь перешкоди, наприклад кущів, вони відхиляються назад, а потім приймають початкове положення.

Форсунки на стаціонарних, на наземних об'єктах та на кораблях можуть мати вид грибів - спрямований вниз конусний розпилювач на вертикальній ніжці. Форсунки на літальних апаратах можуть бути відцентрового типу і можуть бути спрямовані вперед щодо руху - повітряний потік «оближе» водяний пилом потрібну поверхню.

Працює цей пристрій так: у систему трубопроводів під тиском за допомогою насоса або з допомогою що знаходиться під внутрішнім газовим тиском балона подається вода або спирто-водяна суміш. Рідина розпилюється, охолоджується при розпиленні, осідає на поверхн� вода в трубопроводи подається через фільтр. І заливається в бак також через фільтр.

ВАРІАНТ 3. Однак обприскування рідиною маскувального чохла призведе до зворотного результату - теплоізолюючі властивості його погіршаться, і об'єкт стане більш помітний. Щоб цього уникнути, даний пристрій має вигляд тришарового чохла, має волокнисті або пористі зовнішній і внутрішній шари і має водонепроникний шар між ними.

Зовнішній шар може бути виконаний з бавовняно-паперових волокон, а внутрішній шар може бути виконаний з такого ж матеріалу, а може бути виконаний з поролону або пористого поліетилену або поліпропілену.

Для кращого втримання води зовнішній шар може мати гідрофільну обробку, а внутрішній шар для запобігання намокання - гідрофобну обробку.

Зрозуміло, зовнішній шар має камуфляжне забарвлення. З цієї точки зору представляє інтерес, коли зовнішній і внутрішній шари виконані з одного матеріалу різного кольору. Наприклад, один шар плямистий зелено-жовтий, а другий - білий. Такий чохол можна використовувати і влітку, і, вивернувши навиворіт, взимку.

Колір камуфляжу слід підбирати тканини в мокрому стані (мокра тканина виглядає темніше сухий).

Працює пристрій так: чохол наді�потрібних місцях отвори або щілини.

ВАРІАНТ 4. Однак чохол в бойових умовах може бути пошкоджено або повністю зірваний при проїзді через перешкоду або близьким вибухом. Для запобігання такій можливості даний пристрій являє собою розташовані на верхніх і похилих поверхнях об'єкта вертикальні ребра перетинаються, утворюють ванночки, в яких знаходяться приклеєні чи інакше закріплені (наприклад, дротяної пружиною лапкою) вставки з волокнистого або пористого матеріалу.

Вставки можуть бути різного кольору і утворювати піксельний камуфляж.

Швидкознімна кріплення за допомогою дротових пружинних лапок краще, оскільки дозволяє легко змінювати колір камуфляжу в залежності від часу року. Причому можна змінювати не всі вставки відразу, а поетапно замінювати зелені вставки на жовті і сірі, підганяючи переважаючий колір камуфляжу до поступово желтеющей листі і траві. Вставки, як і чохол у варіанті 3, можуть мати різні кольору зовні і зсередини. Тобто для повного або часткового зміни кольору камуфляжу досить перевернути вставку, і злегка очистити її мокрою пензликом від накопичилася дорожньої пилу.

Працює пристрій так: поверхня об'єкта може бути облита вод� буде поступово зникати звідти.

ВАРІАНТ 5. Для зменшення температури поверхні об'єкта можна використовувати і інший спосіб. Даний спосіб полягає в тому, що корпус об'єкта теплоизолируется не зовні, а зсередини. Для цього корпус об'єкта (його внутрішня поверхня) має зсередини прикріплену до нього теплоізоляцію, наприклад пінополістирол або пінополіуретан, або пінополіетилен, або пінополіпропілен, або пенокерамику. Виконувати одночасно дві функції - основну функцію і функцію теплоізоляції можуть нейтронопоглощающие панелі і кевларовий або арамидний осколкозащитний підбивка, якщо надати їм деяку пористість або волокнистість.

Спосіб за варіантом 5 можна і потрібно поєднувати зі способом по варіанту 1 і з пристроями за варіантами 2, 3, 4.

На ескізі показаний в розрізі корпус бойової машини за варіантом 4, де: 1 - стінка корпусу (броня або просто конструктивна панель), 2 - внутрішня теплоізоляція, 3 - пересічні ребра (вертикальні похилі даху і на вертикальних панелях), 4/5 - приклеєні чи інакше прикріплені вставки з двох прошитих шарів бавовняної або лляної тканини 4 з ватою 5 між ними. На трубопроводі 6 розташована форсунка 7, напрямна конус води на вставки 4/5.

Робота пристрою�єкта охолоджується поливом або обприскуванням водою, легкокипящих рідиною, незамерзаючої рідиною або їх сумішшю.

2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що вода використовується дистильована, або дощова або снігова.

3. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що в якості легкокипящих рідини використовується етиловий або метиловий спирт або ацетон, або ефір, а в якості незамерзаючої рідини - гліколі або гліцерин.

4. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що зазначена рідина має добавки, що знижують її поверхневий натяг.

5. Пристрій для здійснення способу п. 1, яке відрізняється тим, що являє собою систему трубопроводів, що має на зовнішній поверхні об'єкта періодично розташовані постійні, або прибирані, або пружні в напрямку назад форсунки.

6. Пристрій п. 5, що відрізняється тим, що форсунки прибираються шляхом поздовжнього втягування їх на територію об'єкта, або шляхом повороту їх відносно шарніра, що має внутрішню порожнину для проходу рідини.

7. Пристрій для здійснення способу п. 1, яке відрізняється тим, що має вигляд тришарового чохла, має волокнисті або пористі зовнішній і внутрішній шари і має водонепроникний шар між ними.

8. Пристрій п. 7, відмінне тим, ч� п. 7, відрізняється тим, що зовнішній і внутрішній шари виконані з матеріалу різного кольору. 

Схожі патенти:
Винахід відноситься до складів, призначених для поглинання інфрачервоного випромінювання, генерованого зовнішніми джерелами електромагнітних хвиль інфрачервоного спектру, і інфрачервоного випромінювання, вихідного власне від об'єкта. Склад для просочення текстильних виробів містить такі компоненти (в об'ємних %): рідкі вуглеводні мінерального, напівсинтетичного, синтетичного походження технічного призначення у вигляді всесезонних моторних масел або рідкі вуглеводні рослинного походження харчового призначення у вигляді харчових рослинних масел - 99%; пігмент-барвник - сажа, у вигляді монохромного, чорного, немагнітного, механічного тонера, який рівномірно розподілений в середовищі зазначених вище рідких вуглеводнів, - 1%. Забезпечується підвищення поглинання інфрачервоного випромінювання при опроміненні об'єкта електромагнітними хвилями інфрачервоного спектру.

Маскувальна мережу

Винахід відноситься до області маскування, а саме до маскування об'єктів від засобів спостереження, зокрема до маскувальним виробів для маскування об'єктів від засобів спостереження, і може бути використано переважно при виготовленні маскувальних мереж, накидок, предметів одягу, що приховують розташований під ними об'єкт, наприклад особовий склад, техніку, споруди і т. п. Маскувальна мережу містить несучу мережеву основу з розташованих у поперечному і поздовжньому напрямках ниток, розміщених з вільними проміжками один відносно одного, електропровідні, принаймні, з одного боку полімерні стрічки з металевим покриттям, шар, повторює з обох сторін форму розподілених по його поверхні поглиблень і (або) виступів, маскувальний цветонесущий шар, при цьому нитки несучої мережевий основи розміщені з утворенням комірок, полімерні стрічки виконані у вигляді шару, що повторює з обох сторін форму розподілених по його поверхні поглиблень і (або) виступів, металеве покриття виконано відображає і нанесено на поверхню полімерних стрічок з, принаймні, з одного боку, маскувальний цветонесущий шар нанесений на відповідне відбиває по�печивающих відображення на своїх бічних поверхнях лоцирующего випромінювання, принаймні, одному напрямку, відмінному від джерела лоцирующего випромінювання, при цьому полімерні стрічки розміщені в поперечному напрямку або поздовжньому напрямку у відповідних послідовно розташованих комірках з можливістю їх утримання відповідними сторонами осередків. Технічним результатом винаходу є підвищення ефективності маскування за допомогою застосування маскують матеріалів, що використовують принцип захисту маскируемого об'єкта, заснований на зміні характеристик падаючого (лоцирующего) випромінювання. 27 з.п. ф-ли, 11 іл.

Замаскований військовий об'єкт і маскує елемент

Винахід відноситься до засобів маскування військових об'єктів за допомогою маскувального покриття, закріпленого на поверхні об'єкта. Замаскований військовий об'єкт, що має маскує покриття, зчеплене з поверхнею об'єкта, що володіє маскуючим візерунком, причому, щонайменше, одна частина покриття, що підлягає маскування об'єкта (1), і маскує візерунок цієї частини утворені нанесеними вручну маскуючими елементами (2-9), при цьому форма кожного маскуючого елемента (2-9) утворена, щонайменше, одним квадратом однакового розміру, а маскувальні елементи (2-9) виконані з можливістю підгонки один до одного без проміжків, по заданому узору, стикуясь під прямим кутом своїми рівними краями, причому кожен з маскують елементів (2-9) виконаний одноколірним, причому передбачені елементи, щонайменше, двох різних кольорів. Технічним результатом винаходу є отримання маскування менш витратними засобами. 2 н. і 8 з.п. ф-ли, 2 іл.

Спрямований на широкодіапазонне маскировочное покриття кузовних об'єктів

Винахід відноситься до маскування, зокрема до маскувальним покриттям для зниження помітності закритих кузовних об'єктів в різних діапазонах довжин хвиль. Метою винаходу є зниження помітності закритих кузовних об'єктів в різних діапазонах довжин хвиль, а також підвищення експлуатаційних показників маскувального покриття. Поставлена мета досягається тим, що маскировочное покриття виконане у вигляді надувний півсфери з численними поглибленнями у вигляді усічених гіперболоїдів, яка встановлюється над об'єктом за допомогою розтяжок і колів, при цьому зовнішня поверхня півсфери являє собою полімерну плівку з напиленням металу і шаром емалі з пігментними наповнювачами і антипиреновими добавками, а внутрішня поверхня надувний півсфери виконана з поліамідної плівки з напиленням металу. 2 іл.

Стенд для випробувань об'єкта на температурні впливи

Винахід відноситься до випробувального устаткування і може бути використане при випробуванні об'єктів на температурні впливи. Стенд містить пристосування для установки об'єкта випробувань, джерело температурного впливу з системами подачі і зливу води, встановлений під об'єктом випробувань, вертикальний екран, розташований по периметру джерела температурного впливу, закріплений на колонах і піднятий над рівнем ґрунту, виконаний з можливістю зміни відстані від рівня ґрунту до його нижнього краю, а також систему захисту від супутникового спостереження за процесом випробувань і об'єктом випробувань. Зазначена система включає горизонтальний екран, закріплений зверху на колонах вертикального екрану, що складається з металевого рамного каркаса, дискретно закріплених на ньому паралельно подовжньої осі каркаса по ширині, перевищує габаритні розміри об'єкта, канатів з жароміцного матеріалу, переплетених в поперечному напрямку в центральній частині екрана нихромовими стрічками, які повністю закривають контур досліджуваного об'єкта. Технічний результат - підвищення точності результатів випробувань з одночасним забезпеченням захисту при проведено

Пристрій для зниження радіолокаційної помітності об'єктів

Винахід відноситься до галузі радіотехніки, стосується питання застосування полімерних композитів у складі пристрою для зниження радіолокаційної помітності і вирішує задачу оптимізації конструкції за радиопоглощающим властивостями. Пропоноване пристрій складається з трьох шарів: два зовнішніх шари конструкції і ребра жорсткості виконані з полімерних композитів, а середній шар - з легкого наповнювача, що містить ребра жорсткості. В ребра жорсткості і у зовнішні несучі шари введені електропровідні матеріали з поверхневим електричним опором 90÷1200 Ом, що забезпечують поглинання падаючих електромагнітних хвиль і призводять до зниження відображення в діапазонах радіохвиль НВЧ S, С, X, Ku, Ka від поверхні пристрою з полімерних композитів в 3÷5 разів, а щодо металевій поверхні - в 5÷50 разів. Технічний результат полягає в підвищенні ефективності пристрої для зниження радіолокаційної помітності за рахунок розширення частотного діапазону радиопоглощения падаючого електромагнітного випромінювання. 1 з.п. ф-ли, 2 іл.

Тросова приховує большепролетная конструкція

Винахід відноситься до області маскувальних будівельних конструкцій з відкриваються «вікнами» і може бути застосоване для приховування військової техніки, спеціальних об'єктів і будівельних майданчиків. Тросова приховує большепролетная конструкція з натягнутих між колонами несучих поздовжніх і поперечних тросів, утворюють вікна обмеженою величини, закриті прямокутними масками, встановленими в підшипникових вузлах з можливістю почергового їх відкриття поворотом навколо центральної осі на 90° з горизонтального положення у вертикальне за допомогою систем лебідок, канатів, блоків, при цьому підшипникові вузли прямокутних масок встановлені між суміжних вікон обмеженою величини вздовж поздовжніх тросів у місцях перетину поздовжніх і поперечних тросів з їх жорстким з'єднанням. Технічними результатами є збільшення вікон обмеженої величини у два рази і підвищення жорсткості і надійності конструкції. 7 іл.

Тепловий імітатор цілі

Винахід відноситься до галузі військової техніки і може бути використане для проведення льотно-конструкторських випробувань реактивних снарядів (РС) у спорядженні касетними бойовими частинами (КБЧ) з самоприцеливающимися бойовими елементами (СПБЭ), що працюють в інфрачервоних (ІЧ) діапазонах, а також інших типів боєприпасів, оснащених інфрачервоними головками самонаведення, для імітації теплових випромінювань військових об'єктів в пунктах дислокації або вихідних районах. Суть винаходу полягає в тому, що тепловий імітатор мети містить тканинне полотнище і нагрівачі. Тканинне полотнище виконано у вигляді чохла і розміщено на розбірному каркасі, що включає дві бічні і дві торцеві стінки. Задня торцева стінка забезпечена металевим екраном, а чохол - спідницею, розташованої по периметру каркаса, при цьому чохол і спідниця виконані з тканинного матеріалу, наприклад плащового полотна (ГОСТ 7297-90), тон забарвлення - темний (ГОСТ 29222-91). Нагрівачі розташовані всередині каркаса на регульованих по висоті підставках у відповідності з тепловими параметрами модельованого мети, зверху чохол закріплений на каркасі за допомогою поздовжніх притисків. Спідниця, що прилягає до задньої торцевої стінки, закріплена знизу п�а горизонтальної проекції мети, який виконаний у вигляді жорстких реперів, сполучених гнучкими зв'язками. Виконання теплових імітаторів цілі у відповідності з винаходом забезпечує теплове зображення мети, ідентичне теплового зображення імітованої об'єкта (зразка ОВТ), швидку постановку розбірних мишенних полів, що складаються з великої кількості теплових імітаторів, в будь-яких кліматичних умовах і в умовах відсутності подачі електричної енергії в значних обсягах, а також їх надійну експлуатацію. 1 з.п. ф-ли, 3 іл.

Пристрій для зменшення інтенсивності іч-випромінювання газового потоку і зовнішньої поверхні димової труби судна з метою зниження їх теплової помітності

Винахід відноситься до галузі суднобудування і стосується зниження теплової помітності судна. Це досягається тим, що в пристрої для зменшення інфрачервоного випромінювання газового потоку і зовнішньої нагрітої поверхні димової труби судна передбачені вертикальні і горизонтальні екрануючі пластини, виготовлені з композитних матеріалів, що володіють радиопоглощающими, теплоізоляційними та тепловідбивним властивостями. Технічний результат полягає в зменшенні імовірності виявлення судна за допомогою інфрачервоних спостережних приладів, що працюють в інфрачервоному і радіолокаційному діапазонах частот. 1 з.п. ф-ли, 3 іл.

Комбінована помилкова мета

Винахід відноситься до засобів забезпечення скритності озброєння і військової техніки (ОВТ) від засобів повітряно-космічної розвідки видимого, радіолокаційного та інфрачервоного діапазону. Комбінована помилкова мета, виконана у вигляді повномасштабного надувного макета імітованої об'єкта, яка містить радиоотражающее покриття, що маскують розмальовку і джерело теплового випромінювання, виконаний у вигляді вмонтованих в матеріал помилкової мети електричних нагрівачів з індивідуальним управлінням нагріву, терморегулятор і блок управління терморегулятором, відрізняється тим, що встановлюють електричні нагрівачі в кількості, що дорівнює К - кількістю характерних ділянок, що визначають тепловий портрет імітованої об'єкта, а форму і розмір площі кожного електричного нагрівача вибирають однаковими за формою і рівним розміру цієї ділянки, при цьому площа поверхні комбінованої помилкової мети s = ∑ k = 1 K S k де Sk - площа k-го електричного нагрівача, k = 1, K . Технічним результатом винаходу є підвищення ймовірності прийняття помилкової мети за имитируемий об'єкт. 1 іл.
Up!