Застосування дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів в покриттях

 

Даний винахід відноситься до застосування особливих дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів для оптичного відбілювання або приготування меловальних складів, до меловальним складам як таким і до їх застосування для отримання вибіленої папери.

Добре відомо, що білизна паперу і картону може бути поліпшена за рахунок додавання флуоресцентних відбілювальних агентів. Найбільш значущі флуоресцентні відбілювальні агенти, які використовуються при виробництві паперу і картону, є анилинзамещенними біс(триазинил)похідними 4,4'-диаминостильбен-2,2'-дисульфоновой кислоти (флавоновой кислоти). Серед них відомі дисульфоновие, тетрасульфоновие і гексасульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти. Дисульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти, які не містять сульфоксильних груп в анилиновом кільці, володіють низькою розчинністю у воді і високою спорідненістю до целюлозним волокнам. Вони особливо добре підходять для застосування в мокрій частини процесу паперового виробництва. Гексасульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти, що містять по дві сульфоксильние групи в кожному аналиновом кільці, володіють високою розчинністю у воді та низькою спорідненістю до цеолучить дуже високу ступінь білизни. Тетрасульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти, що містять по одній сульфоксильной групі в кожному анилиновом кільці, мають проміжними між властивостями дисульфоновими і гексасульфоновими флуоресцентними відбілюючими агентами і найбільш широко використовуються для відбілювання паперу або картону.

Відбілювання крейдованого паперу або необробленою паперу-основи для крейдування може здійснюватися шляхом застосування флуоресцентних відбілювальних агентів у масі або при обробці поверхонь, звичайно представлених для цієї мети в рідкій формі. При виробництві крейдованого паперу в меловальний склад прийнято додавати флуоресцентні відбілювальні агенти, так що в обробленій крейдяному папері, флуоресцентні відбілювальні агенти також присутні в пігментному шарі, нанесеному на папір. Крейдований папір особливо добре підходить для виготовлення високоякісного друкованого матеріалу. Є зростаюча тенденція у бік виробництва крейдованого паперу, що володіє високим ступенем білизни, і внаслідок цього існує потреба у флуоресцентних відбілювальних агентів, які були б по можливості більш ефективними в якості компонентів мелова�щие сульфоксильних груп в анилиновом кільці, володіють низькою розчинністю у воді, що призводить до проблем при роботі з концентрованими рідкими композиціями, наприклад утворюються опади, і внаслідок цього виникає необхідність у застосуванні підвищують розчинність допоміжних речовин, таких як сечовина, триетаноламін або діетиленгліколь, які, однак, забруднюють стічні води целюлозно-паперового підприємства після репульпирования крейдованого паперового шлюбу і, отже, є небажаними.

У патентному документі ЄР-А-1355004 описані тетрасульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти для освітлення меловальних складів. У патентному документі WO 2006/045714 A1 розкрито композиції, що містять флуоресцентні відбілювальні агенти, полімер, отриманий з этиленненасищенного мономеру або суміші мономерів, та, необов'язково, поліетиленгліколь, для застосування при меловании, в клеильних пресах або плівкових пресах. У патентному документі ЄР-А-1752453 розкрито стійкі при зберіганні розчини дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів, що містять особливі протівоіони сульфоксильних груп, при цьому протівоіони є похідними особливих аміноспиртів. У патентному документі WO 02/055646 A1 розкрито концентр Крім того, з патентного докумена ЄР-А-0884312 відомо про суспензіях і дисперсіях дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів у воді.

Несподівано було встановлено, що проблеми попереднього рівня техніки можуть бути подолані шляхом застосування в меловальних складах особливих дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів, що містять в анілінових кільцях карбоксильні групи. Такі дисульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти володіють більш високою розчинністю у воді, ніж зазвичай використовуються дисульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти, які не містять в анілінових кільцях карбоксильних груп. Крім того, було встановлено, що такі особливі дисульфоновие флуоресцентні відбілювальні агенти володіють значно більш високою ефективністю відбілювання меловальних складах.

Таким чином, даний винахід відноситься до застосування щонайменше одного флуоресцентного відбілюючого агента формули (I)

де

Х являють собою незалежно один від одного або Про NR', де R' є воднем або C1-C3-алкилом;

n дорівнює 1 або 2;

R1, R2, R3і R4незалежно один від одного представляють з�мул або C1-C4-алкоксиалкил, де алкіл є лінійним або розгалуженим; або R1і R2або R3і R4незалежно один від одного утворюють з атомом N морфолиноое, пиперидиновое або пирролидиновое кільце; або -(CH2)I-SO3M, де I дорівнює 1, 2 або 3; або -(CH2)i-COOR, -(CH2)i-CONHR, -(CH2)i-OR, де i є цілим числом від 1 до 4, R являє собою C1-C3-алкіл або має те ж значення, що і М;

М являє собою водень або один еквівалент катіона, зокрема Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, моно-, ді-, три - або тетразамещенний C1-C4-алкилом або C2-C4-гидроксиалкилом;

для відбілювання (знебарвлення) меловальних складів, що містять принаймні одне синтетичне сполучна і щонайменше одне синтетичне сосвязующее, відмінне від синтетичного зв'язуючого.

Винахід відноситься до меловальним складів, що містять щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент формули (I), і до їх застосування для отримання крейдованого паперу, а також до паперу, одержуваної за допомогою цього способу. Крім того, винахід відноситься до композиції, що містить щонайменше один флуоресцентнийнном нижче описі, а також з допомогою графічних матеріалів і формули винаходу.

Фіг.1 являє собою графік, що показує ефективність відбілювання різних флуоресцентних відбілювальних агентів в меловальних складах.

Фіг.2 являє собою ще один графік, що показує ефективність відбілювання різних флуоресцентних відбілювальних агентів в меловальних складах.

Фіг.3 також являє собою ще один графік, що показує ефективність відбілювання різних флуоресцентних відбілювальних агентів в меловальних складах.

Фіг.4 представляє собою графік, що показує ефективність відбілювання різних флуоресцентних відбілювальних агентів в присутності та у відсутності поліетиленгліколю в меловальних складах.

Згідно винаходу використовують щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент описаної вище формули (I). Згідно кращого варіанту здійснення у формулі (I) X являє собою NR'. Згідно з іншим кращого варіанту здійснення n дорівнює 1. У контексті винаходу у формулі (I) алкильная група може бути лінійною або разветвенной, а можливі заступники алкільного групі, є алкоксильной, ціано - та/або гідроксильної �м C1-C4-алкоксиалкил означає C1-C4-алкіл, замещенний C1-C4-алкоксилом. Згідно кращого варіанту здійснення R1, R2, R3і R4незалежно один від одного представляють собою C2-C4-гидроксиалкил, C1-C4-алкоксиалкил або C1-C4-алкіл, переважно C2-C4-гидроксиалкил або C1-C4-алкоксиалкил, зокрема гідроксіетил або гідроксіізопропіл. Найбільш переважно R1, R2, R3і R4являють собою гідроксіетил або гідроксіізопропіл. Карбоксильні групи в анілінових кільцях можуть перебувати в орто; мета - або пара-положенні, переважно вони знаходяться в орто - або пара-положенні, зокрема в пара-положенні.

Кращими варіантами здійснення М є водень, Na, K, Ca, Mg, зокрема М являє собою Na, K або водень, найбільш кращий Na.

Переважними флуоресцентними відбілюючими агентами є флуоресцентні відбілювальні агенти наступних формул (Ia) і (Ib), де залишки карбонових кислот перебувають, незалежно один від одного, в орто - або пара-положенні, переважно в пара-положенні:

Для приготування або освітлення меловальних складів використовують один або кілька флуоресцентних відбілювальних агентів формули (I). Згідно кращого варіанту здійснення використовують один флуоресцентний відбілюючий агент формули (I). Згідно з іншим кращого варіанту здійснення використовують два або три флуоресцентних відбілювальних агента формули (I). Крім того, додатково можуть бути застосовані інші відомі флуоресцентні відбілювальні агенти.

Згідно кращого варіанту здійснення флуоресцентні відбілювальні агенти використовують у формі водних композицій.

Водні композиції можуть бути приготовлені з технічних розчинів, з концентрованих і обессоленних розчинів або з водомістких фільтр-прессних опадів. Для досягнення особливо гарної білизни у водні композиції флуоресцентних відбілювальних агентів переважно включати так звані носії.

Водні композиції флуоресцентних відбілювальних агентів переважно містять:

a) від 1�артизирующего агента,

c) від 0 до 2 мас.% неорганічних солей і

d) від 28 до 90 мас.% води,

у кожному разі на підставі 100 мас.% композиції.

Загальноприйнятими стандартизирующими агентами є, наприклад, сечовина, діетиленгліколь, триэтиленгликоль, пропандиол, гліцерин, е-капролактам, етаноламін, діетаноламін та триетаноламін. У кожному разі переважними є композиції, які не містять стандартизирующих агентів. Неорганічні солі є неорганічними солями, пов'язаними з технологічним процесом.

Згідно з іншим кращого варіанту здійснення, водні композиції флуоресцентних відбілювальних агентів містять:

a) від 5 до 40 мас.% щонайменше одного флуоресцентного відбілюючого агента формули (I),

b) від 1 до 50 мас.% щонайменше одного носія,

c) від 0 до 2 мас.% неорганічних солей і

d) від 8 до 94 мас.% води,

у кожному разі на підставі 100 мас.% композиції.

Прийнятними носіями зазвичай є гідрофільні полімери, здатні утворювати мостиковие водневі зв'язки. Кращими носіями є полівінілові спирти, карбоксиметилцелюлози, полиэтиленгликоли або суміші цих речовин, при цьому дані полімери необов'язково м�ві карбоксиметилцелюлози мають ступінь заміщення DS>0,5. Кращі полиэтиленгликоли мають среднечисленную молекулярну масу Mn від 200 до 8000 г/моль, переважно від 800 до 4000 г/моль. Крім того, прийнятними носіями є, наприклад, природні, дериватизированние або деградовані крохмал, альгінати, казеїн, білки, поліакриламід, поліакрилові кислоти, гидроксиалкилцеллюлоза і полівінілпіролідон. Найбільш бажано, щоб в якості носія використовували полиэтиленгликоли.

Крім того, композиції, як що, так і не містять носій, можуть включати в себе невеликі кількості, зазвичай, менш як 5 мас.%, додаткових допоміжних речовин, таких як диспергуючі агенти, загусники, антифризи, консерванти, комплексні і так далі, або органічні і неорганічні побічні продукти синтезу флуоресцентного відбілюючого агента, не повністю видалені під час обробки.

Композиції, що містять носій, можуть додатково включати в себе стандартизуючи агенти для збільшення розчинності і терміну зберігання.

Не містять носій водні композиції флуоресцентних відбілювальних агентів в більшості випадків можуть бути приготовані доведенням величини рН розчину флуоресьной або слаболужною, необов'язково додаванням і розчиненням одного або декількох стандартизирующих агентів і необов'язково розведенням водою до необхідної кінцевої концентрації. Якщо флуоресцентний відбілюючий агент використовують у формі вологого фільтр-прессного осаду або сухого порошку, деяка кількість осаду або порошку повністю розчиняють у воді з додаванням підстави при перемішуванні і необов'язково при підвищеній температурі і необов'язково доводять до необхідної концентрації додаванням додаткової кількості води.

Переважними підставами, що використовуються для цих цілей, є гідроксиди лужних металів, при цьому демінералізована вода є кращою для розчинення. Встановлена величина рН переважно лежить у діапазоні від 7 до 11, переважно від 8 до 10. Для розчинення зазвичай використовують температуру в діапазоні від 25 до 80°С.

Композиції, що містять носій, як правило, можуть бути приготовані аналогічним чином, носій також додають протягом будь-якого необхідного прмежутка часу в процесі приготування. Якщо носій додають у твердій формі, його зазвичай повністю розчиняють при перемішуванні і необов'язково при підвищено�і кімнатній температурі переважно становить менше 3000 мПас. Зазвичай використовувана температура розчинення лежить в діапазоні від 25 до 100°С.

Концентровані водні композиції флуоресцентних відбілювальних агентів зазвичай характеризуються так званої величиною Е1/1. Для цього за допомогою стандартних методів спектроскопії в УФ і видимою областях спектру, відомих фахівців у даній області техніки, визначають экстинцию сильно розведеного розчину в кюветі розміром 1 см при певній довжині хвилі. Ця довжина хвилі відповідає длинноволновому максимуму поглинання молекули відповідного флуоресцентного відбілюючого агента. У разі флавонатних флуоресцентних відбілювальних агентів вона становить приблизно 350 мм. Отже, величина E1/1 відповідає уявною величиною экстинции, встановленої для розчину з концентрацією 1%.

Величини E1/1 флуоресцентного відбілюючого агента, використовуваного згідно винаходу, переважно становлять від 50 до 180, особливо переважно від 70 до 140.

Меловальние склади, підлягають освітлення згідно винаходу, містять принаймні одне синтетичне сполучна, зокрема латексне сполучна або поліакрилату, і щонайменше одне синтетичне сосвязующее, отличнонове стиролу/бутадієну, стиролу/акрилату або вінілацетату. Ці полімери необов'язково можуть бути модифіковані за допомогою додаткових мономерів, таких як акрилонітрил, акриламід, α,β-ненасичені карбонові кислоти, такі як акрилова кислота метакрилова кислота, итаконовая кислота або малеїнова кислота, акрилати, вінілові ефіри, етилен, вінілхлорид, винилиденхлорид і так далі. Взагалі кажучи, підходять всі зазвичай використовуються синтетичні єднальні, зокрема латексні сполучні і поліакрилати, що застосовуються при приготуванні сумішей для крейдування паперу. Переважними латексними сполучними є зв'язуючі на основі стиролу/бутадієну.

Відповідними синтетичними сосвязующими, відмінними від синтетичних зв'язуючих, є, наприклад, карбоксиметилцелюлоза, гидроксиалкилцеллюлоза, полівініловий спирт та/або синтетичні загусники на основі акрилату. Іншими придатними сосвязующими є сполуки, наведені вище в якості носіїв. Переважними синтетичними сосвязующими є полівінілові спирти, зокрема ті з них, що мають ступінь гідролізу >85% і, зокрема, в'язкість по Брукфілд 2-80 мПас (виміряну для 4% водного розчину при температурфилду від 5 до 5000 мПас (виміряну для 2% водного розчину при температурі 25°С), а також суміші цих двох речовин. Найбільш переважними сосвязующими є полівініловий спирт, карбоксиметилцелюлоза і їх суміш.

Меловальние склади, підлягають освітлення згідно винаходу, переважно також містять білі пігменти. Зазвичай використовуваними білими пігментами є карбонат кальцію в природній або обложеної формі, каолін, тальк, діоксид титану, сатинит, гідроксид алюмінію та сульфат барію, часто також у формі їх сумішей.

Меловальние склади, підлягають освітлення згідно винаходу, як необов'язкових додаткових інгредієнтів можуть містити диспергуючі речовини. Для цих цілей зазвичай використовують поліакрилати, поліфосфати і цитрат Na. Крім цього також підходить полиаспартовая кислота. До додатковим обов'язковим добавок відносяться зшиваючі агенти. Прикладами їх є сечовино-формальдегідні смоли, меламіно-формальдегідні смоли, гліоксаль і карбонат амонію-цирконію. Крім того, в якості зшиваючих агентів підходять також агенти для поліпшення міцності у вологому стані на основі полиамидоаминоэпихлоргидринових смол, глиоксилированних полиакриламидов або гидрофилизированних полизиоцианатов, як опі�ожуть використовуватися піногасники, біоциди, комплексні, підстави для регулювання величини рН, стеарат Ca, оптичні відбілювачі, відмінні від сполук формули (I), і тонуючі фарбники (подцветка). Іноді також додають поверхневі клеї для додання меловальному складу водонепроникних властивостей. Прикладами цього є розчини полімерів на основі стиролу/акрилової кислоти, стироломалеинового ангідриду або олігоуретанів, а також дисперсії полімерів на основі акрилонітрилу/акрилату або стиролу/акрилату. Останні описані, наприклад, в патентному документі WO-A-99/42490.

Меловальние склади, підлягають освітлення згідно винаходу, містять синтетична сполука, переважно в кількості від 2 до 20 мас.%, зокрема від 3 до 15 мас.%, і синтетичне сосвязующее в кількості від 0,1 до 3 мас.%, зокрема від 0,15 до 2 мас.%, у кожному випадку на основі 100 мас.% білого пігменту меловального складу.

Винахід також відноситься до меловальному складу, зокрема до водного меловальному складу або водної пігментного композиції, що включає в себе

щонайменше один білий пігмент,

щонайменше одне синтетична сполука,

щонайменше одне синтетичне сосвязующее, відмінно�Переважно, щоб кількість синтетичного зв'язуючого (у перерахунку на суху речовину) становило від 2 до 20 мас.%, зокрема від 3 до 15 мас.%, а кількість сосвязующего, незалежно від цього, переважно становило від 0,1 до 3 мас.%, зокрема від 0,15 до 2 мас.%. Бажано, щоб кількість флуоресцентного відбілюючого агента формули (I) становило від 0,025 до 1 мас.%, зокрема від 0,03 до 0,75 мас.%, у кожному випадку на основі кількості 100 мас.% білого пігменту.

Кращі варіанти для здійснення білого пігменту, синтетичного зв'язуючого, синтетичного сосвязующего, флуоресцентного відбілюючого агента та інших добавок є такими ж, як описано вище.

Меловальний складу переважно додатково включає в себе щонайменше одне диспергуючу речовина, зокрема, у кількості від 0,05 до 1 мас.%, на основі 100 мас.% білого пігменту у меловальном складі. Прийнятними дисперсійні речовинами переважно є поліакрилова кислота і відповідні солі. Вміст води в меловальном складі становить переважно від 20 до 50 мас.%, зокрема від 25 до 45 мас.%, від загальної маси меловального складу.

Крім того, винахід відноситься до застосування медпочтительно наноситися на папір одноразово або кілька разів за допомогою будь-яких способів нанесення, підходять для цих цілей, таких як нанесення покриття з допомогою ножового пристрою в різних варіантах здійснення, повітряним розпиленням, з допомогою ракеля, покривного валка, плівкового преса, литтям і так далі. Закріплення і сушку меловального складу зазвичай здійснюють спочатку безконтактної сушінням гарячим повітрям або ІЧ-випромінюванням, як правило, з наступною контактної сушінням за допомогою гарячих валів. Після цього зазвичай виконують каландрування, наприклад, з допомогою каландра, для ущільнення, розгладження або впливу на блиск крейдованого паперу.

Відповідні немелованние папір-основа або необроблена папір-основа для крейдування, картони і тонкі картони являють собою папір, картон і тонкі картон, одержані з белених або небелених, що містять або не містять деревну масу, що містять макулатуру і очищених від фарби волокон. Вони можуть також містити мінеральні наповнювачі, такі як природний або обкладена крейда, каолін, тальк або обложений сірчанокислий кальцій. Немелованние папір, картон і тонкі картони можуть бути з проклейкою в масі або з проклеюванням поверхні, що, поряд з іншим, впливає на всмоктування і адгезію меловального сосрний ангідрид (ASA) та комбінацію каніфольного клею і квасців, а зазвичай використовуються поверхневі клеї є розчинами згадуваних вище полімерів на основі стиролу/акрилової кислоти, стиролу/малеїнового ангідриду або олігоуретанів і дисперсіями полімерів на основі акрилонітрилу/акрилату або стиролу/акрилату. Для регулювання необхідної ступеня білизни одержуваної в результаті крейдованого паперу папір-основа може висвітлюватися в целюлозній масі та/або поверхнево відбілюватися, для цієї мети, наприклад, використовують флавонатние освітлювачі.

Винахід відноситься до застосування описаних вище меловальних складів для відбілювання паперу або отримання крейдованого паперу, а також до паперу, одержуваної за допомогою цього. Крім того, нстоящее винахід відноситься до способу освітлення меловального складу, зокрема водного меловального складу, що включає в себе щонайменше одне синтетичне сполучна і щонайменше одне синтетичне сосвязующее, відмінне від синтетичного зв'язуючого, при цьому спосіб включає в себе обробку меловального складу композицією флуоресцентних відбілювальних агентів, що включає в себе флуоресцентний відбілюючий агент формули (I), як описано вище. Аналогічним чином, синтетичне >p>Згідно з іншим варіантом здійснення винахід відноситься до композиції, що включає в себе щонайменше один дисульфоновий флуоресцентний відбілюючий агент формули (I) і поліетиленгліколь. Флуоресцентний відбілюючий агент і поліетиленгліколь є такими ж, як визначено вище. Композиція переважно представлена в рідкій формі. Вона може бути приготована з флуоресцентного відбілюючого агента, води і поліетиленгліколю, а також необов'язково деякої кількості підстави для регулювання величини рН. Композиція може бути застосована для додавання в меловальний склад або для його приготування.

Ступінь білизни отриманої паперу може бути охарактеризована білизною CIE. При оцінці у відповідності з білизною CIE різні флуоресцентні відбілювальні агенти можуть порівнюватися один з одним в плані насичення. Іншими словами, якщо при застосуванні більшої кількості флуоресцентного відбілюючого агента не спостерігається подальшого збільшення ступеня білизни, це характеризується як стан насичення, і застосування ще більших кількостей може негативно позначитися на білизні. Ефект насичення також відомий як потемніння. Межа потемніння, то єс�призводить до якого-небудь подальшого збільшення білизни, може бути отриманий, наприклад, з діаграми a*b*, де a* і b* є координатами кольору в системі CIE L*a*b*.

Наступні приклади ілюструють винахід і демонструють кращі варіанти здійснення без обмеження обсягу домагань.

ОПИС ПРИКЛАДІВ ЗДІЙСНЕННЯ ВИНАХОДУ

Ефективність відбілювання різних флуоресцентних відбілювальних агентів при застосуванні в меловальном складі вивчали, використовуючи наступну методику.

Спочатку готували композиції флуоресцентних відбілювальних агентів наступним чином. Фільтр-прессние опади флуоресцентних відбілювальних агентів розчиняли в демінералізованої воді при температурі 80°С разом з каустичною содою при величині рН 9 з отриманням концентрації 2,8%. Композиції флуоресцентних відбілювальних агентів, що містять поліетиленгліколь, готували наступним чином. Фільтр-прессние опади флуоресцентних відбілювальних агентів розчиняли в демінералізованої воді при температурі 80°С разом з каустичною содою при величині рН 9. Потім додавали поліетиленгліколь, а саме PEG 1550. Получающаяся концентрація флуоресцентного відбілюючого агента становила 2,8%, а концентрація PEG 1550-4,5%. З композиціями працювали при темпераѾго пігменту (суміш крейди/каоліну),

- 10 частин Litex P 7110 в якості сполучного в перерахунку на суху речовину (стирол/бутадієновий латекс з компанії Polymerlatex GmbH),

- 0,75 частин Walocel CRT 10G як синтетичного сосвязующего (карбоксиметилцелюлоза з компанії Wolff Cellulosics GmbH & З KG),

- 0,75 частин Polyviol LL 603 (полівініловий спирт з компанії Wacker-Chemie),

- 0,25 частин Polysalz S в якості диспергуючого речовини на основі поліакрилової кислоти (BASF AG),

- води і

- 10% розчину гідроксиду натрію.

Кількість води і кількість розчину гідроксиду натрію вибирали з тим розрахунком, щоб отримати вміст твердих речовин 60% і величину рН 8,5.

Меловальний складу поділяли на частини і кожну частину додавали композицію флуоресцентного відбілюючого агента у кількості, що дає концентрацію 0,15, 0,22, або 0,3 мас.% флуоресцентного відбілюючого агента, як показано в таблицях нижче, і потім перемішували протягом 10 хвилин. Додані кількості ґрунтувалися на утриманні твердих речовин в меловальном складі.

Отримані прояснені меловальние склади наносили за допомогою лабораторного ножового пристрою для нанесення покриттів (з Erichsen, K-Control Coater, модель K202) на папір-основу без вмісту деревної маси, що має щільність:�рабане і потім витримували протягом 3 годин при температурі 23°С і відносній вологості 50%. Після цього проводили вимірювання параметрів L*, a*, b* і визначення білості CIE з допомогою вимірювача білизни (Datacolor EIrepho SF 450), при цьому використовували джерело освітлення у відповідності зі стандартом ISO 2469.

У Прикладах з 1 по 4 використовували наступні флуоресцентні відбілювальні агенти і для порівняння - порівняльний FWA.

Порівняльний FWA

Приклад 1

Приклад 2

Приклад 3

Приклад 4

Отримані результати представлені в Таблицях 1-4 і додатково проілюстровані на відповідних Фіг.1-4. У всіх таблицях і на всіх кресленнях застосований один і той же порівняльний FWA.

Таблиця 1
FWAКількість (мас.%) FWAБілизна CIEL*а*b*
Приклад 10,15115,8395,041">95,161,37-6,88
0,30120,6295,251,30-7,20
Приклад 20,15115,4494,971,53-6,18
0,22118,6995,071,59-6,86
0,30121,2195,161,61-7,38
Порівняльний FWA0,15114,5294,981,45-5,97
0,22117,7695,091,48-6,64
0,30119,0895,14Таблиця 2
FWAКількість (мас.%) FWAБілизна CIEL*а*b*
Приклад 30,15114,0195,021,40-5,84
0,22117,1595,181,35-6,46
0,30118,3595,281,18-6,68
Порівняльний FWA0,15111,7794,901,48-5,40
0,22115,7095,091,51-6,18
0,30116,9495,161,38Таблиця 3
FWAКількість (мас.%) FWAБілизна CIEL*а*b*
Приклад 40,15109,1794,731,28-4,90
0,22111,6494,801,26-5,42
0,30113,3794,851,23-5,77
Порівняльний FWA0,15108,6794,791,22-4,76
0,22111,0894,821,24-5,28
0,30112,7094,891,17Таблиця 4
FWAКількість (мас.%) FWAБілизна CIEL*а*b*
Приклад 10,15115,8395,041,38-6,24
0,22118,9795,161,37-6,88
0,30120,6295,251,30-7,20
Порівняльний FWA0,15114,5294,981,45-5,97
0,22117,7695,091,48-6,64
0,30119,0895,141,38116,1595,041,46-6,30
0,22120,0595,131,56-7,13
0,30122,3495,171,60-7,63
Порівняльний FWA + PEG0,15114,4994,911,52-6,00
0,22117,5495,011,64-6,63
0,30119,5195,071,72-7,04

Результати показують, що меловальние склади, приготовлені з використанням особливого дисульфонового флуоресцентного відбілюючого агента згідно винаходу, володіють більш високою ефективністю відбілювання порівняно з меловальними складами, приготовлеЀи цьому додавання поліетиленгліколю (PEG) додатково збільшує ефективність відбілювання меловальних складів.

1. Застосування флуоресцентного відбілюючого агента формули (I)

де
Х являють собою незалежно один від одного або Про NR', де R' є воднем або C1-C3-алкилом;
n дорівнює 1 або 2;
R1, R2, R3і R4незалежно один від одного являють собою водень, цианогруппу, C1-C4-алкіл, C2-C4-цианоалкил, C2-C4-гидроксиалкил або C1-C4-алкоксиалкил, де алкіл є лінійним або розгалуженим; або R2і R1, або R3і R4незалежно один від одного утворюють з атомом N морфолиновое, пиперидиновое або пирролидиновое кільце; або -(CH2)I-SO3M, де I дорівнює 1, 2 або 3; або -(CH2)i-COOR,
-(CH2)i-CONHR, -(CH2)i-OR, де i є цілим числом від 1 до 4,
R являє собою C1-C3-алкіл або має те ж значення, що і М;
М являє собою водень або один еквівалент катіона, зокрема Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, який є моно-, ді-, три - або тетразамещенним C1-C4-алкилом або C2-C4-гидроксиалкилом;
для освітлення меловальних складів, що містять принаймні одне синтетическоеименение за п. 1, відрізняється тим, що флуоресцентний відбілюючий агент вибирають з'єднання з формули (Ia) і (Ib)


де М має значення, визначене в п. 1.

3. Застосування п. 1, яке відрізняється тим, що Х являють собою NR', при цьому R' такий, як зазначено в п. 1, a R1, R2, R3і R4являють собою C2-C4-гидроксиалкил.

4. Застосування п. 1, яке відрізняється тим, що в якості синтетичного зв'язуючого використовують латексне сполучне на основі стиролу/бутадієну, стиролу/акрилату або вінілацетату.

5. Застосування п. 2, відмінне тим, що в якості синтетичного зв'язуючого використовують латексне сполучне на основі стиролу/бутадієну, стиролу/акрилату або вінілацетату.

6. Застосування п. 3, відрізняється тим, що в якості синтетичного зв'язуючого використовують латексне сполучне на основі стиролу/бутадієну, стиролу/акрилату або вінілацетату.

7. Застосування п. 1, яке відрізняється тим, що в якості синтетичного сосвязующего використовують поліетиленгліколь, полівініловий спирт, карбоксиметилцелюлозу або їх суміш.

8. Застосування п. 2, відмінне тим, що в якості синтетичного сосвязующего ісп� відрізняється тим, що як синтетичного сосвязующего використовують поліетиленгліколь, полівініловий спирт, карбоксиметилцелюлозу або їх суміш.

10. Застосування п. 4, який відрізняється тим, що в якості синтетичного сосвязующего використовують поліетиленгліколь, полівініловий спирт, карбоксиметилцелюлозу або їх суміш.

11. Застосування п. 1, яке відрізняється тим, що меловальний складу додатково містить щонайменше один білий пігмент.

12. Застосування п. 2, відмінне тим, що меловальний складу додатково містить щонайменше один білий пігмент.

13. Застосування п. 3, відрізняється тим, що меловальний складу додатково містить щонайменше один білий пігмент.

14. Застосування п. 4, який відрізняється тим, що меловальний складу додатково містить щонайменше один білий пігмент.

15. Застосування п. 5, що відрізняється тим, що меловальний складу додатково містить щонайменше один білий пігмент.

16. Застосування п. 7, відмінне тим, що меловальний складу додатково містить щонайменше один білий пігмент.

17. Застосування будь-якого з попередніх пунктів, що відрізняється тим, що меловальний склад містить синтетичне сполучна в количесава.

18. Композиція, що містить щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент формули (I)

де
X являють собою незалежно один від одного або Про NR', де R' є воднем або C1-C3-алкилом;
n дорівнює 1 або 2;
R1, R2, R3і R4незалежно один від одного являють собою водень, цианогруппу, C1-C4-алкіл, C2-C4-цианоалкил, C2-C4-гидроксиалкил або C1-C4-алкоксиалкил, де алкіл є лінійним або розгалуженим; або R2і R1, або R3і R4незалежно один від одного утворюють з атомом N морфолиновое, пиперидиновое або пирролидиновое кільце; або -(CH2)I-SO3M, де I дорівнює 1, 2 або 3; або -(CH2)i-COOR, -(CH2)i-CONHR, -(CH2)i-OR, де i є цілим числом від 1 до 4,
R являє собою C1-C3-алкіл або має те ж значення, що і М;
М являє собою водень або один еквівалент катіона, зокрема Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, який є моно-, ді-, три - або тетразамещенним C1-C4-алкилом або C2-C4-гидроксиалкилом;
і поліетиленгліколь.

19. Меловальний склад, содержащиодно синтетичне сосвязующее, відмінне від синтетичного зв'язуючого та
щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент формули (I)
де
X являють собою незалежно один від одного або Про NR', де R' є воднем або C1-C3-алкилом;
n дорівнює 1 або 2;
R1, R2, R3і R4незалежно один від одного являють собою водень, цианогруппу, C1-C4-алкіл, C2-C4-цианоалкил, C2-C4-гидроксиалкил або C1-C4-алкоксиалкил, де алкіл є лінійним або розгалуженим; або R2і R1, або R3і R4незалежно один від одного утворюють з атомом N морфолиновое, пиперидиновое або пирролидиновое кільце; або -(CH2)I-SO3M, де I дорівнює 1, 2 або 3; або -(CH2)i-COOR, -(CH2)i-CONHR, -(CH2)i-OR, де i є цілим числом від 1 до 4,
R являє собою C1-C3-алкіл або має те ж значення, що і М;
М являє собою водень або один еквівалент катіона, зокрема Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, який є моно-, ді-, три - або тетразамещенним C1-C4-алкилом або C2-C4гидроксиалкилом.

20. Меловальний склад п. 19, містить від 0о 3 мас.% синтетичного сосвязующего, у кожному випадку на основі 100 мас.% білого пігменту меловального складу.

21. Застосування меловального складу за п. 19 або 20 для виготовлення крейдованого паперу.

22. Папір, одержувана з застосуванням меловального складу, як охарактеризовано в п. 21.

23. Спосіб освітлення меловального складу, що містить принаймні одне синтетичне сполучна і щонайменше одне синтетичне сосвязующее, відмінне від синтетичного зв'язуючого, що включає обробку меловального складу композицією флуоресцентного відбілюючого агента, що містить щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент формули (I)

де
Х являють собою незалежно один від одного або Про NR', де R' є воднем або C1-C3-алкилом;
n дорівнює 1 або 2;
R1, R2, R3і R4незалежно один від одного являють собою водень, цианогруппу, C1-C4-алкіл, C2-C4-цианоалкил, C2-C4-гидроксиалкил або C1-C4-алкоксиалкил, де алкіл є лінійним або розгалуженим; або R2і R1, або R3і R4незалежно один від одного утворюють з атомом N морфолиновое, пиперидиновое або пирролидиновое кsub>)i-OR, де i є цілим числом від 1 до 4,
R являє собою C1-C3-алкіл або має те ж значення, що і М;
М являє собою водень або один еквівалент катіона, зокрема Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, який є моно-, ді-, три - або тетразамещенним C1-C4-алкилом або C2-C4-гидроксиалкилом.

24. Спосіб за п. 23, відрізняється тим, що принаймні одна синтетична сполука є латексним сполучною на основі стиролу/бутадієну, стиролу/акрилату або вінілацетату.

25. Спосіб за п. 23 або 24, відрізняється тим, що принаймні одне синтетичне сосвязующее являє собою поліетиленгліколь, полівініловий спирт, карбоксиметилцелюлозу або їх суміш. 

Схожі патенти:

Композиції дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів

Винахід відноситься до композицій для оптичного відбілювання паперу або картону. Композиція включає щонайменше два флуоресцентних відбілювальних агента - похідних дисульфонових біс-триазиниламиностильбенов, що містять в анілінових кільцях групи-СО2М в пара - і/або орто-положенні до аміногрупи, де М - водень, Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, який є моно-, ді-, три - або тетразамещенним C1-C4-алкилом або C2-C4-гидроксиалкилом. Описується спосіб приготування цієї композиції, її застосування, спосіб відбілювання паперу і отримана при цьому папір. Запропонована композиція володіє підвищеною відбілюючої здатністю в порівнянні з кожним з окремих відбілюючих агентів і забезпечує стабільні концентровані водні композиції без додавання допоміжних речовин, що поліпшують розчинність. 5 н. і 20 з.п. ф-ли, 1 іл., 1 табл., 4 пр.

Оптичні відбілюючі композиції для високоякісної струменевого друку

Винахід відноситься до області струменевого друку. Запропоновано проклеивающая композиція, що містить сіль двовалентного металу, сполучна і новий оптичний відбілювач на основі похідних диаминостильбена. Запропоновано також спосіб одержання композиції і способи її використання. Винахід забезпечує отримання вибіленої паперу високої якості, придатної для чорнильною друку. 5 н. і 6 з. п. ф-ли, 2 табл., 8 пр.

Поліпшені оптичні відбілюючі композиції для високоякісної струменевого друку

Винахід відноситься до створення проклеюють композицій, що використовуються для струменевого друку. Запропоновано рідка проклеивающая композиція, що містить оптичний відбілювач на основі похідних диаминостильбена, сполучна, захисний полімер і сіль двовалентного металу. Запропоновано способи отримання і використання композиції для оптичного відбілювання носіїв, придатних для високоякісної струменевого друку. Винахід забезпечує отримання високоякісного паперу для струменевого друку. 5 н. і 8 з.п. ф-ли, 6 табл., 8 пр.

Композиція і лист для записів з поліпшеними оптичними характеристиками

Винахід відноситься до складів для використання у виготовленні паперу. Запропонований склад містить розчинну у воді сіль двовалентного металу, комплексообразующий агент, який має спорідненість з двовалентних металом, проклеивающее речовина і оптичний освітлювач в кількості від 10 до 100 фунтів на 100 фунтів проклеивающего речовини. Винахід забезпечує поліпшення оптичних властивостей паперового продукту при менших кількостях оптичних освітлювачів, поліпшені властивості фарб і друку, поліпшені властивості проходження в папероробній машині. 4 н. і 14 з.п. ф-ли, 11 табл., 12 іл., 8 пр.

Композиція та спосіб для відбілювання паперу

Винахід відноситься до композиції, підходящою для поверхневої обробки паперу, зокрема до розчину для клеильного преса, і до способу відбілювання паперу з допомогою зазначеної композиції. Композиція містить, щонайменше, один біс-триазиниламиностильбеновое сполука, що містить алкилсульфокислотние групи, як флуоресцентного відбілюючого агента, сіль двовалентного катіона, носій і воду. Винахід відноситься до способу відбілювання паперу, який полягає в тому, що лист целюлози приводять у контакт з зазначеної композицією, і до паперу, одержуваної вказаним способом. Спосіб дозволяє отримати папір з поліпшеною білизною, при цьому отримана папір володіє поліпшеними характеристиками друку. 3 н. і 22 з.п. ф-ли, 3 іл., 3 табл., 3 пр.

Композиції флуоресцентного відбілюючого агента

Винахід відноситься до композиції для флуоресцентного відбілювання паперу. Композиція містить щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент з ряду біс-триазиниламиностильбенових сполук, що містять тауриновие групи в тріазиновому ядрі, формули (1), (2) і (3). Композицію використовують для відбілювання паперу в мокрому процесі, в клеильном пресі або шляхом нанесення покриття з забезпеченням підвищеної ступеня білизни. 5 н. і 20 з.п. ф-ли, 2 іл., 2 табл., 3 пр.

Вдосконалені композиції для оптичного відбілювання

Винахід відноситься до композиції для проклейки паперу, характеризується тим, що містить (a) щонайменше один оптичний відбілювач формули (1), в якій R1 позначає водень або SO3M, R2 позначає водень або SO3M, R3 позначає водень, або CH2CO2M, R4 позначає СН2СО2М, CH(CO2M)CH2CO2M або CH(CO2M)CH2CH2CO2M, де M позначає водень, катіон лужного металу, амоній, моно-метил-ді-C2-C3-гидроксиалкиламмоний, диметил-моно-C2-C3-гидроксиалкиламмоний, амоній, який є моно-, ди - або тризамещенним C2-C3 гидроксиалкильним радикалом, або суміші зазначених сполук, (b) сіль магнію і (c) речовина, який вибрано з групи, що складається з природного крохмалю, крохмалю, модифікованого ферментами, і хімічно модифікованого крохмалю, причому 0,1-15 частин компонента (b) припадає на одну частину компонента (a). Винахід відноситься до способу відбілювання паперу, використовує зазначену композицію. Запропонована композиція являє собою більш ефективний засіб для досягнення високих ступенів білизни паперу. 2 н. і 7 з.п. ф-ли, 4 ін., 3 табл.

Вдосконалені композиції для оптичного відбілювання

Винахід відноситься до з'єднання формули (1), де R1 позначає водень або SO 3 - , R2 позначає водень або SO 3 - R3 позначає водень або CH 2 CO 2 - , R4 позначає CH 2 CO 2 - , CH ( CO 2 - ) CH 2 CO 2 - або CH ( CO 2 - ) CH 2 CH 2 CO 2 - , де М позначає стехеометрический катіонний еквівалент, необхідний для врівноваження аніонного заряду у формулі (1), і являє собою комбінацію Mg2+ разом з щонайменше 1, додатковими катіонами. При цьому додаткові катіони вибирають із групи, що складається з H+, катіона лужного металу, катіонів лужноземельних металів, відмінного від Mg2+, амонію, моно-С1-C4-алкіл-ді-C2-C3-гидроксиалкиламмония, ді-С1-С4-алкіл-моно-С2-С3-гидроксиалкиламмония, амонію, який моно-, ди - або тризамещен С2-С3 гидроксиалкильним радикалом, і їх сумішей. Винахід відноситься до варіантів способу отримання зазначеного з'єднання і до використання зазначеного з'єднання в композиціях для проклеювання для відбілювання паперу. Зазначене з'єднання є більш ефективним відбілювачем для паперу. 6 н. і 2 з.п. ф-ли, 4 табл., 10 пр.

Спосіб поліпшення оптичних властивостей паперу

Винахід відноситься до збільшення яскравості та білизни з допомогою оптимізованих хімічних добавок, та збереження яскравості і білизни при подрібненні целюлозної маси

Флуоресцентний спосіб відстеження поверхневих добавок у процесі бумагоделательном

Винахід відноситься до способу відстеження та можливого регулювання додавання однієї або більше поверхневих добавок в бумагоделательний процес

Композиції дисульфонових флуоресцентних відбілювальних агентів

Винахід відноситься до композицій для оптичного відбілювання паперу або картону. Композиція включає щонайменше два флуоресцентних відбілювальних агента - похідних дисульфонових біс-триазиниламиностильбенов, що містять в анілінових кільцях групи-СО2М в пара - і/або орто-положенні до аміногрупи, де М - водень, Li, Na, K, Ca, Mg, амоній або амоній, який є моно-, ді-, три - або тетразамещенним C1-C4-алкилом або C2-C4-гидроксиалкилом. Описується спосіб приготування цієї композиції, її застосування, спосіб відбілювання паперу і отримана при цьому папір. Запропонована композиція володіє підвищеною відбілюючої здатністю в порівнянні з кожним з окремих відбілюючих агентів і забезпечує стабільні концентровані водні композиції без додавання допоміжних речовин, що поліпшують розчинність. 5 н. і 20 з.п. ф-ли, 1 іл., 1 табл., 4 пр.

Стабільні при зберіганні розчини оптичних відбілювачів

Описується водний розчин оптичного відбілювача, що містить від 10 до 40 мас.% сполуки, що описується формулою (1) де R - водень або метил, M+ являє собою Li, Na або K+, n є меншим або рівним 1,5, і від 0,05 до 5 мас.% лимонної, гліколевої, оцтової або мурашиної кислоти, спосіб отримання даного розчину і його застосування для оптичного відбілювання текстилю, паперу, картону та нетканих матеріалів і способи відбілювання паперу. Описуваний водний розчин оптичного відбілювача є стабільним при зберіганні і не вимагає використання додаткових солюбилизирующих добавок. 5 н. і 5 з.п. ф-ли, 8 пр., 2 табл.

Композиції флуоресцентного відбілюючого агента

Винахід відноситься до композиції для флуоресцентного відбілювання паперу. Композиція містить щонайменше один флуоресцентний відбілюючий агент з ряду біс-триазиниламиностильбенових сполук, що містять тауриновие групи в тріазиновому ядрі, формули (1), (2) і (3). Композицію використовують для відбілювання паперу в мокрому процесі, в клеильном пресі або шляхом нанесення покриття з забезпеченням підвищеної ступеня білизни. 5 н. і 20 з.п. ф-ли, 2 іл., 2 табл., 3 пр.

Стабільні при зберіганні розчини оптичних відбілювачів

Винахід відноситься до стабільним при зберіганні розчинів оптичних відбілювачів, заснованим на певних сольових формах анилинозамещенних бистриазинильних похідних 4,4'-диаминостильбен-2,2'-дисульфоновой кислоти формули (1), де R являє собою атом водню, R1являє собою-гидроксиалкильний радикал, має 2-4 атома вуглецю, R2являє собою атом водню, М+являє собою Na+, n менше або дорівнює 1,5, які не вимагають додаткових добавок, що сприяють розчиненню

Концентровані розчини оптичного відбілювача

Винахід відноситься до концентрованих водних розчинів гексасульфонированного стільбен, застосовуваним як оптичні відбілювачі

Амфотерні флуоресцентні оптичні відбілювачі

Винахід відноситься до нових амфотерним біс-триазиниламиностильбеновим флуоресцентним оптичних відбілювачів для флуоресцентного відбілювання органічних матеріалів, зокрема папери

Суміші дисульфонових кислот триазиниламиностильбена

Винахід відноситься до флуоресцентному відбілювача, який містить суміш двох симетрично і однієї асиметрично замісної дисульфоновой кислоти триазиниламиностильбена новим асиметрично заміщених похідних, способу їх отримання і застосування суміші для відбілювання синтетичних або природних органічних матеріалів, особливо паперу, і для флуоресцентного відбілювання та поліпшення сонцезахисних факторів текстильних матеріалів

Використання відбілюючих пігментів у складах для покриття крейдованого паперу

Винахід відноситься до складів для покриття крейдованого паперу
Up!