Механізм управління аеродинамічними поверхнями літака

 

Винахід відноситься до авіабудування, зокрема до конструкції механізму управління аеродинамічними поверхнями літака, наприклад закрилками.

Основи конструювання в авіабудуванні, будучи загальними з основами конструювання в цілому, включають особливий підхід до конструювання з урахуванням підвищених вимог до рівня надійності для забезпечення безпеки польотів. Рівень надійності літаків інтегрований з багатьох складових, в тому числі з надійності застосовуваного стопоріння кріпильних деталей. (П.И.Орлов "Основи конструювання", т.2, М., Машинобудування, с.137-173, ОСТ 39502-77 "Стопорение болтів, гвинтів, шпильок, штифтів і гайок"). У винаходах, що стосуються механізмів управління аеродинамічними поверхнями літаків, обов'язковим елементом конструкції є шарнірна зв'язка вузлів механізму з керованими поверхнями (SU 1497916 А1, МКИ 4В64С 13/34, ЕР 1426290, SU 1830844 A1, RU 96108425 А (прототип), МПК 6 В64С 13/28).

Однак у відомих пристроях зазначеного призначення, в тому числі по прототипу, вразливим елементом конструктивного рішення шарнірного вузла є різьбове з'єднання через недостатню надійності його стопоріння через ймовірності роз'єднання механізму з аэродинамичеѺими поверхнями літака.

Для розв'язання задачі в механізмі управління аеродинамічними поверхнями літака, наприклад закрилками, вузли і агрегати якого пов'язані з аеродинамічними поверхнями допомогою шарнірних вузлів, що включають болтове з'єднання, на відміну від прототипу на торцевій поверхні гайки і болти з наскрізним поздовжнім отвором виконані пази, в які при суміщенні в одному затягнутому положенні встановлюється зуб, виконаний на площині шайби. Шайба зафіксована розміщеним в підлогою болте додатковим болтом, затягнутим самоконтрящейся гайкою і, крім того, закріпленим дротом через отвір в головці до пелюсткам шайби, встановленої під гайкою полого болта.

Вказана задача досягається тим, що:

- на торцевій поверхні порожнистого болта виконано, щонайменше, п'ять рівномірно розташованих пазів;

- на торцевій поверхні гайки виконано, щонайменше, шість рівномірно розташованих пазів;

- зуб на шайбі, пази полого болта і гайки виконані прямокутного перерізу.

Заявлювана конструкція механізму представлена на кресленнях.

На фіг.1 представлений загальний вид механізму, встановленого на крилі літака; на фіг.2 - вузол А на фіг.1; на фіг.�та, наприклад закрилками 1, містить рейки 2, закріплені в подкрильевой балці 3, каретку 4, пов'язану з закрилком шарнірними вузлами з'єднання 5 і 6. Кожен вузол містить вушко 7 із сферичним шарнірним підшипником 8 і кронштейн 9 закрилка, сполучені між собою порожнистим болтом 10 з пазами, виконаними в кількості не менше чотирьох на торцевій поверхні з боку різьбової частини. Порожнистий болт затягнуть гайкою 11 з пазами, виконаними в кількості не менше п'яти на торцевій поверхні з боку торцевої частини. Гайка затягнута до суміщення одного з її пазів з одним з пазів полого болта. На площині стопорної шайби 12, встановленої на гайку 11, виконаний зуб 13, наприклад прямокутної форми в перерізі, який входить у поєднані пази гайки і полого болта. Шайба 12 зафіксована болтом 14, встановленим в отвір порожнистого гвинта і затягнутим самоконтрящейся гайкою 15. Болт через отвір в головці додатково прикріплений дротом 16 до пелюсткам шайби 17, встановленої під гайкою 11, наверненої на статтю болте 10.

Стопорение різьбового з'єднання шарнірного вузла механізму управління аеродинамічними поверхнями літака здійснюється наступним чином.

Установка зуба 13 шайби 12 в з�ворота щодо порожнього болта. Болт 14, встановлений в порожнині болта 10 і зафіксований самоконтрящейся гайкою 15, утримує шайбу 12 від осьового переміщення. На випадок мимовільного відвернення самоконтрящейся гайки 15 і виключення осьового переміщення болта 14, він додатково зафіксований за допомогою дроту 16 до пелюсткам шайби 17.

Виконання пазів на торцевій поверхні порожнистого болти гайки і з боку різьбової частини дозволяє додатково зафіксувати з'єднання від мимовільного відвернення гайки шляхом установки зуба шайби у поєднані в затягнутому стані пази гайки з одним з пазів болта. Прямокутна форма перерізу зуба має технологічні переваги. Заявлене співвідношенням кількості пазів на з'єднуваних деталях є оптимальним, що дозволяє забезпечити збіг пари пазів в затягнутому стані гайки при збереженні міцнісних властивостей деталей. У свою чергу дане з'єднання також продубльовано стопорними елементами: оскільки болт з пазами виконаний порожнистим, це дозволяє встановити в нього додатковий болт з отвором в голівці і застопорити його з одного боку гайкою, а з іншого - закріпити дротом до пелюсткам шайби під гайкою з пазами. У цьому випадку практЀеализации пристрою заявлена сукупність істотних ознак забезпечує технічний результат - дубльоване стопорение різьбового з'єднання шарнірного вузла, що практично виключає вірогідність роз'єднання вузлів, що пов'язують механізм управління з аеродинамічними поверхнями літака. Таким чином досягнуто гарантоване стопорение вузлів кріплення шарнірних вузлів, вирішальне завдання підвищення надійності в цілому всього механізму управління аеродинамічними поверхнями літака, що було підтверджено при випробуванні дослідних виробів.

1. Механізм управління аеродинамічними поверхнями літака, вузли і агрегати якого пов'язані з аеродинамічними поверхнями допомогою шарнірних вузлів, що включають болтове з'єднання, відрізняється тим, що з боку торцевої поверхні гайки і з боку різьбової частини болта з наскрізним поздовжнім отвором виконані пази, в які при з'єднанні в затягнутому стані встановлений зуб, виконаний на площині шайби, зафіксованої розміщеним в підлогою болте додатковим болтом, затягнутим самоконтрящейся гайкою і, крім того, закріпленим дротом через отвір в головці до пелюсткам шайби, встановленої під гайкою полого болта.

2. Механізм управління по п.1, що відрізняється тим, що на торцевій пвления по кожному з пп.1 і 2, відрізняється тим, що на торцевій поверхні гайки виконано, щонайменше, шість рівномірно розташованих пазів.

4. Механізм управління по п.1, що відрізняється тим, що зуб на шайбі, пази полого болта і гайки виконані прямокутного перерізу. 

Схожі патенти:

Фіксатор з напруженим елементом формозапирающим

Винахід відноситься до галузі залізничного транспорту і може бути застосоване у верхній будові колії із залізобетонними шпалами для роздільного клеммно-болтового скріплення КБ-65

Самозамикаючий гвинт

Винахід відноситься до машинобудування, до роз'ємним різьбовим з'єднанням деталей машин

Застопоривающееся кріпильний засіб

Винахід відноситься до застопоривающимся кріпильних засобів

Застопоривающееся кріпильний засіб

Винахід відноситься до застопоривающимся кріпильних засобів

Різьбове з'єднання

Винахід відноситься до області машинобудування і може бути використане в різьбових з'єднаннях деталей машин

Спосіб різьбового з'єднання

Винахід відноситься до області ультразвукових технологій і може бути застосоване при конструюванні і виготовленні ультразвукових коливальних систем, які складаються з різнорідних ланок, з'єднаних за допомогою різьби

Самостопорящееся шпилечное з'єднання

Винахід відноситься до області машинобудування, а саме до різьбовим з'єднанням із засобами стопоріння

Самостопорящееся шпилечное з'єднання

Винахід відноситься до області машинобудування, а саме до різьбовим з'єднанням із засобами стопоріння

Замок королева в.м. для поворотного кріпильного елемента і шарнірний вузол механічної системи управління поверхнями управління літака з використанням згаданого замку

Винахід відноситься до стопорению різьбових з'єднань і використання таких різьбових з'єднань у системах управління поверхнями управління літаків

Спосіб виготовлення болтового з'єднання

Винахід відноситься до загального машинобудування, а саме до з'єднання деталей та конструктивних елементів, що працюють в умовах вібрації

Система управління аеродинамічними поверхнями

Винахід відноситься до галузі авіації

Механізм відхилення закрилки літака

Винахід відноситься до авіаційної техніки

Механізм управління аеродинамічними поверхнями літака

Винахід відноситься до авіаційної техніки і стосується створення механізмів управління аеродинамічними поверхнями літака, наприклад закрилками

Спосіб зниження аеродинамічного шуму (варіанти)

Винахід відноситься до області аерогідродинаміці і, зокрема, до способів поліпшення аэроакустических характеристик шляхом впливу на потік текучого середовища, оточуючий поверхню елементів конструкції

Щілинний закрилок

Винахід відноситься до авіаційної техніки, зокрема до засобів механізації сучасних літаків

Вузол отклоняемого носка крила

Винахід відноситься до авіації

Пристрій навішування висувний аеродинамічної поверхні

Винахід відноситься до авіабудування, зокрема до пристроїв висунення механізації крила

Пристрій висунення закрилка

Винахід відноситься до авіабудування, зокрема до пристроїв висунення закрилків
Up!